Niezapisane to zapomniane – sztuka notowania

Niezapisane to zapomniane - sztuka notowania

Spis treści

Niezapisane to zapomniane – sztuka notowania

Ilość spraw, którymi codziennie musisz się zajmować sprawia, że Twój mózg nie jest w stanie wszystkiego zapamiętać. Zapisywanie to bardzo łatwy sposób na pamiętanie a jednocześnie na sprawniejsza pracę. Możesz spisywać rzeczy, którymi musisz się zająć i zadania do wykonania. Te duże i te bardzo malutkie. W ten sposób dajesz odetchnąć swojemu mózgowi, robisz więcej miejsca dla kreatywnych pomysłów.

Zapisywanie warto stosować przede wszystkim w pracy zawodowej, gdzie duża liczba spraw w znacznym stopniu obciąża głowę a zapominanie może zakończyć się przykrymi konsekwencjami. W codziennych, prywatnych sprawach również możesz posługiwać się tą metodą, co przyniesie Ci ogromne korzyści. Być może te najważniejsze rzeczy – takie super, hiper ważne sprawiają, że nie musisz ich notować, bowiem Twój mózg jest tak na nich skupiony, że obudzony w środku nocy będziesz wiedział, co jest teraz w Twoim życiu najważniejsze. Może chodzić o istotny termin do lekarza, datę oddania sprawozdania czy zobowiązanie wobec przyjaciela. I to jest w porządku. Jednak pozostała masa rzeczy, które codziennie pojawiają się w Twoim życiu i które obciążają Twoją pamięć już nie jest aż tak ważna i kiedy mózg jest przeciążony, po porostu odsuwa je na dalszy plan.

Wiele osób sądzi, iż nie potrzebuje kalendarza, notatnika czy aplikacji do spisywania spraw do załatwienia. Inni uważają, iż notowanie jest przydatnym nawykiem, ale nie potrafią go wypracować, więc po prostu są mało skuteczni. Często bywa tak, iż dopiero poważne zaniedbanie, zapomnienie o ważnej sprawie powoduje, iż wprowadzasz notowanie do własnego życia. Nie ma jednej metody, która byłaby skutecznego dla każdego. Warto wspomagać się różnymi planerami, które obecnie są bardzo modne i powszechnie dostępne. Niejednokrotnie trzeba wypróbować różne ich wersje, aby odnaleźć własny sposób – taki, aby był skuteczny. Tak, wydawałoby się, banalny zwyczaj, codzienna czynność, jaką jest notowanie, może szybko i łatwo wspomóc pamięć oraz usprawnić Twoją pracę.

Niezapisane to zapomniane - sztuka notowania
fot. picjumbo.com

Sposobem na pamiętanie, a właściwie ułatwienie swojemu mózgowi szybkiego i łatwego orientowania się w sprawach do załatwienia to „system szufladkowy”. Technika polega na stosowaniu szufladek na dokumenty, które zawsze są na widoku. Sekret jej skuteczności polega na odpowiednim ich nazwaniu i opisaniu dużymi literami. Sposób opisu zależy tylko od Twoich potrzeb i musi być dostosowany do zajęć, którymi się zajmujesz. Możesz je opisać np. w ten sposób: „do podpisu”, „do zapłacenia”, „do przekazania”, „do archiwum”, „pilne”, „bieżące”, „na dzisiaj”, „na jutro” itd. Potem wystarczy jedno rzucenie okiem i będziesz wiedział, co jest do zrobienia i z której kategorii spraw jest najwięcej. Siła tej metody jest bardzo duża. Jest tylko jeden istotny szczegół, bez którego ona nie będzie działała – musisz na bieżąco zerkać do szufladek, a co jeszcze ważniejsze – umieszczać w nich sprawy do załatwienia. Niezapisane to zapomniane – sztuka notowania

Możesz też wzbogacić tą metodę o tablicę korkową zawieszoną w widocznym miejscu, tak, aby nie sposób było jej nie zauważyć. Zastosuj ją np. do zawieszenia swoich celów życiowych, planu tygodniowego lub miesięcznego. Możesz powiesić ważne dla Ciebie słowa, zdjęcia lub coś co Cię mobilizuje i inspiruje. To też dobry sposób na naukę słówek.

Im więcej technik, które się uzupełniają, tym bardziej wydajna będzie Twoja praca i codzienna organizacja. Może się okazać, że raz wypracowane metody mogą już nie być skuteczne, bo zmienia się Twoje życie i zmieniasz się Ty. Wtedy szukaj innych, twórz nowe metody dopasowane do siebie.

A Ty jak radzisz sobie z natłokiem rzeczy do ogarnięcia? Co robisz, aby nie zapominać?

Autor: Agnieszka Organizerka
Autorka bloga: centrumzarzadzania.net.pl
Niezapisane to zapomniane – sztuka notowania

Redakcja

Powiązane artykuły