Każdy z nas marzy o pięknych, gęstych włosach. Szczególnie dla kobiet, są ważną częścią wyglądu jak i samopoczucia. Staramy się o nie dbać, używamy odpowiednich kosmetyków. Ale czy zdajemy sobie sprawę jak zbudowany jest włos ? Czy u każdego człowieka, włosy maja taką samą budowę ?
Budowa włosa – z czego składa się włos ?
Pomimo tego, że mamy inny rodzaj włosów, niezależnie od tego czy są proste, kręcone, jasne czy ciemne, budowa włosa jest praktycznie taka sama. Większość z nas myśli, że budowa składa się z cebulki i włosa, ale to nie wszystko. Budowę włosa trzeba podzielić na 3 części:
- Chemiczna
- Biologiczna
- Budowę mieszków i włosa już powstałego
Jak powstaje nasz włos?
Nasz włos faktycznie pochodzi z cebulki włosowej, jednak jest ona tylko częścią całego mieszka włosowego. Takie mieszki występują praktycznie na całym ciele u każdego człowieka, jednak największa ich ilość występuje na głowie. U przeciętnego człowieka jest ich od 100 do 150 tysięcy. Budowa mieszka wygląda następująco;
- Część naskórkowa – w tej części znajduje się korzeń, pochewka, i gruczoł łojowy
- Część łącznotkankowa
- Mięsień przywłosowy
Włos który jest wewnątrz mieszka włosowego, zbudowany jest z części wewnętrznej czyli korzenia, oraz części zewnętrznej którą jest łodyga włosa. Cebulka jest natomiast zbitym elementem korzenia, który jest umiejscowiony w skórze, zaraz nad brodawką włosa która jest elementem skóry właściwej. Taka brodawka włosowa, odpowiada za budowę komórek, a także dostarcza bardzo ważne substancje odżywcze poprzez naczynia krwionośne.
Budowa trzonu włosa wygląda następująco:
- Osłonka zewnętrzna – tworzona przez keratynę, przypomina łuski, odpowiada za gęstość i połysk włosów
- Kora
- Rdzeń – pusta przestrzeń wewnątrz włosa, występuje tylko w grubych włosach
Mieszki włosowe odbierają bodźce za pomocą otaczających nerwów czuciowych, i to właśnie do niego uchodzą gruczoły łojowe.
Skład, typ i rodzaj włosów
Skład chemiczny włosa może zaskoczyć, ponieważ składa się z:
- Protein
- Wody
- Pigmentów
- Minerałów
- Lipidów
W proteinach tworzy się keratyna, a w keratynie jest cysteina której zawartość decyduje o strukturze włosa, czyli o tym czy włosy będą:
- Proste
- Falowane
- Kręcone
Pigment czyli melanina natomiast odpowiada za kolor naszych włosów. Z czasem melanina przestaje być produkowana, dlatego włosy staja się siwe.
Wyróżniamy kilka rodzajów włosa:
- Meszek włosowy – występuje na twarzy, ramionach, tułowiu
- Włos przejściowy – występują na kończynach dolnych i górnych
- Włos końcowy ostateczny – występuje na wzgórku łonowym i pod pachami
- Włos długi – występuje na głowie
Fazy wzrostu włosa i czynniki mające na nie wpływ
Włosy rosną w trzech następujących etapach: anagen, katagen, telogen. Anagen to faza wzrostu włosa, trwa najdłużej, dotyczy nawet 90% naszych włosów. Katagen natomiast jest fazą przejściową, w tym okresie wzrost włosa jest zahamowany, dotyczy to 3% włosów. Niestety faza Telogenowa to ostatni etap cylkl życiowego włosa. W tej fazie cebulka włosa obumiera, następuje proces wypadania włosa. Cylke wzrostu włosa sa uzależnione od kilku czynników do których zaliczamy:
- Stan zdrowia
- Wiek
- Płeć
- Genetykę
- Czynność gruczołów
- Stan psychiczny
- Dieta
- Styl życia
Właściwości fizyczne i ciekawostki na temat włosów
Bez względu na to jak długie mamy włosy, oraz jakiego są koloru , nasze włosy posiadają kilka właściwości fizycznych. Większość zapewne je zna, chociaż niektóre mogą zadziwić. Naszw włosy posiadają takie właściwości jak:
- Pochłaniają zapachy takie jak dym z papierosów czy olej
- Odporne są na gnicie oraz fermentację
- Nie da się ich pognieść można jedynie stylizować wałkami lub prostownicą
- Dobrze reagują na rozjaśniacze a także farby koloryzujące
- Przewodzą elastyczność
- Włos rośnie do 12 mm na miesiąc
- Włos żyje nawet do 7 lat
- Najszybciej rosną latem, podczas snu a także między 16-24 rokiem życia
Pielęgnacja dostosowana do danego typu włosa
Suche, przetłuszczające się włosy bywają udręką nie jednej osoby, a szczególnie kobiet. Modelowanie, suszenie, prostowanie rozjaśnianie, farbowanie wszystkie te czynniki maja wpływ na stan naszych włosów Dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnacje włosa. Włosy dzielimy na 3 typy:
- Normalne
- Suche
- Przetłuszczające się
Włosy normalne nie wymagają wielkiej uwagi, wystarczy umyć nawilżyć i mamy piękny efekt. Takie włosy z reguły nie były nigdy poddawane farbowaniu, rozjaśnianiu czy też prostowaniu.
Włosy suche – szorstkie, sztywne, łamliwe, kruche, matowe . Głównym powodem takiego stany, jest zbyt mała aktywność gruczołów łojowych, a w związku z tym przesuszona jest skóra głowy. Suchość włosów powstaje głównie przez nieodpowiednią pielęgnacje. Aby poprawić kondycję włosów należy unikać farbowania, suszenia, prostowania, kręcenia, kontaktu włosów ze słońce. Należy zaopatrzyć się w delikatne środki pielęgnujące, które nawilżą i odżywia włosy. Włosy suche również nie lubią częstego mycia.
Włosy przetłuszczające się są chyba największą zmorą. Tłuste pozlepiane nieestetyczne pasma, pomimo częstego mycia szybko stają się problemem. W tym przypadku, winowajcą są gruczoły łojowe, których praca jest nadmiernie wysoka. Do pielęgnacji takiego rodzaju włosów zaleca się używanie szamponów które hamują łojotok, a także działają antyseptycznie. Do pielęgnacji zaleca się używanie:
- Pokrzywy
- Łopianu
- Aloesu
- Rzepy
- Biosiarki
Włosy przetłuszczające się nie lubią odżywek. Aby unikać codziennego mycia można zastosować „suchy szampon” w sprayu. Jednak przy dłuższym problemie warto udać się do dermatologa lub trychologa.