7 budowli inspirowanych…jajkiem

7 budowli inspirowanych jajkiem

Spis treści

Ani naukowcy, ani filozofowie do tej pory nie znaleźli odpowiedzi na pytanie czy pierwsze było jajko, czy też kura. Wiadomo jednak to, że jest ono źródłem inspiracji wielu architektów, designerów, a nawet konstruktorów czy budowniczych. Sprawdźcie, które ze światowych budowli powstały na jego kształt.

Budynki inspirowane jajkiem: Teatr narodowy w Pekinie

Teatr narodowy w pekinie

Za projekt tego teatru odpowiedzialny jest Paul Andreu. Z lotu ptaka budynek przypomina rozbite jajko. Zawdzięcza on to owalnemu kształtowi, a ponadto umiejscowieniu – na środku jeziora. To jeszcze nie wszystko. Jego forma widziana z boku, także przypomina właśnie jajko. Teatr zbudowano z tytanu oraz szkła.

Budynki inspirowane jajkiem: Ratusz w Londynie

Ratusz w Londynie

Budynek zaprojektował sir Norman Foster na kształt przechylonego jajka. Warto także wiedzieć, że budynek należy do jednych z najbardziej energooszczędnych znajdujących się na terenie Londynu wykorzystując zaledwie 25% energii, jaką zużywają tego typu budowle.

Budynki inspirowane jajkiem: Biurowiec 30 St Mary Axe w Londynie

W powstaniu tego budynku także brał udział sir Norman Foster – zaprojektował go. Tu także nie zabrakło inspiracji jajkiem. Wskoczył do pierwszej dziesiątki budowli w Londynie za sprawą tego, że sięga aż 180 m wysokości.

Budynki inspirowane jajkiem: Cybernetyczne Jajo w Bombaju

Cybernetyczne jajko w bombaju
evolo.us

Projektant James Law połączył w tym budynku rozwiązania będące przyjazne środowisku, a ponadto inteligentne. Jest on przy tym energooszczędny, a na jego dachu stworzono imponujący ogród.

Budynki inspirowane jajkiem: Torre Agbar w Barcelonie

Torre Agbar w Barcelonie

Jean Nouvel – to właśnie on zaprojektował ów budynek. Dzięki swojemu owalnemu kształtowi, przypomina on z daleka przypomina on wydłużone jajko. Szczególnie imponująco prezentuje się on w nocy. Wówczas jest bowiem podświetlany 4 tysiącami świateł LED.

Budynki inspirowane jajkiem: Apartamenty i biurowce OVO we Wrocławiu

OVO Wrocław
hiltonhotels.com

 

„Ovo” w języku łacińskim oznacza „jajko”, co znajduje swoje odzwierciedlenie w bryle budynku. Oprócz tego przywodzi je na myśl jego kolor – biel. Znajdują się w nim m.in. apartamenty usługowe, a także hotel Hilton.

Budynki inspirowane jajkiem: Muzeum Salvadora Dalego w Figueres

Muzeum salvadora dali

Tutaj nie ciężko o skojarzenia z jajkiem. Wszystko dlatego, że na wieżach tej budowli znajduje się kilka ogromnych jaj.

fot. HRS FOTO,  na podstawie tekstu z hrs.com

Redakcja

Powiązane artykuły