Więzi pracownicze – jak się kształtują?

Więzi pracownicze - jak się kształtują?

Spis treści

Więzi pracownicze – jak się kształtują?

Ponieważ pracownicy to zbiór różnych ludzi, więc te części składowe różnią się charakterami i doświadczeniami. Skutkuje to wielokrotnie trudnościami we wzajemnych relacjach. Niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy i środowiska, czasem przychodzi do głowy pytanie, co z tym można zrobić? Jakie czynniki mogą pomóc w kształtowaniu pozytywnych więzi i tworzeniu przyjemnej atmosfery pracy?

Wspierający szef

Wspierający szef to skarb. Taki, który wie, że firma to ludzie. Prawdziwy lider dba o swoich ludzi. Ceni ich i buduje dobrą atmosferę. Potrafi zjednoczyć zespół. Wie, że w grupie siła, ale też docenia to, że charakter znajdzie w jednostce. Motywuje ludzi oraz pomaga rozwiązywać konflikty. Wie, kiedy wesprzeć, a kiedy się nie wtrącać i obserwować z boku. Potrafi też być stanowczy i zawsze sprawiedliwy.

Nastawienie pracowników

Jest takie powiedzenie, że „chcieć, to móc”. Jeśli chodzi o atmosferę w pracy, pozytywne nastawienie i dobre chęci to już bardzo dużo. Mając odpowiednie nastawienie do pracy i współpracowników, można zajść daleko, bo powstanie silny zespół. Ciężko jest, jeśli w zespole znajduje się ktoś zawistny, kłótliwy, zazdrosny lub mściwy. Łatwiej buduje się więzi, gdy pracownikom wzajemnie zależy na współpracy. Więzi pracownicze – jak się kształtują?

Integracja zespołu

W końcu nie bez powodu wymyślono imprezy integracyjne. Pomijając wszystkie opowieści, co się może dziać podczas takich wyjazdów, to idea jest słuszna. Założenie jest takie, by na gruncie niezawodowym, w miejscu, które nie kojarzy się z pracą, osoby, które codziennie zmagają się z obowiązkami służbowymi, mogły się lepiej poznać, zacieśnić więzi, pokazać z innej strony. Luźna atmosfera imprezy ma przełożyć się na wydajniejszą pracę. Takim celom służą także warsztaty dla pracowników, świąteczne spotkania, celebrowania imienin lub urodzin itp. Podobnie działają przerwy kawowe lub śniadaniowe, czy wyjścia na papierosa. Oderwanie od pracy, wejście w prywatne tematy buduje więzi. Przekłada się to na efektywność wspólnej pracy oraz większą motywację.

wspólna praca
fot. picjumbo.com

Kryzysy

Kryzysy mogą rozbić zespół, ale mogą go także wzmocnić i pozwolić wkroczyć na wyższy poziom. W trudnych momentach dowiadujemy się prawdy o ludziach, o ich charakterze. Kryzys to niezwykły test dla zespołu. Jest niczym „beczka soli”, która mówi prawdę o drugim człowieku. Wiele dowiadujemy się o pracownikach, gdy komuś w grupie podwinie się noga, nie może podołać z nadmiarem obowiązków lub gonią go terminy. Czy możemy wtedy liczyć na swoich współpracowników? Najcenniejsza okaże się ta pomoc, która zostanie udzielona bezinteresownie, bez proszenia o nią.

Codzienność

Czasami pracownicy jednoczą się przeciwko komuś lub czemuś. Wizja wspólnego „wroga” sprzyja integracji, buduje wspólnotę. To chyba nasza narodowa cecha – jednoczenie się w ciężkich czasach, ale brak współpracy, gdy jest dobrze. Najcenniejsza jest umiejętność pracy w zgranym zespole na co dzień i regularne wspieranie się. Koledzy, na których można zawsze polegać działają motywująco. Więzi pracownicze – jak się kształtują?

Przyjaźń

Przyjaźń między kolegami z pracy jest bardzo cenna. Możliwa dzięki temu, że dzieje się pomiędzy osobami zajmującymi w miarę jednakowe stanowiska w hierarchii. Kiedy różnica jest duża, zwłaszcza na płaszczyźnie szef-podwładny, prawdopodobieństwo udanych relacji drastycznie spada. Przyjacielskie stosunki w zespole pracowniczym są bardzo pożądane. Mówi się, że najlepsze przyjaźnie pochodzą z czasów szkolnych. Jeśli te relacje przetrwają, na ogół okazują się bardzo trwałe – na całe życie. Te, które rozpoczynają się w późniejszym wieku, nawiązują się znacznie rzadziej i częściej się rozpadają. Jednak warto próbować…

Polecamy również:
>> Niezapisane to zapomniane – sztuka notowania

>> Chcę się uwolnić – o tym, dlaczego czasem musimy odejść z pracy

Więzi pracownicze – jak się kształtują?

Redakcja

Powiązane artykuły