Inwestycja w kontrakty CFD – na czym to polega?

Spis treści

Wartość każdego instrumentu pochodnego jest zależna od wartości instrumentu bazowego. Zgodnie z tą zasadą nie trzeba jednak fizycznie posiadać instrumentu bazowego, aby móc przewidzieć jego cenę. Jednym z instrumentów pochodnych, w które warto zainwestować, są kontrakty CFD, np. kontrakty CFD na indeksy światowe.

Z tekstu dowiesz się:

 • czym są kontrakty CFD,
 • jakie są rodzaje kontraktów CFD i w co warto inwestować,
 • jakie kontrakty CFD na indeksy giełdowe wybrać.

Kontrakty CFD co to jest?

CFD to kontrakty różnicy kursowej, które są zawierane między dostawcą kontraktu a inwestorem. Transakcja na kontraktach CFD zakłada, że sprzedający zapłaci różnicę między wartością określonego aktywa w dniu wykonania kontraktu a wartością w dniu ustalenia kontraktu.

Sprzedawca płaci, o ile różnica jest dodatnia. Jeśli jednak różnica spadnie poniżej zera (będzie ujemna), wówczas to kupujący musi pokryć tę wartość.

Kontrakt CFD – jakie są rodzaje kontraktów i w co warto inwestować?

Kontrakty CFD jako instrumenty pochodne mogą się bardzo między sobą różnić. Wszystko zależy bowiem od tego, do jakiego instrumentu bazowego będą się odwoływać.

Wśród kontraktów CFD można wyróżnić m.in.:

 • kontrakty CFD na akcje,
 • kontrakty CFD na indeksy giełdowe,
 • kontrakty CFD na surowce,
 • kontrakty CFD na kryptowaluty.

Polscy inwestorzy szczególnie interesują się zwłaszcza kontraktami na indeksy giełdowe. Dzięki nim można bowiem łatwo wejść na największe parkiety krajów rozwiniętych – USA, Japonii, Niemiec, Hiszpanii czy Francji oraz rozwijających – Polski oraz Brazylii. Kontrakty CFD znajdują się m.in. w ofercie TMS Brokers, domu maklerskiego, który nie pobiera żadnych opłat giełdowych i prowizji.

Dodatkowo inwestycja w kontrakty CFD na indeksy giełdowe pozwala:

 • zawrzeć minimalny rozmiar kontraktu na 0,01 lota. Można więc handlować niepełnym kontraktem.
 • zrezygnować z opłat SWAP. Nie musisz więc obawiać się kosztów przetrzymywania pozycji na kolejny dzień,
 • otwierać pozycję zarówno na kupno kontraktu, jak i jego sprzedaż.

Kontrakty CFD na indeksy giełdowe – jakie indeksy światowe możesz wziąć pod uwagę?

Jeśli zdecydujesz się na inwestowanie za pomocą rachunku TMS, otrzymasz dostęp do największych światowych indeksów. Zobacz te, którymi szczególnie warto się zainteresować.

 • Indeks WIG20 – to indeks giełdowy 20 największych spółek Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2018 roku wśród spółek, które należały do indeksu WIG2, znalazły się m.in.: Alior Bank S.A., Bank Pekao S.A., Santander Bank Polska S.A., CCC S.A czy CD Projekt S.A., która zastąpiła Asseco Poland. Notowania WIG20 zależą głównie od polityki i kondycji sektora finansowego.
 • Indeks DAX – to niemiecki indeks giełdowy 30 największych spółek. Należą do niego m.in. Adidas, Allianz, BASF, BMW oraz Bayer. Indeks giełdowy DAX jest aktualizowany co sekundę od 9 rano do 17:30 za pomocą systemu XETRA.

CFD kontrakt na indeksy giełdowe – jak rozpocząć handel?

Jeśli chcesz rozpocząć inwestycję w kontrakty CFD, otwórz rachunek maklerski u brokera, który oferuje CFD na indeksy. Przy wyborze maklera zwróć uwagę na wspomniany wyżej brak opłat za rozpoczęcie transakcji i SWAP-y. Sprawdź też, czy broker oferuje jakieś dodatkowe udogodnienia. Ponieważ inwestowanie w kontrakty CFD jest ryzykowne, warto znaleźć jak najlepsze zabezpieczenie w postaci rzetelnego i pomocnego domu maklerskiego. Na stronie TMS znajdziesz m.in. szkolenia online z zakresu skutecznego tradingu oraz poradnik dla inwestorów TMS. Dzięki niemu dowiesz się więcej na temat kontraktów CFD.

Redakcja

Powiązane artykuły