Heviz na Węgrzech

Heviz na Węgrzech

Spis treści

Coraz więcej turystów odwiedza miasto Heviz na Węgrzech, i największe jezioro termalne w Europie.

Heviz – to urocze miasteczko położone w południowo-zachodniej części Węgier dostało Europejską Nagrodę Innowacji w maju 2016 r. Od ponad 220 lat nieustannie rozkwita w mieście kultura uzdrowiskowa. W roku 2016 wieloletnie wysiłki włodarzy miasta uhonorowane zostały prestiżową, międzynarodową nagrodą. Międzynarodowe uznanie przyniosły miastu – marka „Tradycyjna Kuracja w Heviz” oraz jedyny w swoim rodzaju system przetargowy mający na celu poprawę jakości noclegów. Europejskie Stowarzyszenie Spa (European Spas Association) w uznaniu dotychczasowych sukcesów na polu odnowy i rozwoju, postanowiło przyznać miastu Hévíz nagrodę w kategorii Innowacyjne Spa i Destynacja Uzdrowiskowa (Innovative Spa & Health Resort Destination)

Dlaczego Heviz?

„Nomen est Omen”, czyli imię jest wróżbą, jak starożytni Rzymianie uważali. Nazwa miasta oznacza gorącą wodę, co samo w sobie pokazuje, co się tu dzieje. Największe na świecie naturalne jezioro termalne, które nadaje się do kąpieli, można znaleźć tutaj. Nie potrzebujemy lepszego powodu do zwiedzania Heviz.

Jakie doświadczenia czekają na tych, którzy odkrywają uzdrowisko?

  • relaks w unikalnym naturalnym środowisku, wśród lilii wodnych
  • zabytki z czasów rzymskich
  • 220-letnie tradycyjne balneo-terapeutyczne zabiegi Heviz
  • nowoczesne procedury medyczne i kosmetyczne
  • 10 000 łóżek, szeroki wybór miejsc noclegowych
  • Odnowione budynki kąpielowe, obszary miejskie ożywienia
  • odnowione hotele, nowe usługi

I oczywiście tradycyjna międzynarodowa gastronomia i soczyste wina węgierskie.

Odkryj tajemnicę najcieplejszego jeziora naturalnego w Europie na Węgrzech

Węgierskie jezioro termalne w Heviz jest największym biologicznie aktywnym, naturalnym jeziorem termalnym na świecie, a jego temperatura latem sięga prawie 38 °C.

Jezioro termalne w Heviz jest położone niedaleko Polski – zaledwie kilka godzin jazdy z Polski i już jesteśmy nad jednym z najpiękniejszych kąpielisk na świecie. Woda największego jeziora termalnego na świecie odświeża nie tylko ciało, ale i duszę.

Podróżnicy i koneserzy mogą się zastanawiać, czym więc jest Jezioro Echo w Nowej Zelandii? Tak, to jest większe, a jego woda jest cieplejsza, ale nadal nie jest porównywalne do jeziora w Heviz. Nie nadaje się do pływania, a zatem woda nie może być zastosowana w celach medycznych. Dzięki temu można stwierdzić, że Heviz jest największym jeziorem termalnym na świecie, które nadaje się do pływania.

Pływanie przez cały rok

Jezioro Heviz zajmuje obszar 4,4 hektara. Na najgłębszym jego punkcie znajduje się jaskinia źródlana na głębokości 38,5 m. Woda zawiera związki siarki i minerały. W jaskini są dwa rodzaje źródła – jedno od strony wschodniej mające temperaturę 17,2 °C, a na zachodniej części 38 °C. Temperatura wody na powierzchni latem sięga 37-38 °C, zimą natomiast 23-25 °C. O każdej porze roku – niezależnie od pogody – pływanie w ciepłej wodzie jest ciekawym i przyjemnym doświadczeniem. Taka ogromna ilość wody wypłynie na powierzchnię co sekundę, że woda w jeziorze całkowicie się wymienia w ciągu 72 godzin.

Różne ciekawe programy na lato

Jeśli lubisz ekstremalne sporty i wyzwania, możesz skorzystać ze specjalnych ofert programowych w czasie pobytu – niezależnie od tego, ile masz lat. Są to m.in. latanie balonem czy wiatrakowcem, jazda Segwayem lub e-rowerem, możesz też grać w golfa lub zwiedzić jaskinie znajdujące się nad Balatonem. Okolica Heviz i same miasto ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć bezpiecznych tras rowerowych oraz liczne szlaki turystyczne. Żaden problem, jeśli twój rower został w domu – możesz wypożyczyć rower w mieście w Twojej okolicy. Także wokół Heviz jest wiele atrakcji turystycznych, takich jak ruiny zamkowe w Sümeg, Rezi, Tátice i Szigliget, czy piękny zamek hrabiów Festeticsów w Keszthely. Miłośnicy najróżniejszych letnich festiwali również znajdą tu coś dla siebie.

Unikalny efekt masażu

Ciepła woda z dna unosi się na powierzchnię, a zimna woda przemieszcza się w dół. Ten dwukierunkowy przepływ i owalny kształt jeziora powoduje obrót masy wody na prawo, i utrzymuje wodę w ciągłym ruchu. Efektem przepływu jest wyrównanie temperatury wody i zawartości rozpuszczonych w niej gazów oraz soli mineralnych i tworzenie efektu masażu dla pływaków.

Sprawdzony efekt terapeutyczny

Pierwsze spa w Heviz powstało w 1795 r. i w jednym czasie naturalny basen został zbudowany. Woda Heviz ma pozytywny wpływ na układ mięśniowo-szkieletowy i reumatyzm i pomaga przy przewlekłych schorzeniach ginekologicznych. Nowoczesne badania lekarskie potwierdzą również pozytywny wpływ na leczenie bezpłodności. Woda termalna oprócz pływania jest zastosowana również do kuracji pitnej, gdyż leczy problemy żołądkowe. Muł z dna jeziora jest również wykorzystywany do celów leczniczych.

Całoroczne usługi

Wiele restauracji, kawiarni, cukierni i pubów w mieście oferuje węgierskie i międzynarodowe specjały. Do dyspozycji przyjeżdżających tutaj turystów jest prawie 10 000 łóżek, od prywatnych apartamentów aż do 5-gwiazdkowych hoteli, w bardzo atrakcyjnych cenach. Miłośnicy najróżniejszych letnich festiwali również znajdą tu coś dla siebie.

BEmpire.pl – Pierwszy mutliblog w Polsce

Redakcja

Powiązane artykuły