Dobór odpowiedniego oprogramowania informatycznego wspierającego podejmowane w firmie działania to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed kadrami zarządzającymi. Bardzo często to właśnie od niego zależy efektywność i zdolność do podejmowania nowych wyzwań. Oczywiście nie zawsze dostępne na rynku produkty sprawdzą się w konkretnym scenariuszu. Wówczas odpowiedzią na potrzeby biznesu staje się oprogramowanie dedykowane. Warto dowiedzieć się, jakie możliwości daje oraz czy możliwe jest jednoczesne wykorzystanie używanych do tej pory systemów i aplikacji.
Oprogramowanie dedykowane: definicja
Różnego typu programy komputerowe towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Trudno wyobrazić sobie bez nich również funkcjonowanie przedsiębiorstw. Nowoczesne systemy informatyczne wspierają niemal każdy sektor działania, w tym również te najbardziej wymagające, jak zarządzanie magazynem czy działami produkcji.
Współczesne organizacje są przy tym tak rozbudowane, że kluczowego znaczenia nabiera kompatybilność narzędzi i dostosowanie ich do potrzeb konkretnej firmy.
–Oprogramowanie dedykowane powstaje z myślą o konkretnym podmiocie, dzięki czemu możliwe staje się zastosowanie rozwiązań odpowiadających na istotne potrzeby i cele przedsiębiorstwa – mówi Piotr Bargieł – ekspert firmy Kotrak – producenta dedykowanego oprogramowania. Współpraca z doświadczonym podmiotem umożliwia wobec tego znaczne podwyższenie rentowności. Jednocześnie pozwala również na efektywne wykorzystanie używanych do tej pory zasobów.
Tworzenie dedykowanego oprogramowania krok po kroku
Przedstawiciele świata biznesu bardzo często już po implementacji gotowego rozwiązania informatycznego diagnozują poważne problemy związane z brakiem możliwości faktycznego wykorzystania dostępnych funkcji. Oprogramowanie dedykowane dla firm pozwala uniknąć takich problemów.
Aby wdrożenie było skuteczne, musi być jednak poprzedzone skrupulatną analizą celów i potrzeb biznesowych. Zespół odpowiedzialny za tworzenie dedykowanego oprogramowania musi mieć nie tylko odpowiednie kompetencje dotyczące wykorzystania technologii, ale wykazywać się również zrozumieniem zależności biznesowych oraz standardów konkretnego rynku. W takim scenariuszu możliwe stanie się dobranie rozwiązań, które sprawdzą się w wybranym przypadku i umożliwią odkrycie nowych perspektyw.
Wykorzystanie dotychczasowych narzędzi
Proces transformacji cyfrowej bardzo często kojarzy się nie tylko ze sporymi wydatkami, ale również z problemami organizacyjnymi. Obawy przedsiębiorców są również związane z zachowaniem wypracowanych do tej pory danych lub wykorzystaniem oprogramowania, z którego wcześniej korzystano w firmie.
Oprogramowanie dedykowane tworzone przez doświadczony zespół ekspertów jest w stanie sprostać również takim wymaganiom i zapewnić komfortowe przejście do zupełnie nowych standardów. Integracja oprogramowania pozwoli także na stworzenie przyjaznego użytkownikom środowiska, w którym będzie można wykorzystać potencjał innych narzędzi.
Inwestycja w oprogramowanie dedykowane. Co to znaczy dla firmy?
Oprogramowanie dedykowane to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów współczesnego rynku. Co oczywiste, wiąże się również z koniecznością przeprowadzenia poważnych inwestycji, które oznaczają spore wydatki i konieczność wprowadzenia wielu zmian organizacyjnych.
Przede wszystkim jednak oprogramowanie dedykowane umożliwia sięgnięcie po zupełnie nowe możliwości. W wielu przypadkach okazuje się także, że to właśnie dzięki niemu możliwe jest wypracowanie przewagi nad konkurencją, w związku z czym to jedna z najważniejszych inwestycji, która szybko przynosi satysfakcjonujące rezultaty.