Czy warto słodzić aspartamem?

Spis treści

Coraz więcej osób rezygnuje ze słodzenia napojów i dań tradycyjnym białym cukrem. Nie ma on bowiem dobrego wpływu zarówno na nasze zdrowie, jaki i figurę. Jedną z substancji, która zaczęła go zastępować – zarówno w naszych kuchniach, jak i w wielu produktach, które znajdziemy w sklepach.

Czym jest aspartam i gdzie możemy go znaleźć?

Aspartam to substancja, która w smaku jest dwieście razy słodsza od białego cukru. Dzięki temu niewielkie jej ilości są w stanie nadać słodki smak napojom i produktom spożywczym. Wykorzystuje to wielu producentów. Aspartam możemy znaleźć w napojach gazowanych, słodzonych wodach mineralnych, gumach, dropsach, słodyczach czy jogurtach. Coraz częściej konsumenci wybierają aspartam jako słodzik stosowany w domu. Czym jednak jest? Mówiąc najprościej, jest to związek chemiczny, który należy do grupy estrów peptydowych. Słodzik ten na produktach oznaczany jest kodem E95.

Czy ten słodzik jest szkodliwy?

Szkodliwość aspartamu to temat, który często powraca. Wiele osób obawia się bowiem, że stosowanie tego słodzika może odbić się negatywnie na ich zdrowiu. Czy słusznie? Jak się okazuje – zupełnie nie. Szkodliwość aspartamu nie została bowiem potwierdzona w żadnych z szeregu przeprowadzanych badań naukowych.

Aspartam a cukrzyca

Wiele diabetyków zastanawia się jak wygląda relacja “aspartam a cukrzyca”. Czy mogą stosować ten produkt, czy też jest on nieodpowiedni dla cukrzyków. Informacje na ten temat są pozytywne dla osób zmagających się z cukrzycą. Okazuje się bowiem, że aspartam nie podnosi poziomu cukru we krwi.

Mity o rakotwórczości

Wśród negatywnych opinii jakie możemy znaleźć o słodziku są informacje o tym, że jest to substancja, która może przyczyniać się do powstawania nowotworów. Tymczasem rakotwórczość aspartamu nie została potwierdzona w żadnym z licznych badań laboratoryjnych, które miały to wykazać. Nie należy więc obawiać się, że aspartam jest rakotwórczy.

Podsumowując, nie ma żadnych realnych przesłanek, żeby rezygnować ze spożywania produktów słodzonych aspartamem oraz nie używać go w swojej kuchni.


Linki do źródeł:

Redakcja

Powiązane artykuły