Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe cieszą się taką popularnością?

ubezpieczenia

Spis treści

Towarzystwa ubezpieczeniowe to przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe w oparciu o przepisy polskiego prawa. Ich głównym celem jest pełnienie roli pośrednika między ubezpieczonym a ubezpieczającym, natomiast główną funkcją jest gromadzenie środków finansowych przez składki, które są przeznaczane na wypłatę odszkodowań dla ubezpieczonych w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych.

Rodzaje towarzystw ubezpieczeniowych

Na polskim rynku główne role pełnią dwa rodzaje towarzystw ubezpieczeniowych: 

  • towarzystwa ubezpieczeń majątkowych;
  • towarzystwa ubezpieczeń na życie.

Natomiast największym zainteresowaniem niezmiennie cieszą się towarzystwa ubezpieczeń na życie. Ich głównym celem jest misja ubezpieczeniowa, czyli sprzedaż polis na życie. U każdego człowieka w pewnym momencie życia przychodzi myśl, że w razie utraty zdrowia, zdolności zapewnienia rodzinie dobrobytu czy śmierci, może przydać się środek zapobiegawczy. Decydują się na przeznaczenie części swoich zarobków na zawarcie ubezpieczenia życia i zdrowia, które umożliwi im właśnie towarzystwo ubezpieczeń.

Jak wybrać dobre towarzystwo ubezpieczeniowe?

Zanim zdecydujemy się na dane towarzystwo ubezpieczeń, powinniśmy dokładnie określić, jakie ubezpieczenie jest nam potrzebne i czy spełni nasze oczekiwania. Powinniśmy także się zastanowić, czy zadowoli nas podstawowa forma ubezpieczenia, czy może potrzebujemy czegoś więcej. Na rynku co rusz pojawiają się nowe towarzystwa ubezpieczeniowe, ale które są godne zaufania? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

W dobie internetu nietrudno jest sprawdzić, które towarzystwo ubezpieczeń jest polecane przez innych użytkowników. Zwróćmy uwagę na recenzuje klientów, którzy zazwyczaj piszą, czy ubezpieczyciele nie robią problemów z wypłatą odszkodowania, a także jak podchodzą do kontaktu z klientem. Żeby zaufać, musimy poznać działanie danego TU, więc już przed podpisaniem umowy będziemy wiedzieli, czego się spodziewać.

Czym jest OWU?

OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia to bardzo ważna kwestia podczas wyboru ubezpieczenia. Towarzystwo ubezpieczeń w OWU bardzo często zawiera wiele punktów co do samego ubezpieczenia, a także co do wypłat odszkodowań. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z warunkami, zanim podpiszemy umowę. Powinniśmy sprawdzić:

  • zakres ochrony;
  • kiedy możemy ubiegać się o wypłatę odszkodowania;
  • jaka jest wysokość składek;
  • czas trwania polisy;
  • a także na jaką kwotę odszkodowania możemy liczyć w danej sytuacji.

Jednym z aspektów jest także historia danego towarzystwa ubezpieczeń – jak do tej pory przebiegała ich działalność, od kiedy są obecni na rynku? Dobrze też, by towarzystwo, które wybierzemy, posiadało placówki stacjonarne, bowiem małe firmy wolą sprzedaż internetową, a nierzadko to właśnie bezpośredni kontakt jest najlepszą formą współpracy.

Rzecznik osób ubezpieczonych

Kim jest rzecznik ubezpieczeniowy? Jak sama nazwa wskazuje, ten rządowy organ powstał w celu zapewnienia ochrony osobom korzystającym z usług towarzystw ubezpieczeniowych. W razie problemów związanych z danym ubezpieczeniem na życie czy polisą, warto zwrócić się o pomoc do rzecznika. 

U rzecznika ubezpieczonych możemy się dowiedzieć wielu przydatnych informacji na temat danego towarzystwa, dodatkowo rzecznik prowadzi także rejestr o wszystkich złożonych skargach i zażaleniach na temat danej firmy. Niemniej przy sprawdzaniu skarg warto pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Większe towarzystwa ubezpieczeniowe każdego roku obsługują tysiące różnych polis. Przy tak ogromnej liczbie zawartych świadczeń wzrasta także częstotliwość składania skarg. Dlatego w trakcie sprawdzania danych warto mieć na uwadze również udział poszczególnych firm w rynku ubezpieczeń.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem wybranego ubezpieczenia, najpierw powinieneś poświęcić chwilę na sprawdzenie samego towarzystwa. Jest to istotny krok, o którym zapomina większość osób. Od zaufania danemu towarzystwu ubezpieczeń dzieli Cię kilka prostych kroków:

  • sprawdzenie posiadanych uprawnień,
  • przeczytanie opinii klientów,
  • kontrola danych od rzecznika ubezpieczonych.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły