Sapioseksualizm – czym jest i skąd się wziął

sapioseksualizm

Spis treści

Jakieś cztery lata temu pojawił się pierwszy raz. Teraz można znaleźć go nawet w Tinderze jako orientacja seksualna. Zatem czym jest sapioseksualizm? Jeżeli u partnera bardziej interesuje Cię przede wszystkim jego/jej inteligencja, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaliczasz się do grona „Sapio”.

Sapioseksualizm – skąd się to wzięło?

Jeżeli pierwszy raz spotykasz się z tym pojęciem i nie masz pojęcia skąd, co i po co, nic się nie martw. Jest to neologizm, który w ostatnim roku zdobył wielką popularność. Tak naprawdę, cały nurt ruszył wtedy, kiedy jeden z najpopularniejszych serwisów randkowych na świecie – OkCupid dodał nową opcję do wyboru w pytaniu o orientację seksualną – sapioseksualny. Następny wielki boom nastąpił, kiedy taką opcję dołożył Tinder.

sapioseksualizm

Sapioseksualizm to nic innego jak preferencja seksualna, która polega na odczuwaniu pociągu, pożądania i pobudzenia seksualnego do osób z ponadprzeciętnym ilorazem inteligencji. Osoba sapioseksualna odczuwa fizyczne pożądanie dopiero po nawiązaniu z inną osobą intelektualnej więzi, kontaktu. To ona stanowi jej fetysz, któremu nie potrafi się oprzeć – urodaizdrowie.pl

Jak się jednak okazuje sapioseksualność nie ma nic wspólnego z homoseksualizmem, heteroseksualizmem czy biseksualizmem, bowiem nie jest orientacją seksualną, tylko swojego rodzaju fetyszem i pożądaniem.

>> Odwiedź również nasz dział dla kobiet i mężczyzn

Co na to specjaliści?

Sapioseksualizm jako termin nie jest oficjalnie uznawany, ani używany przez seksuologów i innych specjalistów od zdrowia seksualnego. Wyjaśniają to w ten sposób, że tak samo atrakcyjność na bazie majątku i zasobności portfela nie jest nazywana orientacją seksualną, analogicznie wygląda z zasobnością mózgu. Dodatkowo ciężko określić to, ponieważ dla każdego poziom inteligencji jest inny i każdy inaczej go ocenia.

Kim jest osoba sapioseksualna?

Osoba sapioseksualna sama może pochwalić się wysokim IQ, dlatego też jest w stanie dostrzec i docenić cudzą erudycję czy elokwencję. Jest błyskotliwa i ma szeroką wiedzę na wiele tematów, potrafi używać metafor, a na głupie pytania często odpowiada ironią. Socjolodzy uważają, że takie pary pomogą w rozkwicie kultury, sztuki, a co najważniejsze nauki, w myśl polskiego przysłowia „Co dwie głowy, to nie jedna”.

Polecamy również:
>> Jakość współżycia – jak ją polepszyć?

Redakcja

Powiązane artykuły