Polacy o szczycie NATO w social media

Polacy o szczycie NATO w social media

Spis treści

Polacy o szczycie NATO w social media

Zagrożenie atakiem terrorystycznym, utrudnienia komunikacyjne oraz protesty i demonstracje – to główne obawy Polaków w związku ze zbliżającym się szczytem NATO w Warszawie – wynika z monitoringu mediów społecznościowych w IMM. Coraz więcej komentarzy o liberalizacji dostępu do broni palnej. Jak wynika z monitoringu internetowych komentarzy w IMM, wzmianki o lipcowym spotkaniu członków Sojuszu Północnoatlantyckiego w stolicy tylko za pośrednictwem portali i serwisów społecznościowych mogły zostać wyświetlone nawet 15 mln razy.

Bezpieczeństwo: kwestia nr 1

Od 1 do 13 czerwca w internecie pojawiło się blisko 10 tysięcy polskojęzycznych komentarzy na temat szczytu NATO w Warszawie. Jak wynika z analizy kontekstu dyskusji, słowo „bezpieczeństwo” jest – obok słów „NATO”, „Polska” czy „Warszawa” – jednym z najczęściej wymienianych przez Polaków zwrotów w internetowych rozmowach o szczycie. Wśród publikacji wyrażających obawy, strach lub innego rodzaju negatywne emocje, aż 67% komentarzy zamieszczonych w sieci ma związek z zagrożeniem terrorystycznym.

Rozumiem, że po zakończeniu szczytu NATO i ŚDM, gdy już minie podwyższone zagrożenie terrorystyczne, te nowe przepisy inwigilacyjne i poszerzające uprawnienia służb zostaną odwołane? – czytamy w komentarzach w portalu Onet, w nawiązaniu do przyjętej przez Sejm ustawy antyterrorystycznej.

Drodzy terroryści i bandziory! Informujemy, że na czas szczytu NATO i ŚDM dla Waszej wygody zostały wprowadzone zakazy noszenia legalnej broni przez uczciwych obywateli – czytamy z kolei na facebookowej stronie „TAK dla liberalizacji dostępu do broni i rozwoju zainteresowań militarnych”.

Internetowa dyskusja o dostępie do broni w Polsce w ostatnich miesiącach przybrała na sile i wyjątkowo często pojawia się także w dyskusjach o szczycie NATO.

Jak dojadę…?

W pozostałych wpisach o negatywnym wydźwięku Polacy wyrażają m.in. obawy o utrudnienia w poruszaniu się po Warszawie i problemy z dotarciem do pracy, a także przewidują negatywne skutki ewentualnych protestów i demonstracji. Polacy o szczycie NATO w social media

Mieszkam przy moście, już miałam wizytę policji w domu i zakaz podchodzenia do okien czy wychodzenia na balkon podczas przejazdu kolumny oraz nakaz przeparkowania auta. Do pracy chyba się tego dnia teleportuję – czytamy na facebookowej stronie „Saska Kępa – saskakepa.info”.

Stolica będzie jak twierdza – ostrzegały też nagłówki w m.in. portalu Gazeta.pl.

(źródło: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,20211139,szczyt-nato-w-warszawie-zamkna-wazne-ulice-znikna-kosze-na.html)

Osobną kategorię w dyskusji stanowią krytyczne komentarze związane z organizacją szczytu i bieżącą polityką. Wśród nich, największe zaangażowanie Polaków w sieci wywołała podana przez dziennik „Fakt” informacja, że jeden z polityków, który kilka lat temu złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, zajmuje się organizacją tego spotkania.

Kompromitacja MSZ. Były esbek przyjmie delegacje państw NATO? – czytamy na stronach internetowych Superstacji.

Od 1 do 13 czerwca tego samego wątku dotyczyła jedna z najczęściej udostępnianych publikacji związanych ze szczytem NATO: facebookowy wpis serwisu Pikio.pl. Polacy o szczycie NATO w social media

(źródło: https://www.facebook.com/pikiopl/posts/1764354310449868)

Obama i Kerry przycisną PiS na szczycie NATO. Bo boją się o polską demokrację – można było z kolei przeczytać w chętnie udostępnianym (głównie na Twitterze) artykule na internetowych stronach „Newsweeka”.

Słowo „demokracja” było ponadto jednym z najczęściej wymienianych słów w internetowych komentarzach o szczycie.

Wśród publikacji, których autorzy przychylnie i z pozytywnym nastawieniem komentują temat szczytu, dominują natomiast te artykułujące wysokie oczekiwania wobec rezultatów rozmów, prestiż wydarzenia oraz perspektywy wzmocnienia bezpieczeństwa Polski w regionie. Są to m.in. cytowania wypowiedzi Antoniego Macierewicza, szefa Ministerstwa Oborny Narodowej. Minister w rozmowach z mediami podkreślał m.in., że lipcowy szczyt może okazać się rozstrzygający dla bezpieczeństwa Europy Środkowowschodniej i całego sojuszu.

Bezpieczeństwo zaczyna się tutaj, zaczyna się w Warszawie, zaczyna się podczas największego, najliczniejszego i zapewne najdonioślejszego szczytu NATO, jaki odbędzie się w Warszawie – mówił Macierewicz.

Szeroko komentowano także zapowiedziane przybycie prezydenta USA Baracka Obamy. Na Twitterze największą popularność zyskał tweet Dominika Tarczyńskiego, posła Prawa i Sprawiedliwości.

(źródło: https://twitter.com/D_Tarczynski/status/731443944064700418)

Angażujący szczyt

Dyskusja o szczycie NATO najczęściej toczy się na Facebooku i Twitterze, choć duże zainteresowanie wywołują też instagramowe fotografie zamieszczane głównie na kontach ministerstw i instytucji rządowych. Debata jest angażująca. Od początku czerwca, na treści związane z lipcowym szczytem Polacy zareagowali blisko 50 tysięcy razy.

Jak wynika z monitoringu internetowych komentarzy w IMM, wzmianki o warszawskim szczycie NATO tylko za pośrednictwem portali i serwisów społecznościowych mogły zostać wyświetlone nawet 15 mln razy.

Autor: Łukasz Jadaś, IMM

Polecamy również:
>> Polacy jeżdżą i biegają z GPS-em; coraz głośniej o smartwatchach. Liderem w mediach: Garmin

>> Lotte Wedel najpopularniejszą marką w branży producentów słodyczy

Polacy o szczycie NATO w social media

Redakcja

Powiązane artykuły