Dieta matki karmiącej. Fakty i mity

Dieta matki karmiącej. Fakty i mity

Spis treści

Każda matka, na pewno niejednokrotnie, usłyszała: Nie jedz tego! To zaszkodzi dziecku! Jak świat światem, Ciocie Dobre Rady istniały i istnieć będą. Z uporem maniaka będą powtarzać i straszyć młode mamy swoimi teoriami. Jedyne, co pozostaje, to nie zwracać uwagi na ich mądrość. Z drugiej strony, w ostatnim czasie, modne staje się odejście od pojęcia „dieta matki karmiącej”. Góruje przyzwolenie na jedzenie wszystkich możliwych produktów. Teoria opiera się na informacji, że mleko matki powstaje z krwi, a nie z treści pokarmowej.

>> Sprawdź dział: Zdrowie

Dieta matki karmiącej. Fakty i mity
fot. pixabay.com / Dieta matki karmiącej. Fakty i mity

Dieta Matki Karmiącej – zalecenia

We wszystkich opiniach, jakie można znaleźć w poradnikach i internecie, należy znaleźć złoty środek. Trzymając się kilku prostych zasadach, karmienie piersią będzie przyjemnością zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

  • Prawidłowo zbilansowana dieta – podstawa zdrowego odżywiania, w każdym okresie życia, nie tylko podczas karmienia piersią.
  • Umiar w jedzeniu i piciu – zbyt duże ilości nawet najzdrowszych produktów, nie posłużą ani matce, ani dziecku.
  • Dieta łatwostrawna przez pierwszy miesiąc życia dziecka – dieta ta jest modyfikacją racjonalnego żywienia. Charakteryzuje się wykluczeniem produktów ciężkostrawnych oraz odpowiednim sposobem przygotowywania posiłków. W tym czasie należy unikać kawy, mocnej herbaty, tłustego i czerwonego mięsa, produktów wzdymających oraz zrezygnować ze smażenia na rzecz gotowania lub duszenia. Dziecko potrzebuje 3-4 tygodni na dostosowanie się do nowego środowiska i na rozwój układu trawiennego. Kobieta, także musi dojść do siebie i zregenerować organizm po ogromnym wysiłku jakim jest ciąża i poród.
  • W kolejnych miesiącach, można stopniowo wprowadzać do diety zwyczajowe dla siebie produkty. Należy ograniczyć się do jednej nowości, raz na kilka dni i koniecznie obserwować reakcję dziecka. Jeżeli nie dzieje się nic niepokojącego (np. kolki, wysypka), można śmiało spożywać dany produkt.
  • Urozmaicona dieta – nie ograniczaj się tylko do 'bezpiecznych’ produktów. Dieta monotonna i uboga w witaminy i składniki mineralne, źle wpływa na zdrowie i samopoczucie.
  • 3 litry wody dziennie – zwiększona podaż płynów wiąże się oczywiście z laktacją. Woda jest niezbędna do produkcji mleka. Na szczęście organizm sam dba o odpowiednie nawodnienie. W okresie karmienia, pragnienie jest znacznie zwiększone. Wystarczy na bieżąco je zaspokajać.
  • Na karmienie zużywane jest ok. 300-700 kcal. Jeżeli kobieta po porodzie, ma jeszcze zapasy w postaci dodatkowych kilogramów, nie należy dodatkowo zwiększać kaloryczności posiłków. Natomiast, gdy szybko wróci się do wagi wyjściowej, można wprowadzić kilka dodatkowych kalorii.
  • Unikanie eksperymentów żywieniowych – okres karmienia, to nie najlepszy moment na zmianę diety na inną np. wegetariańską.
  • Przez cały okres karmienia należy całkowicie zrezygnować z alkoholu, ostrych potraw, śmieciowego jedzenia typu fast food, chipsów i słodkich napoi.

W przypadku gdy dziecko zaczyna mieć problemy z brzuszkiem lub wypróżnianiem, należy dokładnie przyjrzeć się diecie. Być może, wskazane będzie wyeliminowanie jakiegoś składnika. W przypadku przedłużających się dolegliwości, należy bezzwłocznie skonsultować się z pediatrą.

Polecamy również:

>> Zmiany wartości odżywczej produktów

>> Superfoods – Lista polecanych produktów

BEmpire.pl – Pierwszy mutliblog w Polsce

Redakcja

Powiązane artykuły