Gniazdko w domu, czyli jak dobierać, by bezpiecznie i komfortowo korzystać z sieci energetycznej

Spis treści

Na bezpieczeństwo oraz komfort korzystania z sieci energetycznej w domu, wpływa dobór gniazdek i sposób ich rozmieszczenia. To element, o którym często zapominamy, a w dobie tak dużego wyboru gniazdek – nie tylko pod względem wykonania czy kolorystyki – łatwo o zakup, który nie spełni naszych oczekiwań. W jaki sposób wybierać gniazdka, na które elementy zwracać uwagę i co z wystrojem wnętrza?

Projekt instalacji elektrycznej – by zapanować nad własnymi potrzebami

Innej liczby gniazdek potrzebujemy w salonie, kuchni, łazience czy domowym biurze, a innej na balkonie, tarasie czy w garażu. Pod uwagę musimy brać własne potrzeby, ale i pozostałych domowników. Obecnie korzystamy z mnóstwa urządzeń elektronicznych. Poza podstawowymi sprzętami, jak pralka, lodówka, kuchenka, zmywarka, piekarnik czy telewizor, mamy jeszcze konsole, nagrywarki, telefony, tablety i zegarki, a to wciąż nie wszystko! Długa lista sprzętów gospodarstwa domowego, urządzeń mobilnych i komputerów wraz z osprzętem, które trzeba podłączyć do prądu.

Nie chcemy bałaganu, chaosu i wszędzie widocznych przewodów. To ani estetyczne, ani komfortowe w użytkowaniu, nie wspominając o bezpieczeństwie. Koniecznie trzeba zatem ocenić, ile sprzętów i jakiego rodzaju będą użytkować wszyscy domownicy. Następne przemyśleć, gdzie zostanie ustawiony komputer czy telewizor, w którym miejscu łazienki zamontowane będzie lustro, jak zagospodarujemy kuchnię.

W salonie gniazdka powinny znaleźć się blisko sprzętów multimedialnych, by zapewnić do nich swobodny dostęp, ale i nie raczyć wystroju wnętrza, widocznymi przewodami. W łazience czy kuchni, gniazdka umieszcza się zwykle przy wejściu. Dodatkowo w okolicach lustra – w łazience, jak i blatów roboczych – w kuchni. Tutaj poza umiejscowieniem, nie można zapominać o ochronie przed wilgocią, zachlapaniami, zabrudzeniami. Gniazdka powinny posiadać klapki bryzgoszczelne, tym bardziej gdy znajdują się blisko źródła wody.

Zarówno klasyczne gniazdka, z uziemieniem czy bez, z klapką bryzgoszczelną, z powodzeniem można dopasować do wystroju wnętrz. Oferta sklepu Gajwer.pl, jest w stanie zadowolić najbardziej wymagających, bo znajdują się w niej gniazdka w różnych kolorach czy stylistyce, poza tym inne elementy niezbędne do zapewnienia bezpiecznego i komfortowego korzystania z sieci elektrycznej.

Z uziemieniem czy bez?

Najczęściej stawiamy na gniazdka z uziemieniem. Tak naprawdę jednak, wiele zależy od tego, jakie są wymagania użytkowanych sprzętów. Urządzenia, z których korzystamy w salonie, kuchni, jak i domowym biurze, w dużej mierze wymagają uziemienia. W praktyce zatem stawiamy na gniazdka z uziemieniem, nawet jeśli trafią się sprzęty, których podłączenie nie wymaga takiego rozwiązania.

Konieczność zastosowania gniazdka z uziemieniem istnieje zawsze, gdy podłączany ma być sprzęt wymagający zerowania. Gniazdko bez uziemienia może zagościć tylko w tych miejscach, w których na pewno nie będzie ono potrzebne.

Równie ważna stylistyka

Zależy nam na aranżacji, która będzie spójna i harmonijna. Na wystroju pełnym klasy, wpisującym się w nasze gusta i zadowalającym nawet pod względem detali. Oferta rynkowa gniazdek nie pozostaje w tyle i z powodzeniem spełnia oczekiwania użytkowników.

Eleganckie gniazdka elektryczne, minimalistyczne i o stonowanych kolorach, sprawdzają się w biurach, salonach i holach. Srebrna kolorystyka komponuje się z betonowymi ścianami, surowymi materiałami i współczesnymi wnętrzami. Pośród aranżacji retro, vintage czy prowansalskich, stawia się na gniazdka z rozmaitymi efektami dekoracyjnymi, w tym imitujące drewno. Do współczesnych wnętrz, w których królują kolory, wzory i desenie, można wkomponować gniazdka w rozmaitych barwach.

O czym warto pamiętać? By kolorem i stylistyką, zarówno gniazdka, jak i włączniki, odpowiadały aranżacji całego pomieszczenia, a nawet mieszkania czy domu. Pozwoli to zachować spójny charakter budynku. W pierwszej kolejności, niech jednak wybory będą uwzględniać bezpieczeństwo korzystania z sieci energetycznej.

Redakcja

Powiązane artykuły