Internet światłowodowy – co daje i dlaczego warto go mieć?

Spis treści

Internet działający z prędkością światła nie jest już odległą wizją przyszłości, ale teraźniejszością. Z takiej technologii może korzystać w swoich domach coraz więcej użytkowników na całym świecie. Internet światłowodowy dociera do wielu milionów Polaków. Co daje i dlaczego warto zdecydować się na taką ofertę?

Czym jest światłowód?

Internet światłowodowy określany jest mianem technologii przyszłości. Jego istota tkwi w wykorzystywanych w nim cienkich szklanych włóknach, w których przewodzone są impulsy świetlne. Stąd też wzięła się nazwa internetu światłowodowego. Włókna szklane w światłowodach wykorzystywane są do transmisji danych z dużą prędkością.

Innowacyjne w technologii światłowodowej jest to, że pomiędzy dostawcą internetu i domem użytkownika nie występują urządzenia pośredniczące. W praktyce do mieszkania czy biura klienta doprowadzana jest końcówka światłowodu od dostawcy. Bezpośrednie połączenie oparte jest na technologii FFTH, z języka angielskiego Fiber to the Home.

Dzięki brakowi pośredników nic nie zakłóca sygnału, a ponadto światłowody pozostają niezależne od czynników zewnętrznych, takich jak warunki atmosferyczne. Internet staje się przez to superszybki i niezawodny.

Co daje internet światłowodowy?

Dzięki wykorzystaniu internetu światłowodowego w domu użytkownik zyskuje szybkie łącze do własnej dyspozycji.

Jego atutami są:

  • szybkie buforowanie,
  • niezawodność,
  • niezależność względem warunków pogodowych,
  • niski ping,
  • brak odczuwalnego dla klienta spowolnienia internetu, nawet przy korzystaniu z usługi wielu użytkowników.

Użytkownik może podzielić internet i doprowadzić kabel światłowodu do routera. Jeśli będzie to sprzęt o dobrych parametrach, możliwe będzie uzyskanie jak najlepszych osiągów internetu światłowodowego.

Kolejną zaletą łączy światłowodowych jest to, że użytkownik nie musi martwić się limitami, jak np. w przypadku internetu LTE. Może pobierać pliki o bardzo dużych rozmiarach i oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości, bez obaw o to, że zużyje naraz cały pakiet.

Czy warto skorzystać z superszybkiego internetu?

CBOS podaje, że w Polsce aż 28 mln obywateli korzysta z internetu, a dwóch na trzech dorosłych robi to co najmniej raz na tydzień. Internet dociera do najdalszych zakątków kraju, w różnych opcjach do wyboru dla klientów. Wielu ma możliwość korzystania z szybkiego internetu światłowodowego, a jednak tego nie robi. Dane „Pulsu Biznesu” z 2017 roku pokazują, że ze światłowodów w Polsce korzysta zaledwie 3,9 proc. gospodarstw domowych, podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej wynosi 13,9 proc.

Z roku na rok sytuacja pod tym względem się poprawia, a eksperci mówią, że do 2020 roku w zasięgu tej technologii będzie nawet 5 mln gospodarstw domowych.

Z internetu światłowodowego warto skorzystać, jeśli użytkownik:

  • pobiera duże pakiety danych – ogląda filmy w wysokiej rozdzielczości lub kupuje gry w cyfrowej dystrybucji, podlegające aktualizacjom;
  • wysyła duże pliki;
  • chce korzystać z sieci w gospodarstwie domowym z kilkoma osobami.

Prędkość oferowana przez internet światłowodowy jest satysfakcjonująca nawet dla najbardziej wymagających użytkowników. Przykładowo od września 2018 roku można skorzystać w Warszawie z oferty na najszybszego internet domowego w UPC z prędkością do 1 GB/s. To prawdziwa rewolucja w zakresie prędkości sieci i pierwsza taka oferta na polskim rynku. Firma zapowiada, że będzie sukcesywnie zwiększać zasięg superszybkiego internetu na kolejne miasta w Polsce, rozpoczynając erę bardzo szybkiej sieci w naszym kraju.

Jak na razie Polacy z dystansem podchodzą do technologii internetu światłowodowego. Sądzą, że jest on drogi i dostępny dla wybranych, podczas gdy można z niego korzystać nawet w cenie 59,99 zł miesięcznie. Poza tym światłowód daje nie tylko dostęp do internetu, ale istnieje też możliwość skorzystania z szeregu usług dodatkowych, jak telewizja i telefon stacjonarny, a także z atrakcyjnej opcji multiroom.

Redakcja

Powiązane artykuły