Jak dbać o włosy? Prawdy i mity

Jak dbać o włosy.

Spis treści

Każda kobieta marzy o pięknych włosach. Każda kobieta chciałaby wiedzieć jak dbać o włosy! Podziwiamy aktorki i ich cudowne fryzury oraz te kobiety, które mijają nas każdego dnia w pracy, pociągu czy też na ulicy. Patrząc na nie, wiele z nas zastanawia się: „co jest z moimi włosami nie tak? Czemu nie mogę mieć takich włosów jak ona? Dlaczego moje wyglądają tak, jakbym dopiero wstała? Przecież przed wyjściem umyłam głowę i nałożyłam wszystkie możliwe odżywki, które miałam na półce. Chcę, by moje włosy były piękne i zdrowe! A dbasz o nie tak, żeby mogły się takie stać?”

Prawdy i mity, czyli jak dbać o włosy.

Jak to jest z tymi włosami naprawdę?

Włosy jak i skóra głowy szybko przyzwyczajają się do składników zawartych w odżywkach lub szamponach, przez co te nie oddziałują już tak samo jak wcześniej. Dlatego na naszych półkach w łazience powinno być kilka preparatów do pielęgnacji naszych włosów, abyśmy mogły dostarczyć im wszystkie potrzebne składniki do zdrowego i pięknego wyglądu.

Czy odżywki rzeczywiście ratują nasze włosy? Czy stosować je, gdy włosy się przetłuszczają?

Odżywki są jednym z ważniejszych elementów pielęgnacji włosów, nawet dla tych przetłuszczających się, ale trzeba wiedzieć przede wszystkim jak je stosować, a wtedy rodzaj włosa nie ma znaczenia. Należy pamiętać, że kosmetyk musi być dobrze nałożony. W przypadku odżywki nakładamy go na 2/3 długości włosa, a nie na całe włosy! To końcówki mają najbardziej zniszczone łuski i im potrzebna jest nasza pomoc, aby mogły się zregenerować. Wybierając odżywkę należy zwrócić uwagę, jakimi włosami obdarzyła nas natura i wtedy zakupić odpowiedni preparat do ich odnowy.

Czy aby na pewno dobieramy odpowiedni szampon do walki z łupieżem?

Szamponów na półkach w drogerii, czy w aptekach znajdziemy mnóstwo. Ale skąd mamy wiedzieć, który należy zakupić? Zanim zdecydujemy się na zakup któregoś specyfiku, powinniśmy najpierw zdiagnozować rodzaj swojego łupieżu. W tym celu możemy udać się do lekarza specjalisty bądź zaobserwować jak wygląda nasz łupież. Wyróżniamy dwa rodzaje łupieżu: tłusty i suchy. Tłusty objawia się najczęściej przetłuszczająca skórą głowy oraz żółtymi płatkami przylegającymi do skóry głowy, które podczas czesania odrywają się i opadają np. na ramiona. W tym przypadku należy sięgnąć po szampon który zawiera kwas salicylowy oraz siarkę. Należy pamiętać, że przy silnych objawach należy udać się do lekarza. Suchy łupież to białe, jasne płatki, które opadają niemal cały czas gdy tylko zrobimy ruch głową. Taki rodzaj łupieżu może być wywołany złym doborem szamponu, dlatego zaleca się zamienić swój dotychczasowy produkt na inny, może być ten dla dzieci, bo ma bardzo łagodny odczyn dla skóry głowy. Jeśli mimo zmiany preparatu nie ma większego rezultatu, wtedy powinniśmy sięgnąć po szampon przeciwłupieżowy.

Czy zbyt częste mycie farbowanych włosów powoduje szybszą utratę koloru?

Włosy farbowane powinny być poddawane specjalnej pielęgnacji, aby ich kolor utrzymał się jak najdłużej. W każdych drogeriach znajdziemy odpowiednie szampony do włosów farbowanych, które pomagają zachować ich kolor na dłużej, dzięki czemu możemy je myć kiedy tylko mamy na to ochotę. Dodatkowo każdy preparat posiada w swoim składzie odpowiednie formuły, które dodają blasku naszym włosom, aby były jeszcze piękniejsze. Należy pamiętać, aby dobrać odpowiedni produkt do koloru swoich włosów.

Czy codziennym masażem skóry głowy rzeczywiście pobudzamy wzrost włosów?

Masaż skóry głowy wzmacnia ukrwienie naszej skóry, co powoduje pobudzenie się cebulek włosów, a dodatkowo wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Aby masaż był wykonany prawidłowo, opuszkami palców powinniśmy przez kilka minut masować lekko naciskając skórę głowy od szyi do czoła. Do takiego zabiegu możemy użyć również olejku np. rozmarynowego lub toniku. Masaż powinniśmy wykonać przed umyciem głowy, ponieważ skóra głowy podczas takiego zabiegu zaczyna wytwarzać łój.

Jak dbać o włosy?
fot. freepik / Jak dbać o włosy

Czy domowe sposoby mogą pomóc w odbudowie włosów?

Jest kilka domowych trików, które pomagają włosom w ich regeneracji. Nasze mamy i babcie zapewne je stosowały kiedy pod ręką w kuchni miały tylko kilka produktów, a ich włosy wołały o pomoc.

Mąka ziemniaczana jako dodatek do odżywek powoduje, że przesuszone włosy stają się miękkie i lśniące, a w dodatku można ją stosować codziennie. Do miseczki należy wlać troszkę odżywki, a następnie dodać dwie łyżeczki mąki ziemniaczanej, zmieszać ze sobą składniki i na 10 minut nałożyć ją na włosy. Po upływie czasu należy spłukać odżywkę pod bieżąca wodą.

Ocet jabłkowy przywraca blask matowym włosom. Przed zastosowaniem, należy rozcieńczyć go w wodzie i w ostatniej fazie płukania użyć, aby zamknąć łuski włosów. Taką miksturę możemy używać dwa razy w ciągu tygodnia.

Siemię lniane i koniec z puszystymi włosami. Gotując siemię na gęsta papkę wykorzystujemy je jako maseczkę na włosy, którą nakładamy na całą ich długość, owijając je ręcznikiem lub ubierając czepek. Taką maseczkę należy zostawić na godzinę czasu, a następnie obficie spłukać. Siemię o rzadkiej konsystencji możemy użyć do ostatniej płukanki włosów, aby zmiękczyć je i nawilżyć.

Mam nadzieję, że ten artykuł odpowie Wam na pytanie – jak dbać o włosy oraz pomoże wydobyć Wam piękno waszych włosów.

Jeżeli artykuł się spodobał – poleć go swojej koleżance! 🙂

Redakcja

Powiązane artykuły