Instytut AV-Comparatives przeprowadził badania dotyczące bezpieczeństwa w Sieci. W ankiecie wzięło udział 2,5 tysiąca anonimowych internautów z całego świata. Sprawdzano m.in. z jakich przeglądarek korzystają, a także który antywirus jest najczęściej używany w Europie. Sprawdź, o co jeszcze pytano i jakie są wyniki raportu.
Badania rozpoczęły się 15 grudnia 2016 r., a zakończyły 15 stycznia 2017 r. Ich uczestnicy udzielali m.in. informacji o swoim pochodzeniu, wieku, używanej wyszukiwarki, a także sposób, w jaki znaleźli swoje oprogramowania antywirusowe i czy daredmniły one atak wirusów. Ponadto pytano o to, które laboratoria testujące tzw. antywirusy są dla nich najbardziej wiarygodne, a także gdzie szukają recenzji na ich temat.
Najważniejsze wnioski przeprowadzonej ankiety, to:
1) W porównaniu do roku ubiegłego, lekko wzrosła ilość osób korzystających z systemu Android. Spadła natomiast nieznacznie popularność Appe iOS. Mimo to, pozostaje on nadal (tuż za Androidem) systemem z dwucyfrową liczbą poparcia (18%).
2) Nieznacznie wzrosła w tym roku liczba osób, którzy korzystają z bezpłatnych antywirusów. Na podobnym poziomie utrzymał się natomiast odsetek internautów korzystających z płatnych rozwiązań.
3) Aż 86% ankietowanych stwierdziło, że przez ostatnich 6 miesięcy nie miało problemów z atakiem wirusów ich komputera.
4) Ankietowani przy wyborze oprogramowania antywirusowego kierują się najczęściej niezależnymi opiniami znalezionymi w sieci.
5) W Europie największą popularnością cieszy się system antywirusowy Bitdefender.
6) 56,5% badanych uważa, że systemy antywirusowe działają szybko, zaś 34,8% wskazało, że ostatnim tygodniu zablokowały one ataki.
7) Najczęściej używaną wyszukiwarką internetową jest Google Chrome. Na drugim miejscu znalazła się Mozilla Firefox.
8) Youtobe i fora internetowe zostały nisko ocenione pod względem wiarygodności i recenzji, które się tam znajdują. Oceny od 3,4 do 5 otrzymały magazyny branżowe, strony www oraz instytuty otrzymały oceny biorąc pod uwagę zamieszczone w nich recenzje. Do najbardziej opiniotwórczych instytucji należą: AV-Comparatives oraz AV-Test. Nie mniejszą popularnością cieszą się recenzje z magazynów branżowych, tj. PC Mag, Computer World, PC World oraz CHIP.