Co to znaczy, że siłownik pneumatyczny jest krótkoskokowy?

silownik pneumatyczny

Spis treści

Na rynku akcesoriów pneumatycznych znaleźć można wiele rodzajów siłowników napędzanych sprężonym powietrzem. To akcesoria powszechnie wykorzystywane w przemyśle, przede wszystkim w zakładach korzystających z rozbudowanych instalacji pneumatycznych. Specyficzną wersją tego typu urządzenia jest siłownik krótkoskokowy. To zmodyfikowana wersja tradycyjnego siłownika tłokowego zasilanego sprężonym powietrzem, charakteryzującego się niezwykle krótkim ruchem tłoka.

Siłowniki pneumatyczne

W odróżnieniu od siłowników hydraulicznych i elektrycznych medium napędzającym siłowniki pneumatyczne jest sprężone powietrze. Takich siłowników nie trzeba zatem podłączać do źródła prądu i zasilać olejem. Dzięki temu są sprzętem tanim w eksploatacji, charakteryzującym się małą awaryjnością i wysoką sprawnością działania. W sprzedaży znaleźć można wiele różnych konstrukcji tego typu siłowników. To urządzenia niezwykle kompaktowe, czego przykładem są siłowniki krótkoskokowe oraz zdecydowanie większe, o dłuższym skoku, dostępne w różnorodnych rozmiarach i kształtach. W każdym przypadku zasada działania tego typu urządzeń jest jednak podobna. Sprężone powietrze porusza tłokiem, który wysuwa się z cylindra i do niego powraca przez ruch sprężyny lub działanie powrotne sprężonego powietrza. Siłownik krótkoskokowy działa dokładnie w ten sposób, z tą różnicą, że ruch tłoka w przypadku takiego urządzenia jest bardzo krótki.

Zastosowanie siłowników krótkoskokowych

Siłowniki pneumatyczne znajdują wiele zastosowań przemysłowych. Część urządzeń tego typu wykorzystywana jest do sterowania zaworami. Inne pomagają w automatyzacji procesów sortowania i pakowania. Jeszcze inne wykorzystuje się do przesuwania, obracania, podnoszenia lub cięcia elementów na zrobotyzowanych taśmach produkcyjnych. Siłowników krótkoskokowych używa się przede wszystkim w pracach wymagających dużej precyzji i szybkości działania. Niewątpliwą zaletą takich konstrukcji jest niewielki rozmiar w połączeniu z dużą siłą działania, dzięki czemu z powodzeniem mogą zastępować droższe i bardziej wymagające w utrzymaniu siłowniki elektryczne. Siłownik krótkoskokowy dobrze sprawdza się w ograniczonych przestrzeniach. Dzięki kompaktowej konstrukcji wyróżnia się małą awaryjnością. Poza tym krótki skok sprawia, że tego typu urządzenie może pracować z bardzo dużą szybkością, zwłaszcza jeśli jest podłączone do wydajnej instalacji pneumatycznej.

Cechą charakterystyczną każdego siłownika krótkoskokowego jest krótki ruch tłoka, który zazwyczaj również ma niewielką długość. Takie urządzenia mają na ogół małe gabaryty i są wykorzystywane w pracach wymagających szczególnej precyzji.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły