Co charakteryzuje styl prowansalski?

Spis treści

Prowansja – jakie mamy pierwsze skojarzenie z tym słowem? Pewnie dla większości z nas to wspomnienie z pięknie spędzonego urlopu wakacyjnego na Lazurowym Wybrzeżu. Ta historyczna kraina położona w południowo-wschodniej Francji to głównie region przemysłowo-rolniczy. Turystyka, pola lawendowe, ale przede wszystkim styl prowansalski, który od dłuższego czasu jest bardzo popularny na całym świecie.

Najważniejsze cechy stylu prowansalskiego

Jak każdy styl aranżacji wnętrz także ten wywodzący się z Prowansji ma swoje charakterystyczne cechy, które powodują, że jest jedyny w swoim rodzaju. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Zanim jednak je wskażemy, warto zaznaczyć, że jest to styl który wiąże się z dużym nakładem finansowym. Niezależnie od tego czy kupujemy meble, dekoracje czy elementy dekoracyjne – te wykonane z wysokiej klasy materiałów będą słono kosztować. Prowansalskie rozwiązania nie znoszą tandety – tutaj wszystko musi mieć swoją jakość.

Kolorystyka stylu skandynawskiego

Styl prowansalski to przede wszystkim kolorystyka – połączenie bieli i szarości ze złotym, ale łagodnym słońcem i błękitem morskim. Fiolet to kolor niezwykle popularny w Prowansji, który świetnie współgra z jasnymi barwami, dlatego mając na uwadze aranżację po prowansalsku warto go zastosować. Możemy to zrobić m.in za pomocą obrazów w z kwiatem lawendy.

Żeliwne i postarzane meble prowansalskie

Styl prowansalski to także żeliwne meble, stanowiące świetny element dekoracyjny. Kolejną cechą jest postarzanie mebli. Mają one sprawiać wrażenie, starych, mocno już przetartych. Wielu producentów i sklepów internetowych oferuje takie produkty. Przykładem może być tutaj choćby zamieszczony poniżej zestaw Diana.

Dla kogo jest styl prowansalski?

Trudno jakoś nam wyobrazić sobie zastosowanie stylu skandynawskiego w  nowoczesnym budownictwie. To raczej rozwiązanie, które wymaga dużej przestrzeni. Łatwiej będzie wkomponować styl prowansalski w domu szeregowym lub jednorodzinnym czy też kamienicy. Aranżacja prowansalska to rozwiązanie dla osób ceniących sobie spokój, relaks i harmonię, które mają poczucie szyku i elegancji.


Na zdjęciu: Zestaw mebli w stylu prowansalskim Diana [sklep Ms-meble.pl]

Redakcja

Powiązane artykuły