Odnośnie superfoods lista jest bardzo długa. Ciągle słyszymy o tych produktach, przewijają się one na półkach ze zdrową żywnością i niestety odstraszają nas ceną. Co to takiego i czy warto w nie inwestować? Czy wpłyną pozytywnie na nasz organizm? A może to kolejny zabieg marketingowy?
Superfoods to żywność, która posiada cenne właściwości wspomagające pracę naszego organizmu. Są to produkty jedynie naturalne i nieprzetworzone. Nie każdy produkt zasługuje na takie miano, te szczególne wartości muszą zostać potwierdzone naukowo, wieloma badaniami.
Superfoods Lista kilku polecanych przeze mnie produktów. Zobaczcie sami co w sobie kryją
Nasiona Chia
Najlepsze źródło wapnia, bogatsze niż mleko. W 28 g porcji tych małych nasionek dostarczamy aż 11g błonnika, 4g białka, 9g tłuszczu, w tym 5g Omega 3! Ponadto są cennym źródłem żelaza. Wpływają na zmniejszenie poziomu złego cholesterolu oraz usuwanie szkodliwych toksyn z organizmu. Poprzez ogromną dawkę antyoksydantów chronią przed zachorowaniem na nowotwory.
Guarana
Dodaje nam energii podobnie jak kubek kawy, ponadto działa orzeźwiająco na umysł i wspomaga oczyszczanie organizmu. Dzięki dużej ilości garbników jest pomocna przy biegunkach. Idealna dla osób borykających się z problemem wzdęć w przewodzie pokarmowym. Podkręca nasz metabolizm oraz redukuje cellulit.
Sprawdź dział >> ZDROWIE
Jagody Acai
Ogromna dawka przeciwutleniaczy! Opóźniają proces starzenia się oraz hamują rozwój komórek nowotworowych. Są bogate w kwasy tłuszczowe obniżające poziom złego cholesterolu, a co za tym idzie, wspomagają pracę serca oraz chronią przed miażdżycą. Uwaga! Jagody Acai mogą uczulać, warto zrobić próbę uczuleniową.
Młody jęczmień
Źródło witamin z grupy B, żelaza, wapnia, magnezu i cynku. Przyczynia się do budowania czerwonych krwinek, poprzez zawartość chlorofilu. Wspiera równowagę kwasowo – zasadową oraz sprzyja odkwaszeniu organizmu. Jest bogactwem błonnika, przyspiesza metabolizm oraz poprawia pracę układu pokarmowego.
Lucuma
Nazywana naturalnym słodzikiem. Jest bezpieczna dla diabetyków, zawiera niski indeks glikemiczny. Stanowi źródło żelaza oraz beta karotenu. Wspomaga gojenie ran i regenerację tkanki.
Siemie lniane
Bogate źródło kwasów tłuszczowych omega 3, witaminy E, potasu i cynku. Poprzez dużą dawkę błonnika wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu, spowalnia wchłanianie glukozy w przewodzie pokarmowym oraz działa przeciwzapalnie.
Spirulina
Jest to rodzaj alg. Bardzo duże bogactwo białka – aż 70% w suchej masie! Dzięki wysokiej zawartości kwasu gamma linolenowego przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi, wspomaga układ odpornościowy, poprawia wygląd cery, włosów i paznokci. Poprzez dużą zawartość łatwo przyswajalnego żelaza jest uznawana za cenniejsze źródło tego składnika niż mięso!
Polecamy również:
>> Wiosenny detoks – oczyszczenie organizmu po zimie
>> Jak obliczyć wskaźnik BMI i czy w ogóle liczyć?