Instalacja motywu WordPress – ładna strona w parę chwil

Instalacja motywu WordPress - ładna strona w kilku krokach

Spis treści

Instalacja motywu WordPress – ładna strona w parę chwil

Skrypt blogowo-portalowy WordPress może sprawiać niezbyt ciekawe pierwsze wrażenie: jest po prostu spory, bardzo rozbudowany i bez uprzedniego zaznajomienia interfejs może stanowić problem dla początkującego użytkownika. Najczęściej słyszę pytania z zakresu instalacji komponentów – motywów i wtyczek – co, jak i gdzie zrobić. Dlatego też ten artykuł ma za zadanie odpowiedzieć na pytania żółtodziobów: jak powinna przebiec instalacja motywu do WordPressa?

Generalnie, możliwości instalacji motywów (nie szablonów!) jest kilka, a konkretnie trzy. Można korzystać z nich wszystkich albo tylko z jednej w zależności od tego, czy masz swoją stronę na WP w wersji standalone (pobranej z wordpress.org) czy bezpośrednio na wordpress.com. Więcej o tym w artykule Różnice pomiędzy wordpress.org, a wordpress.com. Omówię zatem etapy każdej z nich.

Zdalna instalacja

Pierwszą i najpowszechniejszą drogą personalizacji strony jest instalacja motywu poprzez zakładkę Wygląd -> Motywy i przycisk Dodaj nowy. Wyświetli się nam lista motywów wyróżnionych przez administrację WordPressa, te popularne wśród wszystkich użytkowników i ostatnio aktualizowane. Użytkownik ma też możliwość przeszukiwania bazy motywów (bo instalacja przebiega dzięki synchronizacji skryptu z Bazą Motywów) pod kątem tagów albo własnych preferencji – ilość kolumn, kolorystyka, „edytowalność” i tak dalej.

Aby zainstalować motyw z Bazy, wystarczy po prostu sobie go wybrać i kliknąć Zainstaluj, a następnie go włączyć od razu po instalacji. Jest też możliwość podejrzenia motywu jak będzie wyglądać na stronie, ale bez właściwych treści, jak w demach, ma to średni sens. Lepiej szukać stron autorów.

scfre1

Instalacja ręczna – archiwum

Nie wszystkie motywy można znaleźć w Bazie Motywów WordPressa. Te zakupione np. na ThemeForest albo TemplateMonster otrzymujemy na własny użytek i ich aktualizacje pojawiają się często przez osobny skrypt; albo należy je aktualizować, wgrywając nową wersję.

>> Zobacz więcej artykułów w dziale Bloger

Pierwsze etapy są takie same jak w Instalacji zdalnej, z tym, że należy kliknąć w Dodaj motywy na przycisk „Wyślij motyw na serwer”. Następnie użytkownik wybiera archiwum ze swoim motywem i go instaluje. I tyle. Włączyć można go bezpośrednio po wgraniu albo ze strony Wygląd -> Motywy.

UWAGA: pamiętaj, żeby wgrać archiwum z motywem, tzn. w nim zawarte są katalogi samego motywu. Jeżeli w archiwum masz kolejne archiwa, to wypakuj tylko to z samym motywem.

scfre2

Instalacja przez FTP

To jest ostatni etap i dostępny tylko dla posiadaczy własnego serwera. Jest to o tyle dobra metoda, że w przeciwieństwie do poprzednich metod nie wymaga samej pracy serwera, tj. wykorzystania jego procesora. Hostingi serwerów www mają dosyć ograniczone parametry wykonywania skryptów PHP (czyli wgrywania motywów zdalnie i przez samą stronę) i czasem może się to zakończyć niepowodzeniem, jeżeli dany motyw jest spoooory. FTP to rozwiązuje, bo fizycznie wgrywamy pliki motywu.

>> Zajrzyj też do artykułu: Blogger czy WordPress, który wybrać?

Do instalacji przez FTP potrzebna jest konsola FTP (FileZilla zdecydowanie, alternatywą jest TotalCommander) oraz dane serwera (jego adres, twój login i hasło) które otrzymujesz bezpośrednio od usługodawcy. Następnie przechodzisz do folderu z motywami przez ścieżkę twojainstalacjawp/wp-content/themes i tam wrzucasz wypakowany motyw, a konkretnie folder z jego podfolderami i plikami w środku. Następnie przejdź do panelu administratora w Wygląd ->Motywy i włącz nowo zainstalowany motyw.

scfre3

Znając te wszystkie kroki, możesz teraz bezpiecznie i bezproblemowo dokonać instalacji jakiegokolwiek motywu dla WordPressa. Jeśli masz pytania, zadawaj je w komentarzach.

Instalacja motywu WordPress – ładna strona w parę chwil

Redakcja

Powiązane artykuły