Artykuł o futbolu flagowym

futbol flagowy

Spis treści

Są na świecie sporty, o których wiadomo praktycznie niewiele bądź też nic. W przypadku uprawiania jakiegoś sportu przez niewielką grupę pasjonatów, trzeba ich podziwiać za to, że są prekursorami i mogą przecierać ścieżki i w przyszłości będzie się więcej mówiło o takiej dyscyplinie. Takim sportem jest właśnie futbol flagowy. Jakie są jego zasady oraz jak wygląda jego specyfika, w tym ubiór zawodników? Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie bliżej i gorąco zachęcamy do zapoznania się z efektami naszej pracy.

Jakie są zasady gry?

Oglądając filmiki na YouTube czy przeglądając zdjęcia niełatwo mieć na myśli jedno skojarzenie z tym sportem – futbol amerykański. Faktycznie, korzenie tego rodzaju futbolu wywodzą się z futbolu amerykańskiego, z tym, że gra różni się dość znacznie od swojej odmiany zza oceanu. Futbol flagowy tak naprawdę jest  jego pochodną, natomiast gra polega na bezkontaktowym atakowaniu przeciwnika, jak również zabronione jest powalanie na ziemię i blokowanie. Zazwyczaj gra ta jest elementem treningu futbolistów, jednak dziś jest już pełnoprawną grą.

Mecz trwa 40 minut i składa się z dwóch połów po 20 minut. Punktacja wygląda następująco, że przyłożenie jest przyznawane 6 pkt, za podwyższenie z linii 5 jardów otrzymuje się 1 pkt, natomiast za podwyższenie z linii 12 metrów 2 punkty. Ostatnią metodą, która nagradza drużynę punktami jest tzw. safety, czyli zatrzymanie zawodnika ataku w polu punktowym jego drużyny, za które otrzymuje się również 2 punkty.

Ten rodzaj futbolu jest odpowiedzią na zaczepki i brudne gierki, które mają miejsce w futbolu amerykańskim. Stworzona odmiana tego sportu ma promować czystą grę, a zawodnicy, którzy dopuszczą się obalenia rywala są usuwani z gry. Trashtalking jest zabroniony i sędzia ma prawo ocenić, czy wypowiedź obrażała przeciwnika czy nie. Jeżeli tak, to zawodnik otrzymuje ostrzeżenie, a gdyby taka sytuacja się powtórzyła, to zawodnik zostaje wykluczony z gry. 

Jakie jest wyposażenie graczy?

W porównaniu z graczami z futbolu amerykańskiego, gracze z futbolu flagowego są ubrani odrobinę inaczej. W związku z tym, że jest to bezkontaktowa forma tego sportu, to zbędne jest noszenie kasków i zawodnicy poza jednolitymi strojami w swojej drużynie są ubrani znacznie skromniej. Oczywiście, zdarzają się przypadki gdzie zawodnicy stosują ochraniacze, jednak nie jest to konieczne, natomiast w futbolu flagowym upadki są na porządku dziennym.

Ważnym aspektem w wyposażeniu graczy jest odpowiednie obuwie umożliwiające zawodnikom dobre poruszanie się po murawie. Szczególnie zachęcamy do tego, żeby skorzystać z oferty sieci sklepów Decathlon, gdzie znajdziesz obuwie przeznaczone zarówno po naturalnej murawie, jak też na sztucznej nawierzchni. Rozpoczynając swoją przygodę ze sportem jakim jest futbol flagowy warto kupić gotowe zestawy umożliwiające dobre wdrożenie się w ten sport. Takim przykładem jest zestaw futbol flagowy AF 100 marki Kipsta przeznaczony dla osób powyżej 14 roku życia. Jeżeli chcesz kupić taki zestaw który składa się z 1 torby transportowej, 1 piłki, 12 pasów, 24 flag i 4 stożków, to zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Decathlon bądź też sklepów stacjonarnych.

Mamy nadzieję, że Twoja przygoda z futbolem flagowym się rozpocznie od naszego artykułu i dzięki niemu będziesz mieć ułatwiony start. Sprzęt marki Decathlon to gwarancja jakości i wytrzymałości i jesteśmy przekonani, że spełni Twoje oczekiwania.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły