Czy paczki do Anglii są objęte cłem?

paczki z angli

Spis treści

Często wysyłasz paczki do Anglii z Polski? Martwisz się, że w związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będziesz musiał liczyć się z naliczaniem cła? W takim razie rozwiejemy wszystkie twoje wątpliwości. Z poniższego artykułu dowiesz się, czy przesyłki do Anglii są objęte cłem i czy w związku z tym wysyłka do tego kraju będzie cię kosztować więcej.

Jak wyglądało wysłanie paczki do Wielkiej Brytanii do końca 2020 roku?

Wraz ze zbliżającym się końcem 2020 roku coraz częściej mówiło się o podatkach, które mogą być naliczane w związku z wysyłką paczki do Anglii. Dopóki kraj ten należał do UE, można było przesyłać tam paczki bez obaw o dodatkowe koszty.

Mimo zmiany sytuacji politycznej wysyłka paczki do Anglii to nadal nieskomplikowana procedura. Wystarczy wejść na przykład na stronę Euro-Paka.pl. Szybko wyszukasz i zamówisz kuriera, który dostarczy paczki do Wielkiej Brytanii. Korzystanie z takiej wyszukiwarki jest na tyle łatwe i intuicyjne, że z nadaniem wysyłki poradzą sobie także starsze osoby. Paczka do Wielkiej Brytanii może zostać również odebrana bezpośrednio od nadawcy, co jest sporym ułatwieniem.

Przepisy regulujące wymianę towarów i wysyłanie paczek między krajami UE jasno mówią o tym, że nie podlegają one ocleniu czy naliczaniu podatku. Do 31 grudnia 2020 roku dotyczyło to także Zjednoczonego Królestwa. Jednak tego dnia zakończył się tak zwany okres przejściowy związany z opuszczeniem przez ten kraj szeregów UE. Od tej pory obowiązują nowe, specjalne przepisy ujęte w międzynarodowym porozumieniu.

Czy wysyłając paczki do Anglii, należy obawiać się cła?

Możliwość naliczania cła podczas wysyłania paczek do Anglii z krajów Unii Europejskiej spędzała sen z powiek wielu osobom. Jest to zrozumiałe ze względu na fakt, że kurierzy bardzo często krążą między Wielką Brytanią a chociażby Polską.

W grudniu doszło jednak do przełomu w pertraktacjach dotyczących cła i podatków, którymi byłby objęte towary pochodzące spoza Zjednoczonego Królestwa. Wypracowane porozumienie było miłym zaskoczeniem dla wszystkich tych, którzy często wysyłają paczki do Anglii. Na mocy zawartych tam postanowień przesyłki do Wielkiej Brytanii nie będą oclone. Warunkiem jest jednak, aby zawartość paczki stanowiły wyłącznie artykuły wyprodukowane na terenie Unii Europejskiej.

Brexit nie oznacza ani dla adresatów, ani dla nadawców naliczania dodatkowych opłat. Trzeba jednak pamiętać, że przepisy te dotyczą wyłącznie Wielkiej Brytanii. Wysyłka paczek do innych krajów spoza UE może wiązać się z koniecznością uiszczenia cła.

Paczka do Anglii – cena i inne warunki realizacji takiej usługi

Brak cła sprawił, że koszty wysłania paczki do Wielkiej Brytanii nie uległy zmianie. Trzeba być jednak świadomym tego, że każda firma kurierska ma własny cennik dotyczący dostarczania przesyłek do Anglii.

To, ile trzeba będzie wydać, będzie zależało od gabarytów paczki. Obliczając cenę, bierze się pod uwagę nie tylko jej wysokość, długość i szerokość, ale także wagę. Aby poznać koszty wysłania paczki, można udać się do punktu nadania. Jednak skorzystanie z wyszukiwarki internetowej jest zdecydowanie wygodniejsze.

Korzystając z takiej usługi, można także zdecydować się na alternatywne opcje, to znaczy:

  • ekspresową dostawę paczki

  • dodatkowe ubezpieczenie

  • dostawę door-to-door.

Dzięki takim rozwiązaniom paczka może być odebrana bezpośrednio z rąk nadawcy i błyskawicznie dostarczona pod drzwi adresata. Natomiast dodatkowe ubezpieczenie na pewno przyda się w sytuacji, gdy w przesyłce znajdują się wyjątkowo cenne przedmioty.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły