Idealny abażur do każdej lampy i do każdego wnętrza – co trzeba wiedzieć?

Spis treści

Chętnie wybieramy lampy z abażurami bądź abażury do już posiadanych lamp, bo dzięki nim światło staje się subtelne, a we wnętrzu zostaje stworzona bardzo przyjazna atmosfera. Jednak wybór abażurów jest ogromny. Można zdecydować się na te materiałowe, w klasycznym kształcie dzwonka, lub nowocześniejsze, ze szklanymi dodatkami, geometryczne. W jaki sposób dobierać je do lamp i wnętrz?

Centralny punkt pokoju

Zwykliśmy wybierać oświetlenie, które jest funkcjonalne i zastępuje światło naturalne, jakiego brakuje nam głównie w porze jesienno-zimowej. Tuż obok pojawia się estetyka i rola uzupełniania wystroju wnętrz. Bywa jednak i tak, że stawiamy tylko na estetykę, a tym samym chcemy, by wybrana lampa zwracała na siebie uwagę, była najważniejszym punktem aranżacji.

Jeśli oświetlenie ma grać pierwsze skrzypce, powinno być wyraziste, a pod tym słowem kryje się wiele możliwości. Zamiast klasycznego, tylko funkcjonalnego oświetlenia, można postawić na lampę z nowoczesnym abażurem. Bazujący na tworzywie sztucznym, z dodatkiem ozdobnych detali, w jaskrawym kolorze, na pewno przyciągnie uwagę. Takie rozwiązanie sprawdza się w orientalnych aranżacjach. Wnętrza eleganckie potrzebują abażuru równie wyrazistego, ale zwracającego na siebie uwagę nie kolorem, lecz estetyką, wysokiej jakości materiałem, błyskiem i blaskiem. Wystarczy spojrzeć na lampy dostępne w sklepie https://lampy.it/ i się przekonać, że abażur niejedno ma imię!

Atmosfera wnętrza

Jeśli w grę wchodzi uzyskanie konkretnej atmosfery wnętrza, trzeba zastanowić się nad grubością materiału abażura oraz jego kształtem. Im grubszy materiał, mniej prześwitujący, tym bardziej łagodne i rozproszone światło będzie spod niego padać. To gwarancja przytulnego wnętrza i dyskretnego klimatu. Jeśli dodatkowo materiał posiada ciekawe zdobienia, zaczyna się zabawa w grę świateł i efekty, które dodają oryginalnego wyrazu.

Kształt ma także znaczenie dla ilości uzyskiwanego światła. Abażury w kształcie niskich walców lub tych bardziej podłużnych, otwarte ku górze i dołowi, dość dobrze oświetlają. Powstaje równomiernie rozpraszana wiązka światła, tak ważna dla całego pomieszczenia, ale i ta skupiona, przy której można się odprężyć, na przykład czytając książkę.

Klasyczne, niegdyś najbardziej znane kształty dzwonków, wracają do mody. Oferują walory wizualne, które wpisują się w potrzeby sypialni czy kącików tworzonych z myślą o relaksie. Ich rozszerzający się ku dołowi abażur sprawia, że subtelna wiązka światła mgliście rozchodzi się po okolicy wnętrza. Poza tym taki kształt nie jest typowy, a to pozwala skupić na nim uwagę. Dzwonkowate abażury wykorzystuje się już nie tylko w pokojach dziecięcych, ale i w łazienkach! Wszędzie tam, gdzie wydają się w ogóle nie pasować, a ostatecznie oferują oryginalne uzupełnienie aranżacji.

Inspiracje w domowych wnętrzach

Abażurów jest naprawdę sporo, dlatego wybór nie należy do najłatwiejszych. Gdzie szukać inspiracji? Najprościej w domowych wnętrzach. Kolory, materiały, wzory czy detale zastosowane na kanapach, poduszkach, rozmaitych elementach wystroju wnętrza, mogą być inspiracją do poszukiwań idealnego abażura. Ich połączenie w wyposażeniu oraz w oświetleniu, w tym w abażurach, gwarantuje efekt wyrazistej, ale wciąż spójnej aranżacji.

Nie szukajmy najprostszych i powszechnie znanych rozwiązań. Pokuśmy się o coś wyjątkowego, oryginalnego. O alternatywę, która sprawi, że domowe wnętrza będą jeszcze piękniejsze niż katalogowe propozycje architektów i projektantów.

Redakcja

Powiązane artykuły