Dywan do pokoju dziecięcego. Który będzie najlepszy?

Dywan do pokoju dziecięcego. Który będzie najlepszy?

Spis treści

Dywan pośród dziecięcej aranżacji to nie tylko kwestia spełniania roli dekoracyjnej. W dużej mierze to bezpieczeństwo dla malucha, który zamiast twardej i śliskiej podłogi pod stopami, ma dodatkową, miękką ochronę. Poza tym dywany bardzo często opatrzone są wzorami ulic, torów bądź innych tego typu elementów, stanowią zatem część zabawy malucha. Doradzamy, na które aspekty zwrócić uwagę podczas wybierania dywanów.

Materiał

Do wyboru jest kilka rodzajów materiałów, z jakich wykonywane są dywany. Każdy ma wady oraz zalety. Przyjrzyjmy się, co oferują poszczególne z nich:

  • wełniane – uznawane za najlepsze, najwyższej jakości. Tym bardziej, jeśli wykonane są z wełny owiec nowozelandzkich. Elastyczne i sprężyste włókna odpowiadają za trwałość. Są miłe w dotyku, odporne na zabrudzenia i posiadają wymagane właściwości termiczne. Zalet dużo, nad którymi w przypadku pokojów dziecięcych, przeważa niestety jedna wada – najczęściej wełna stanowi czynnik alergenny, stąd należy jej unikać,
  • bawełniane – naturalne i nieuczulające. Mają trwałe kolory i nie są zbyt podatne na zabrudzenia. Niestety niekoniecznie sprawdzające się w pokojach dziecięcych, ponieważ szybko ulegają uszkodzeniom. Między innymi przez to, że są dość cienkie,
  • jedwabne – luksusowe i niestety drogie. Ale na tym kończą się ich wady. Pięknie się prezentują, są antystatyczne, miękkie i zachowują swoje kolory przez długi czas,
  • polipropylenowe – antystatyczne i antyalergiczne. Są bardzo trwałe i łatwe do utrzymania w czystości, stąd bardzo dobrze sprawdzają się w pokojach dziecięcych,
  • poliamidowe są podobne, jak polipropylenowe. Wadą jest natomiast nadmierna elektryzacja,
  • akrylowe – także antyalergiczne i łatwe do utrzymania w czystości. Do tego miękkie, sprężyste, a także odporne na działanie czynników chemicznych. Te cechy decydują o tym, iż świetnie nadają się na dywany do dziecięcych przestrzeni.

Istotne informacje

Na metkach dywanów (po które warto zajrzeć do tego sklepu dziecięcego) znajdziemy najważniejsze informacje. W jaki sposób prać, suszyć i użytkować. Na metkach są również certyfikaty, które mówią nam o jakości wybieranych produktów.

Poza tym musimy wiedzieć, jak dobrać rozmiar. Dywan powinien pokrywać większość powierzchni pokoju. Nie może jednak być na tyle dużym, żeby trzeba było wsuwać go pod meble. To duże utrudnienie podczas sprzątania oraz trudności z wyjęciem dywanu, gdy trzeba go oddać do pralni.

Pod względem kształtów najlepiej sprawdzają się owalne bądź prostokątne. Są uniwersalne i można je dopasować do dziecięcej aranżacji, nawet jeśli co jakiś czas zmieniamy resztę elementów wystroju.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przede wszystkim podgumowanie. Ma być bezpiecznie, a nie tylko kolorowo, więc dywan, który będzie się ślizgał, może powodować upadki i obrażenia malucha.

Równie ważna jest długość włosia. Dywany z długim włosiem są zwykle bardzo miękkie i pięknie się prezentują, ale łatwo w nie wchodzą resztki jedzenia, plasteliny i innych dziecięcych, eksploatowanych rzeczy. Trudno je utrzymać w czystości przy żwawym dziecku.

Idealny dywan, czyli jaki?

Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie z powyższych wskazówek, reszta to już tylko i wyłącznie kwestia gustów oraz upodobań. Do pokoju malucha samodzielnie wybierzemy kolor, wzór czy kształt.

Im starsze dziecko, tym bardziej kształtują się jego gusta. Kilkulatek już wie, co mu się podoba, a rodzic widzi, jakie zabawy są jego ulubionymi. Rozwiązaniem idealnym będą zatem wzory uniwersalne bądź pozwalające na wykorzystanie dywanu, jako pola do zabaw.

Redakcja

Powiązane artykuły