Na której ręce nosi się zegarek?

Na której ręce nosi się zegarek?

Spis treści

Na której ręce nosi się zegarek? Wiele osób często zadaje sobie to pytanie, a odpowiedź na nie wydaje nam się dość prosta, ponieważ od dziecka dziadkowie albo rodzice uczyli nas, że zegarek nosi się na lewej ręce. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się dlaczego nosimy go właśnie na lewej? Czy naprawdę nie ma innych możliwości? Oraz czy noszenie zegarka na prawej ręce jest oznaką złego wychowania? Na te pytania odpowiemy sobie dzięki kilku prostym zasadom tworzenia zegarka oraz dlaczego to, na której ręce go nosimy, wpływa na naszą wygodę.

Na której ręce nosi się zegarek?

Powodów, dlaczego nosimy zegarek na lewej ręce jest kilka. Główna zasada noszenia go na lewej ręce zależy bezpośrednio z umiejscowieniem koronki zegarka. Koronka, jest to nie duże pokrętło, które służy do ustawienia czasu i daty, jest umieszczona po prawej stronie. W tym przypadku dużo łatwiej jest nam sięgnąć do niej prawą ręką, która częściej jest sprawniejsza od lewej.

Kolejny powód związany jest bardziej z naszą codzienną pracą, ponieważ w trakcie gotowania, majsterkowania, bądź po prostu pisania, zegarek by nam tylko przeszkadzał, a dodatkowo szkoda byłoby go uszkodzić. Dlatego też, osoby praworęczne założą go na lewą rękę, a ponad to, jest nam wtedy dużo łatwiej spojrzeć na lewą rękę i sprawdzić godzinę w trakcie wykonywania codziennych czynności.

Na której ręce nosi się zegarek?
fot. pixabay.com / Na której ręce nosi się zegarek?

Zegarki dla leworęcznych

Z drugiej strony, wcale to nie oznacza, że nie można w ogóle nosić zegarka na prawej ręce, ponieważ osobom leworęcznym w trakcie wykonywania codziennych czynności, zegarek by tylko przeszkadzał. Otóż jak już wcześniej powiedzieliśmy, główne pokrętło do ustawienia godziny (koronka) znajduje się po prawej stronie i po założeniu zegarka na prawą rękę, będzie to skutkowało cięższym ustawieniem go, nawet dla mańkutów, którzy mają sprawniejszą lewą rękę. Wielu zaś producentów wyszło takim osobom na przeciw i projektują oni czasomierze właśnie dla leworęcznych. Jednakże, koszt takich zegarków automatycznie wzrasta, ponieważ produkowane są one wyłącznie na zamówienie.

>> Zapraszamy do działu mężczyzna

Musimy także zauważyć, że również zasady savoir-vivre mówią o tym, że zegarek powinniśmy nosić na lewej ręce. Głównie dlatego, aby nadmiernie nim nie eksponować wykonując czynności prawą ręką, ponieważ takie zachowanie może urazić naszego rozmówcę, a wtedy możemy zostać posądzeni o przechwalanie się, bądź wywyższanie, bo przecież to jaki posiadamy zegarek wyraża nasz charakter, a przede wszystkim grubość naszego portfela. Takie zachowanie może źle wpłynąć na relację z naszym rozmówcą.

Zegarek jako męska biżuteria

Ostatnia przyczyna jest bardziej skierowana w stronę mężczyzn, ponieważ zegarki są aktualnie traktowane jako element naszej biżuterii. W przypadku kobiet jest to jedna z wielu możliwości, zaś u mężczyzn jest to jedyna. Ale dlaczego na lewej? Przecież to nic nie wyjaśnia. Otóż jak tradycja nakazuje, obrączkę ślubną zakładamy na prawą rękę, zaś założenie również na tę samą rękę zegarka zaburzy proporcje, więc aby je odpowiednio wyważyć, zakładamy go na lewą rękę.

Mamy nadzieje, że ten artykuł pomógł Ci odpowiedzieć na nurtujące pytanie: „Na której ręce nosi się zegarek” i podeślesz ten artykuł komuś, aby kogoś o tym poinformować!

>> Zapraszam również do artykułu W jaki sposób dbać o buty?

Redakcja

Powiązane artykuły