Biuro rachunkowe czy księgowa na etacie?

Spis treści

Przedsiębiorca, który chce sobie oszczędzić samodzielnej pracy nad finansami firmy, rozliczeniami i księgowością, staje przed poważnym dylematem. Zatrudnić bowiem samodzielną księgową na etat, płacąc jej pensję, ale mogąc liczyć na to, że będzie pod ręką, a może postawić na biuro rachunkowe i zespół, który pomoże nie tylko w kwestiach księgowości? Przyjrzymy się zaletom i wadom obydwu rozwiązań.

Niższe koszty, ale większe ryzyko?

Biur rachunkowych na rynku nie brakuje, dlatego znalezienie tego, które odpowie na nasze potrzeby, wydaje się nie być zadaniem trudnym. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że do dyspozycji przedsiębiorca ma zespół fachowców, w którym coraz częściej pracuje nie tylko księgowa. Poza tym konieczność wzięcia zwolnienia lekarskiego lub pójście na przysługujący urlop, nie oznacza, że przedsiębiorca zostaje sam ze swoją księgowością. Te zalety są w stanie zaważyć na decyzji o powierzeniu spraw firmowych biurze rachunkowemu.

Jakie jeszcze atuty posiadają biura rachunkowe? Warto sprawdzić to, posiłkując się portalem https://uslugiksiegowe.pl/. Przede wszystkim niższe ceny miesięcznych opłat za wybrane usługi. Dla jednoosobowych działalności gospodarczych lub firm zatrudniających kilka, maksymalnie kilkanaście osób, niższe koszty będą mieć znaczenie. Poza tym skorzystają na ich pomocy początkujący przedsiębiorcy, bowiem do ich dyspozycji będzie księgowa, ale i prawnik czy też osoby zajmujące się obsługą sekretarską. W nowoczesnych, dużych biurach rachunkowych takie nowoczesne podejście jest na porządku dziennym. Dla świeżo upieczonej firmy to ogromna zaleta móc szukać porad, wskazówek w jednym miejscu, w jednym biurze.

Ponadto biura rachunkowe (te dobre, sprawdzone, rzetelnie prowadzone), muszą mieć wykupioną polisę OC. Choć za błędy odpowiada przed instytucjami przedsiębiorca i on ponosi konsekwencje, ma prawo ubiegać się o odszkodowanie, a jego wysokość może być znaczna. Co jednak z wadami? Trzeba się naszukać biura rachunkowego, które będzie oferować nie tylko szeroką paletę usług, ale przede wszystkim profesjonalne i rzetelne podejście. Trafienie na opieszały zespół, a do tego niemożność sprawnego skontaktowania się w wielu przypadkach, to minusy.

Księgowa na etacie

Zatrudniając księgową na etacie trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. To nie tylko pensja, ale i wyposażenie miejsca pracy, dostarczenie niezbędnych narzędzi do jej wykonywania. Do tego księgowa… to najczęściej tylko księgowa, a w razie konieczności uzyskania porady prawnej lub skorzystania z dodatkowych usług, trzeba szukać nowych rąk do pracy. Co więcej, błędy samodzielnej księgowej mogą być obciążone jedynie trzykrotną wartością miesięcznego wynagrodzenia, czyli znacznie mniej niż w przypadku biur rachunkowych.

Czy w takim razie księgowa na etacie to zły pomysł? Nie zawsze, w niektórych sytuacjach wręcz jest to jedyne dobre rozwiązanie. Firmy, które prowadzą pełną księgowość, a do tego zatrudniają pokaźną liczbę pracowników, potrzebują nawet więcej niż jednej księgowej. Mają ją również pod ręką i mogą liczyć na większe zaangażowanie w firmowe sprawy.

Zanim podejmiemy decyzję, rozważmy obydwie opcje, porównajmy je nie tylko pod względem finansowym, ale i dyspozycyjności, sposobu kontaktu, usług dodatkowych. W końcu chodzi o to, by biznes nie jakoś się kręcił, ale podlegał regularnemu rozwojowi.

Redakcja

Powiązane artykuły