Cyfryzacja polskiej medycyny ma przyspieszyć

Cyfryzacja medycyny

Spis treści

Jak zapowiada Izba Gospodarki Elektronicznej – w kolejnych latach cyfrowa transformacja służby zdrowej ma przyspieszyć. Pierwszy krok na tej drodze, to zmniejszenie liczby dokumentów, zaś kolejnym jest usprawnienie na linii komunikacji: pacjent-placówka medyczna. Za rekomendacje rozwiązań przyjaznym obu stronom ma odpowiadać grupa robocza ds. e-medycyny, którą Izba powołała w marcu br.

Nowe technologie – coraz bardziej regulują nasze życie

Faktów nie da się oszukać. To, że nowe technologie mocno ingerują w nasze życie wie chyba każdy i dowodzą tego rożne raporty. Jednym z nich jest przeprowadzony w 2016 r. przez firmę Deloitte – „Healthcare and Life Sciences Predictions 2020: A bold future?”. Potwierdza on to stwierdzenie, a ponadto jasno wykazuje, że cyfrowa rewolucja nie ominie także farmacji oraz medycyny. Może się okazać, że niebawem tradycyjna wizyta u lekarza ustąpi wideo-czatowi.

Za wszystko odpowiedzialny jest postępujący rozwój urządzeń mobilnych, a ponadto zyskująca na popularności elektronika ubieralna, która tworzona jest z myślą o osobach aktywnych fizycznie oraz chorych.

E-medycyna na wczesnym etapie

Etapy cyfryzacji medycyny
pulse.com.bd

E-medycyna obecnie jeszcze raczkuje. Działania prowadzone przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) mają sprawić, że nabierze ona rozmachu w najbliższych latach. W tym celu Izba powołała w marcu grupę roboczą, w ramach której eksperci z rożnych branż, w tym: medycznej, technologicznej oraz prawnej, zajmą się rekomendacją sposobów na wdrożenie cyfryzacji na naszym rynku.

E-medycyna – jakie plany na przyszłość?

Oprócz wprowadzenia do szpitali usług elektronicznych, w planach jest także uruchomienie na medycznych uczelniach programu i szkoleń z elementami cyfryzacji. Nowy system ma zagwarantować oszczędność czasu pacjentów oraz lekarzy m.in. przez lepsze i szybsze umawianie wizyt czy otrzymywanie e-recept. Na to jeszcze trzeba jednak trochę poczekać. Ile? To się okaże już wkrótce po pracach powołanego zespołu.

fot. główne: bankrate.com

Redakcja

Powiązane artykuły