Chiny: gigantyczna piramida finansowa odkryta

Spis treści

Internetowy serwis, który zajmował się pożyczkami społecznościowymi, został zlikwidowany przez chińskie organy ścigania. Okazał się piramidą finansową. Skala oszustwa może wynieść nawet kilka miliardów dolarów.

Szczegółowych informacji na ten temat dostarczyła agencja prasowa Xinhua.
Serwis Ezubao miał oszukać 900 000 klientów, którzy „zainwestowali” nawet 7,6mld dolarów. 21 osób usłyszało zarzuty dotyczące uczestnictwa w piramidzie finansowej.
Środki finansowe należące do serwisu oraz powiązanych firm zostały zabezpieczone.

Na czym to polega?

Ezubao jest największą firmą z branży pożyczek społecznościowych – serwisy tego typu mają na celu pożyczki pieniężne pomiędzy klientami. W skrócie: jeden klient posiadający nadmiar gotówki pożycza je za pośrednictwem takowego serwisu innemu klientowi, który zgłasza zapotrzebowanie. Oferta była dość kusząca, gdyż wynosiła nawet 15% zwrotu z poniesionego wkładu.
Na rynku działała od roku 2014.

Ciężkim sprzętem wykopano źródło diamentów

Śledczy odkryli, że ponad 90% usług tej firmy była w rzeczywistości fałszywa. Wpłaty dokonywane przez inwestorów przeznaczane były na prywatne inwestycje właściciela witryny oraz do wypłat dla początkowych inwestorów, by pokazać, że serwis działa.

W siedzibie firmy Ezubao organy prowadzące śledztwo musiały użyć dwóch koparek, by wykopać z ziemi około 1200 ksiąg rachunkowych, zakopanych przez pracowników piramidy, w celu zatajenia informacji mogących ujawnić prawdę.

Prywatne inwestycje właściciela strony – Ding Ninga to między innymi zakup luksusowej willi w Singapurze oraz rzadkiego gatunku różowego diamentu.
Ponadto Ning płacił młodszemu bratu (wiceprezesowi Ezubao) 152 000$ miesięcznie.

Ryzykowna branża

Firm z branży takiej jak powyższa jest na chińskim rynku około 3800. Jest to bardzo popularna forma inwestowania na wschodnim rynku. Pieniądze ulokowane w tych firmach przekraczają 21 mld dolarów. Około 1200 z nich aktualnie jest zamkniętych z powodu problemów finansowych lub z powodów „ulotnienia” się kierownictwa wraz z powierzonymi pieniędzmi.
Dla porównania najgłośniejsza sprawa piramid finansowych w Polsce – Amber Gold kosztowała 19 000 klientów ok. 851 mln zł.

Redakcja

Powiązane artykuły