Jak leczyć nadmierną potliwość?

Spis treści

Proces pocenia się to naturalna reakcja organizmu na utratę ciepła. W niektórych osób występuje nadmierna potliwość, która jest dość problematyczna. W medycynie estetycznej stosuje się leczenie nadmiernej potliwości toksyną botulinową. Od lat leczy się wiele chorób za pomocą botoksu. W gabinecie medycyny estetycznej możliwe jest wykonanie zabiegu, który zwalczy nadmierne pocenie. Proponowany zabieg jest bezpieczny i praktycznie od razu pacjent może powrócić do codziennych aktywności.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu?

Specjaliści podają, że zabieg przeprowadza się u pacjentów, którzy mają bardzo duży problem z potliwością. Rozumiane jest to przez problem uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie pacjenta. Pacjenci często odczuwają dyskomfort i muszą częściej zmieniać odzież. Pierwsze objawy choroby powodują reakcję psychiczną, która dodatkowo nasila problem. Botoks wywiera wpływ na gruczoły potowe i blokuje sygnał z zakończeń nerwowych. Nadmierne pocenie jest wówczas blokowane bez uszkodzenia gruczołów potowych.

Jakie są przeciwwskazania?

Nadmierna potliwość oznacza wydzielanie potu w ilości większej niż jest potrzebne do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Choroba dotyczy około 3% populacji i dotyczy najczęściej mężczyzn. Do najczęstszych przypadków należy nadmierna potliwość okolic pach. W problematyczne miejsca można wstrzyknąć toksynę botulinową typu A. Mimo bezpieczeństwa zabiegu nie u każdego pacjenta można go wykonać. Nie można wykonywać go u pacjentek w ciąży i okresie karmienia piersią. Przeciwwskazaniem są również różnego rodzaju infekcje.

Jak przebiega zabieg?

W klinice profesjonalny personel przygotuje pacjenta do zabiegu. Początkowy etap to konsultacja z lekarzem, który sprawdzi stan skóry i wybierze odpowiednią metodę. Przed zabiegiem pacjent powinien pozbyć się owłosienia z miejsca, które będzie poddawane zabiegowi. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, dlatego pacjenci nie muszą się obawiać bólu. Nakłuwanie wykonuje się bardzo cienką igłą. W razie potrzeby można wykorzystać znieczulenie miejscowe z użyciem kremów z lidokainą. Skórę pacjenta dzieli się na małe kwadraty i wstrzykuje małą ilość toksyny botulinowej. Przebieg zabiegu trwa około 20-40 minut. Maksymalna siła substancji zostanie osiągnięta po 2 tygodniach. Efekty są odmienne w zależności od przypadku i utrzymują się 6-8 miesięcy. Zabieg jest mało inwazyjny, co oznacza krótki czas rekonwalescencji.

Co robić po zabiegu?

Po zabiegu leczenia nadmiernej potliwości zaleca się wstrzymać korzystanie z solarium i sauny przez kilka tygodni. Skórę należy traktować delikatnie i ograniczyć spożywanie alkoholu, ostrych przypraw i kawy. Przez jakiś czas trzeba też unikać zabiegów z użyciem lasera i różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych i dermatologicznych. U niektórych pacjentów zalecenia mogą być inne, dlatego podczas pierwszej wizyty trzeba przekazać wszystkie informacje na temat swojego zdrowia.

Gdzie można przeprowadzić zabieg?

Zabiegowi można poddać każdą część ciała, w której występuje nadmierna potliwość. Najczęściej wykonuje się zabiegi w okolicy pach i dłoni. Niektórzy pacjenci korzystają z zabiegu na stopy lub czoło. Nadmierna potliwość może mieć negatywne skutki w życiu towarzyskim oraz przyczynić się do powstania zakażeń grzybiczych i bakteryjnych. Pacjent powinien wybrać doświadczonego lekarza, który profesjonalnie dokona zabiegu. Dr Osipowicz zadba o każdy szczegół podczas zabiegu, co będzie skutkowało najlepszymi efektami.

Redakcja

Powiązane artykuły