Domowe sposoby na ból – sprawdź kilka naturalnych patentów

Domowe sposoby na ból

Spis treści

Częste i dokuczliwe bóle mogą być męczące. W takich przypadkach szybko sięgamy po tabletki. Czy aby na pewno jest to najlepszy sposób na walkę z bólem? Tabletki owszem, są silnymi i dobrymi środkami do walki z nim, ale nie do końca są zdrowe dla naszego organizmu. Zatem, czy są jakieś inne, domowe sposoby na ból? Tak, tylko niewiele osób o nich wie lub je stosuje. Są to olejki eteryczne, które jak się okazuje, maja właściwości uśmierzające ból.

Przedstawiamy wybrane przez nas domowe sposoby na ból:

Olejek koperkowy

Domowe sposoby na ból
fot. pixabay.com / Domowe sposoby na ból

Uzyskiwany jest z kopru włoskiego.

Zastosowanie: Ból brzucha (miesiączka, niestrawność, nadmiar gazów, kolka u dzieci)

Stosowanie: masaż, kąpiel

  • Masaż: 2 krople olejku trzeba wymieszać z łyżeczką oleju nośnikowego i okrężnymi ruchami zgodnymi z ruchem wskazówek zegara masujemy swój brzuch przez kilka minut. Jeśli chodzi o dzieci powyżej 3 miesiąca życia, należy zastosować zmniejszoną dawkę (jedna kropla olejku).
  • Kąpiel: 3 krople olejku mieszamy z łyżeczką spirytusu i taki roztwór wlewamy pod strumień ciepłej wody. Leżymy w takiej kąpieli przez 15 minut.

Ważne: Olejku nie wolno używać dłużej niż 2 tygodnie bez przerwy. Kobiety w ciąży nie mogą go stosować!

Olejek kamforowy

Domowe sposoby na ból
fot. pixabay.com / Domowe sposoby na ból

Uzyskuje się go przez destylację parą wodną drewna i korzeni cynamonowca kamforowego.

Zastosowanie: Mięśnie (łagodzi bóle mięśni i stawów po treningach lub w czasie choroby), ułatwia oddychanie, działa antywirusowo, rozgrzewająco, przeciwzapalnie.

Stosowanie: masaż, kąpiel

  • Masaż: 5-10 kropli olejku kamforowego rozetrzyj w dłoniach i masuj obolałe mięśnie i stawy. Dla dzieci należy wymieszać 5 kropli olejku z łyżeczką oleju nośnikowego.
  • Kąpiel: 10 kropli olejku wymieszaj z łyżeczką spirytusu, a następnie tak przygotowaną mieszaninę wlej do wanny z bardzo ciepłą wodą. W wannie należy poleżeć 15 minut dolewając co jakiś czas ciepłej wody. Kąpiel zalecana jest w przypadku grypy i przeziębienia.

Sprawdź także dział >> ZDROWIE

Olejek terpentynowy

Domowe sposoby na ból
fot. pixabay.com / Domowe sposoby na ból

Produkuje się go z żywicy różnych gatunków sosny.

Zastosowanie: Stawy (bóle stawów i mięśni oraz różnego rodzaju nerwobóle), rozszerza naczynia krwionośne, odblokowuje zatkany nos i łagodzi zapalenie zatok, ma działanie antyseptyczne.

Stosowanie: masaż, inhalacje

  • Masaż: 5 kropli olejku wymieszaj z łyżeczką oleju nośnikowego i takim roztworem masuj swoje bolące mięśnie i stawy. Taki zabieg stosuj 2-3 razy dziennie.
  • Inhalacje: 5 kropli olejku wlać do kominka aromaterapeutycznego i postawić go obok siebie lub wlać 5 kropli olejku do miski z gorącą wodą, pochylić się nad miską, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać wonną parę. Taka inhalacja pomaga oczyścić zatoki, zmniejszyć stan zapalny, a także może zadziałać znieczulająco. W czasie choroby najlepiej stosować ją 2 razy dziennie.

Olejek goździkowy

Domowe sposoby na ból
fot. pixabay.com / Domowe sposoby na ból

Tworzy się go z pączków kwiatowych goździkowca. Olejek uwielbiany przez dentystów 🙂

Zastosowanie: Zęby (przeciwbólowy,przeciwzapalny, łagodzi ból dziąseł), łagodzi ból głowy oraz dolegliwości reumatyczne.

Stosowanie: nierozcieńczony, masaż

  • Nierozcieńczony: Nasączamy wacik na patyczku, a następnie wprowadzamy go do bolącego zęba, jeśli ubytki są duże. Możemy także posmarować dziąsło wokół zęba. Stosuj taki zabieg co 2 godziny.
  • Masaż: 2 krople olejku goździkowego należy wymieszać z łyżeczką oleju nośnikowego. Jeśli mamy do czynienia z bólem głowy to wtedy niewielką ilością olejku masujemy sobie czoło i skronie. Gdy dokuczają ci reumatyczne bóle stawów, wtedy wmasuj olejek w łokcie i kolana. Czynność powtarzaj 2-3 razy dziennie.

Zobacz również :

>> Ostropest plamisty i jego działanie

Mikstura „czterech złodziei”

Domowe sposoby na ból
fot. pixabay.com / Domowe sposoby na ból

Działa przeciwzapalnie oraz na wszelkie typu bóle. Idealnie sprawdza się podczas przeziębienia.

Przepis:

Należy zmieszać 1 łyżeczkę olejku goździkowego oraz cytrynowego, następnie dodać 2,5 łyżeczki olejku cynamonowego i po 2 łyżeczki olejku eukaliptusowego i rozmarynowego.

Przechowywanie:

W buteleczce wykonanej z ciemnego szkła.

Stosowanie:

Gdy dopadnie cię ból gardła, to wymieszaj 2 krople tej mikstury z 8 kroplami oleju nośnikowego i posmaruj przednią część szyi. W sezonie grypowym codziennie dolewaj po 4 krople do swojego kominka aromatycznego, co pozwoli ci oczyścić powietrze z zarazków.

  • olej nośnikowy – jojoba, olej z pestek winogron lub ze słodkich migdałów.

Ważne:

Olejki eteryczne mają bardzo wysokie stężenie substancji aktywnych, co może wywołać alergię. Dlatego zaleca się przed zastosowaniem nowego preparatu rozpuścić go w oleju nośnikowym i niewielką ilość wetrzeć w skórę za uchem. Jeśli w ciągu doby pojawi się reakcja alergiczna (pieczenie,swędzenie,zaczerwienienie skóry) to należy niezwłocznie zrezygnować ze stosowania produktu. Gdyby olejek przypadkiem dostał się do oka, to należy natychmiast przemyć oko tłustym mlekiem. W czasie ciąży nie należy stosować olejków (zwłaszcza na skórę) bez konsultacji z lekarzem. Podobnie należy postępować w przypadku stosowania preparatu u dzieci. Pamiętaj, kupuj olejki naturalne tylko najlepszej jakości (cena powinna być powyżej 7zł).

Mam nadzieję, że teraz poradzisz sobie z bólem, naturalnym sposobem. Powodzenia 🙂

BEmpire.pl – Pierwszy mutliblog w Polsce

Redakcja

Powiązane artykuły