Wiosenne przeziębienia. Co na kaszel u dziecka?

Wiosenne przeziębienia. Co na kaszel u dziecka?

Spis treści

Wiosna to czas licznych infekcji i przeziębień. Niestety dotykają one również dzieci. Uporczywy kaszel i drapiące gardło sprawiają, że nasze pociechy mają trudności z przesypianiem całej nocy, stają się też drażliwe i marudne. Co zrobić, aby kaszel u dziecka minął jak najszybciej? Jakie środki zastosować?

Skąd się bierze kaszel u dziecka?

Kaszel to obok kataru najpopularniejszy objaw infekcji sezonowych – tak wirusowych, jak i bakteryjnych. Należy pamiętać, że nasz maluch jest podatny na przeziębienia nie tylko jesienią i zimą, ale również i wiosną; choć temperatura rośnie, zmieniająca się szybko pogoda łatwo może zachwiać naturalną homeostazą organizmu. Do tego, układ odpornościowy jest osłabiony zimą i kilkumiesięcznym brakiem ekspozycji na słońce. Sprawia to, że dziecko często pada ofiarą patogenów wywołujących drobne infekcje, prowadzących do uporczywych kataru i kaszlu.

Według dra n. med. Rafała Zielińskiego i Anny Zakrzewskiej z Kliniki Otolaryngologii, Audiologii i Foniatrii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wiosenne przeziębienia i zakażenia górnych dróg oddechowych należą do najczęstszych przyczyn porad z zakresu pediatrii w opiece ambulatoryjnej (za: Forum Medycyny Rodzinnej, 2010). Chociaż przeziębienie nie jest groźne dla naszego malucha, z pewnością jest dokuczliwą przypadłością. Podrażniona błona śluzowa gardła sprawia bowiem duży dyskomfort, doprowadzając do tego, że dziecko jest płaczliwe i marudne. Kaszel jest naturalną reakcją obronną organizmu, odruch ten bowiem pomaga pozbyć się z organizmu chorobotwórczych drobnoustrojów, które dostają się tam drogą kropelkową, wywołując przeziębienie. Mimo to, przedłużający się kaszel u dziecka stanowi problem z przespaniem nocy, co z pewnością nie pomaga wzmocnić osłabionego chorobą organizmu w procesie zdrowienia.

Kaszel suchy czy mokry? Jak je rozróżnić?

Kaszel nie zawsze jest taki sam. Może być suchy lub mokry, co ma to istotne znaczenie podczas doboru leku przez lekarza pediatrę. Na podstawie rodzaju dolegliwości decyduje on bowiem co na kaszel u dziecka byłoby najkorzystniejsze. Wiele matek ma jednak problem, by rozpoznać który rodzaj kaszlu dokucza ich dziecku. Na czym polega różnica między suchym i wilgotnym kaszlem? Kaszel suchy to najczęściej kaszel napadowy. Przy atakach kaszlu nie słychać, aby towarzyszyło mu odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny – ma tak zwany charakter nieproduktywny. Męczący suchy kaszel może występować o różnych porach dniach, jednak najczęściej dokucza w nocy – dziecko może kasłać przez wiele godzin. Warto pamiętać, że suchy kaszel towarzyszy nie tylko przeziębieniom; może być także objawem alergii lub zanieczyszczonego powietrza, rzadziej chorób układu pokarmowego lub serca, a także skutkiem zażywania niektórych leków.

Z kolei kaszel mokry jest kaszlem produktywnym, czyli towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Niekiedy flegma odkrztuszana jest łatwo, przeważnie jednak dziecko ma z tym spory problem. Kaszel mokry dzieli się na dwa rodzaje: ropny (wydzielina jest zielonkawa lub żółtawa) i śluzowy (zabarwienie wydzieliny jest białawe lub ma ona postać przezroczystą). Najczęściej kaszel mokry męczy dziecko w trakcie godzin porannych; po nocy w drogach oddechowych zalega bowiem sporo wydzieliny. Poza infekcją, przyczynami mokrego kaszlu mogą być także alergie lub mukowiscydoza. Szczególny rodzaj kaszlu to tak zwany kaszel szczekający. To podtyp kaszlu suchego, któremu towarzyszy chrypa i charakterystyczny świst; zwiastuje stan zapalny krtani. Kaszel szczekający pojawia się nagle i szybko narasta, a jego konsekwencje mogą być groźne, pojawia się bowiem obrzęk – stąd przy jego wystąpieniu, należy szybko skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie. W oczekiwaniu na pomoc medyczną, zalecane jest otworzenie okna lub wyjście z dzieckiem na balkon, gdyż chłodne powietrze zmniejsza objawy obrzęku krtani.

Co na kaszel u dziecka? Walka z infekcją

Wiosenne przeziębienie u dziecka, choć niegroźne, wymaga jednak skonsultowania się z pediatrą: w przypadku podłoża bakteryjnego, konieczne jest bowiem podanie antybiotyku. Objawy męczącego kaszlu można starać się zwalczyć różnymi sposobami, zależnie od ich podłoża. Co na kaszel u dziecka wydaje się środkiem najlepszym? Podstawowe leki służące walce z kaszlem to środki przeciwkaszlowe, rozrzedzające wydzielinę i wykrztuśne. Leki przeciwkaszlowe hamują sam odruch kaszlu, w przypadku gdy na przykład bardzo utrudnia on zasypianie dziecka; można je jednak podawać nie dłużej niż trzy do pięciu dni. Leki przeciwkaszlowe służą zwalczaniu kaszlu suchego i nie można ich podawać przy infekcji z towarzyszącym kaszlem mokrym; zalegająca wydzielina może bowiem doprowadzić do rozwoju zakażenia. Leki rozrzedzające wydzielinę podawane są zarówno przy kaszlu mokrym, jak i suchym. Ułatwiają one funkcjonowanie dziecka, zmniejszając ataki kaszlu i duszność. Nie można jednak podawać ich łącznie ze środkami przeciwkaszlowymi. To środki, które zalecane są w przypadku dzieci najczęściej (tutaj możesz dowiedzieć się więcej: http://mucosolvanmini.pl/). Leki wykrztuśne ułatwiają z kolei pozbywanie się wydzieliny, nasilając sam kaszel: poprzez jej pozbycie się, organizm szybciej dochodzi do zdrowia. Należy pamiętać, że leki przeciwkaszlowe i wykrztuśne można stosować jedynie u starszych dzieci.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja

Powiązane artykuły