10 ciekawostek o jeansach

10 ciekawostek o jeansach

Spis treści

W maju 1873 roku amerykański przedsiębiorca niemiecko-żydowskiego pochodzenia Levie Strauss wraz z krawcem Jacobem Davisem opatentował pierwsze jeansy. Wykonane z granatowego denimu spodnie obszyte pomarańczową nitką i 4 wzmocnionymi miedzianymi nitami kieszeniami, zrewolucjonizowały przemysł tekstylny.

O to 10 ciekawostek o tych zwykłych bądź niezwykłych spodniach, przygotowanych przez nieistotna.pl. Zapraszamy!


10 ciekawostek o jeansach

–1–

10 ciekawostek o jeansach
fot. pixabay.com

Pierwotnie jeansy były ubiorem roboczym odpowiednim dla farmerów, górników, poszukiwaczy złota i budowlańców.

–2–

Kanadyjska marka Dussault Apparel wypuściła na rynek najdroższe jeansy świata. Spodnie z dziurami na kolanach ozdobione wysadzanymi rubinami oraz łańcuszkiem z białego złota można było kupić w Los Angeles i Nowym Jorku za 250 000$.

3

Nazwę dżinsy (jeans) wymyślili dla spodni młodzi ludzie pod koniec lat 50. XX wieku. Utworzyli je od nazwy innej, podobnej do denimu tkaniny: jean.

4

Jak wynika z danych amerykańskich agencji marketingowych, każdego roku produkuje się na całym świecie ponad 2,5 miliarda par jeansów.

–5–

Na wyprodukowanie jednej pary jeansów potrzeba około jednego kilograma bawełny.

–6–

10 ciekawostek o jeansach
fot. pixabay.com

Na większości zamków błyskawicznych stosowanych w jeansach widnieje napis YKK. To skrót utworzony od nazwy Yoshida Kogyo Kabushikikaisha, największego producenta zamków błyskawicznych na świecie, którego udział w rynku sięga 90 procent.

–7–

Najstarsze jeansy na świecie zostały sprzedane na aukcji w 2001 roku za 48 523$. Zabytkowe spodnie wyprodukowane prawdopodobnie w 1880 roku trafiły na wystawę do sklepu Levi’s Strauss w San Francisco.

–8–

10 ciekawostek o jeansach
fot. pixabay.com

Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że statystyczny obywatel USA posiada aż 7 par jeansów.

–9–

Najdłuższe jeansy na świecie wyprodukowano w Japonii. Mają 68 metrów długości, 35 metrów szerokości i ważą 3 tony.

–10–

W 1960 roku za sprawą głośnego filmu „The Wild One” wiele amerykańskich szkół, restauracji i teatrów wprowadziło całkowity zakaz noszenia jeansów, uznając je za przejaw buntu i symbol rewolucjonistów.

Zobacz również:

>> 10 ciekawostek z życia Leonarda Da Vinci

>>10 ciekawostek o snach

Redakcja

Powiązane artykuły