Sposoby na mrówki w domu – poradnik

Sposoby na mrówki w domu

Spis treści

Sposoby na mrówki w domu

Mrówki, które pojawiły się w naszym mieszkaniu, potrafią stać się zmorą każdej pani domu!

Mrówki to z reguły niegroźne i pożyteczne owady

Na ogół nie próbujemy z nimi walczyć, gdyż zjadają mszyce i oczyszczają teren. Nasza sympatia do nich ma jednak swoje granice. Kiedy mrówki pojawiają się w mieszkaniu, przestaje być tak wesoło. Owady, które urządziły sobie z naszego domu trasę wiodącą prosto do szafki z jedzeniem to nie lada utrapienie… Jest ich dużo, szybko się rozmnażają – trudno je zatem wytępić. Jak pozbyć się mrówek z domu?

Przez balkon do kuchni?

Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów pozbycia się mrówek z mieszkania. Zanim jednak zaczniemy jakiekolwiek działania, warto na samym początku zorientować się, z którego miejsca mrówki do nas przychodzą i pousuwać wszystkie możliwe szczeliny, które mogłyby stać się bramą dla mrówek. Sposób na mrówki w domu

Głównym celem mrówek jest pożywienie

Łatwy i szybki dostęp do jedzenia sprawi, że mrówki nie tylko będą się mnożyć, ale i poznawać coraz to nowe zakamarki waszego domostwa. Dlatego przy wypowiedzeniu im wojny, należy opróżnić blaty, pozmywać naczynia i wynieść z domu wszystkie śmieci. Kolejnym krokiem jest podjęcie kluczowej decyzji odnośnie właściwego sposobu na mrówki w domu.

Sposób na mrówki w domu

Do walki z mrówkami możemy podejść naturalnie – domowymi sposobami – lub chemicznie. Jednak wybór drugiej opcji, zwłaszcza w niektórych przypadkach, odradza się osobom z małymi dziećmi czy zwierzętami.

Naturalnie

Ich zaletą jest fakt, że jedynie odstraszają mrówki, nie zabijając przy tym tych pożytecznych owadów. Zachęcają je tylko do przeniesienia się w inne miejsce. Oto nasze sprawdzone sposoby:

  1. Posmarować octem miejsca, w których widzieliśmy mrówki. Można także spryskać te miejsca rozpylaczem.
  2. Można te miejsca posmarować również wazeliną.
  3. Trasy wędrówki mrówek można spryskać sokiem z cytryny.
  4. Sól, pieprz, cynamon tudzież proszek do pieczenia – rozsypać na trasie mrówek.
  5. Świeże zioła – miętę, liście pomidora, lawendę, majeranek lub wrotycz – posiekać i rozsypać na trasie wędrówki mrówek.
  6. Można również użyć terpentyny, cynamonu, sfermentowanej skórki cytrynowej czy węgla drzewnego.
  7. Nie zaszkodzi również przemyć te miejsca wodą z płynem do naczyń w proporcji 3:1.
  8. Dobrym sposobem jest również częste sprzątanie i unikanie pozostawiania szczątków organicznych, które mogłyby stać się powodem powrotu mrówek.
  9. Warto zakupić pojemniki próżniowe i w nich trzymać jedzenie. Resztę przechowywać w lodówce.

Chemicznie

  1. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na mrówki jest biały proszek, który służy do lutowania. Należy wymieszać go z ugotowanym żółtkiem jajka i pozwolić, by mrówki wyniosły jedzenie do swoich gniazd. Boraks powoduje wysuszenie owadów, a także likwidację larw – co zapobiegnie rozmnażaniu się mrówek i zniszczy gniazdo od środka. Trzeba jednak uważać, jeśli ma się w domu małe dzieci lub zwierzęta.
  2. Proszek Expel przeznaczony do użytku zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych oraz na zewnątrz. Można stosować w postaci proszku (rozsypać cienką warstwę na ścieżce wędrówek owadów) bądź roztworu wodnego (100g proszku na 5 l wody, przy 1 l na 1m2).
  3. Faracid w sprayu przeznaczony zarówno do zwalczania mrówek faraona, jak i innych gatunków nadchodzących z zewnątrz lub bytujących w pobliżu domu. Faracid ma postać mikrokapsułek, działa z opóźnieniem, efekt widoczny jest po 12 godzinach.
  4. Raid w sprayu do zwalczania mrówek i innych insektów to doskonały sposób na mrówki – co więcej ładnie pachnie i jest stosunkowo skuteczny. Należy wypsikać nim miejsca, z których wychodzą mrówki – po kilku dniach powinny odejść.
  5. Płytka Globol – jedna płytka wystarczy na jedno pomieszczenie i działa przez okres trzech miesięcy. Koszt płytki to ok. 12 zł.
  6. Faratox B – do kupienia w sklepie ogrodniczym. Dwa pojemniki z preparatem, które przykleja się w miejscach, w których najczęściej wędrują mrówki. Mrówki wyjadają preparat i zanoszą do gniazda – po pewnym czasie będzie ich coraz mniej, aż w końcu całkowicie znikną. Preparat kosztuje ok 10 – 20 zł.
  7. Mrówko-Bait– preparat owadobójczy w formie granulowanej trutki pokarmowej, przeznaczony do zwalczania mrówek wewnątrz pomieszczeń, nadchodzących do budynku z zewnątrz lub bytujących w ich pobliżu.
  8. Mrówkofon– preparat do zwalczania mrówek, w formie granulowanej trutki pokarmowej. Specjalnie dobrane składniki czynią preparat wyjątkowo atrakcyjnym dla owadów i zapewniają jego znakomitą skuteczność już po pierwszym zastosowaniu.
  9. W ogrodzie można spróbować zastosować Glotox, który nie rozpuszcza się tak łatwo, więc w razie deszczu nie będziemy musieli go dosypywać.

>>Zapraszamy do działu kobieta

Sposoby na mrówki w domu

Redakcja

Powiązane artykuły