Jak dbać o buty skórzane [PORADNIK]

Jak dbać o buty [PORADNIK]

Spis treści

Jak dbać o buty to pytanie, które często przemyka przez myśl właścicieli skórzanych eleganckich butów, nie rzadko za pokaźną sumkę pieniędzy. Aby ten wydatek nie był jednorazowy, a buty służyły właścicielowi przez wiele miesięcy, warto zainteresować się sposobami pielęgnacji butów skórzanych. Zapraszamy!

Można mieć zadbaną fryzurę oraz dobrze skrojony garnitur, czy gustowny zegarek, jednakże buty są elementem, który może powiedzieć wiele o swoim właścicielu. Nie są one aż tak istotnie u kobiet, gdyż panie mają inne aspekty mogące odwrócić uwagę od niskiej jakości obuwia, jak chociażby zgrabne nogi 🙂 U nas – mężczyzn odgrywają bardzo ważną rolę na płaszczyźnie wizerunku. Są często podstawą oceny w oczach kobiet oraz potencjalnych partnerów biznesowych.

Zatem – jak dbać o buty?

Jak dbać o buty [PORADNIK]

fot: static.pexels.com / Jak dbać o buty?

Przechowywanie a wytrzymałość

Ważnym aspektem jest technologia wykonania. Dużo bardziej wytrzymałe jest obuwie wykonane z wysokiej jakości skóry oraz te, w których podeszwa z cholewką została połączona gęstym ściegiem, a nie klejem.

Eleganckie buty (i nie tylko) wymagają stosownego noszenia, przechowywania oraz pielęgnacji, aby służyły nam dłużej niż jeden sezon.

Przy zakładaniu niezbędna jest tutaj łyżka. Ogranicza ona znacznie napięcie cholewki. Ponadto założenie butów idealnie dopasowanych ze sztywniejszej skóry bez niej graniczy z cudem. Dzięki łyżce unikniemy również deformacji kuli pięty.

Jak dbać o buty [PORADNIK]
źródło: http://parisiangentleman.fr/ / Jak dbać o buty?

By utrzymać kształt i formę należy dać swojemu obuwiu przynajmniej dobę odpoczynku po każdym dniu noszenia. Potrzebujemy zatem minimum dwóch par butów wyjściowych. Kobiety wiedzą o tym najlepiej 🙂

Nie bez powodu też w sklepach w dziale obuwniczym każdy produkt wypełniony jest makulaturą. Do prawidłowego utrzymania stanu naszych butów świetnym środkiem są prawidła. Utrzymują one kształt cholewki w napięciu. Dzięki czemu buty po kilku założeniach nie wyglądają jakby miały spory przebieg. Prawdziwe prawidła wykonane są z drzewa cedrowego – wyciąga ono z butów nieprzyjemny zapach oraz wilgoć. Tego efektu nie uzyskamy w tańszych prawidłach z lakierowanego drewna.

Jak dbać o buty [PORADNIK]
fot. farm9.staticflickr.com / Jak dbać o buty?

Pielęgnacja

Tak samo jak dbamy o skórę na naszym ciele, tak również skórzane obuwie wymaga prawidłowej pielęgnacji. Należy pamiętać o kilku zasadach:

  • Cholewka buta: powinna być nawilżana kremem z woskami miękkimi, które odpowiadają za elastyczność.
  • Nosek oraz piętę buta należy polerować pastą do butów zawierającą woski twarde. Dzięki czemu uzyskujemy wysoki połysk.
  • Teraz, w okresie zimowym polecam zaopatrzyć się w tłuszcz, olej lniany lub inny adekwatny produkt do zadbania o powierzchnię, która ma najczęstszy kontakt z osolonym podłożem czyli rzecz jasna – o podeszwy. 🙂

Jak dbać o buty?
źródło: theshoesnobblog.com / Jak dbać o buty?

Jak należy przeprowadzić proces pielęgnacji?

  1. Dokładnie umyć, oczyścić buty.
  2. Wytrzeć i pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.
  3. Na umyte buty nałożyć krem do pielęgnacji i pozostawić na noc do wchłonięcia.
  4. Wypolerować szczotką (w ostateczności miękką szmatką) energicznymi, kolisto-posuwistymi ruchami do uzyskania satysfakcjonującego połysku.
  5. Na samym końcu można jeszcze dodatkowo przetrzeć noski jedwabną chustką lub nylonową pończochą – żeby ostatecznie usunąć smugi i pozostawić na noskach czyste lustro.
Jak dbać o buty?
źródło: http://s-media-cache-ak0.pinimg.com / Jak dbać o buty?

Pamiętajmy o tym, co było wspomniane na początku – stan naszego obuwia buduje nam wizerunek w oczach kobiet i nie tylko. Także myślę, że warto poświęcić im chwilę. Efekty są naprawdę zdumiewające, widząc ile można wykrzesać z przeciętnego obuwia po odpowiedniej pielęgnacji.

Mówi się także, że czyste i zadbane buty to pierwszy krok do miliona!

Zapraszamy do innych poradników i artykułów z działu Mężczyzna.

Sprawdź również:

>> Co decyduje o pierwszym wrażeniu?
>> 6 powodów dlaczego warto nosić garnitur

Redakcja

Powiązane artykuły