Jak efektywnie wyznaczyć cel

Jak efektywnie wyznaczyć cel

Spis treści

Czym jest cel? Jak efektywnie wyznaczyć cel?
Wszystko znajdziesz poniżej! Zapraszam.

Dzisiejszy artykuł będzie stricte techniczny i ma na celu sprecyzowanie i przekazanie praktycznej wiedzy na temat planowania celu. W wielu książkach biznesowych można spotkać przynajmniej jeden rozdział przeznaczony na stworzenie celu i na to, jak ten cel jest istotny w dążeniu do sukcesu. Ponadto wiele znanych i cenionych person poświęcało dużo czasu i energii, aby tworzyć swoje cele i plany działania. Czemu zatem jest to takie istotne? Kiedyś usłyszałem mądry cytat: „Człowiek bez celu jest jak statek, który płynie tam gdzie wieje wiatr”. Kolejnym istotnym cytatem jest wypowiedź Briana Tracy’ego, jednego z najlepszych specjalistów od rozwoju osobistego i psychologii sukcesu.

„Ludzie mający jasne, sprecyzowane i zapisane cele mogą w o wiele krótszym czasie osiągnąć więcej, niż ludzie bez celu są w stanie sobie wyobrazić” ~ Brian Trancy

Jak efektywnie wyznaczyć cel - Business Empire
Źródło: kwiatkowskitomasz.pl

Cel musi być SMART

Zatem jak dobrze stworzyć cel w biznesie? A jak w życiu? Zacznijmy od teorii. Cel powinien być S.M.A.R.T. czyli: Jak efektywnie wyznaczyć cel

S – Simple (prosty)
M – Measurable (mierzalny)
A – Ambitious (ambitny)
R – Realistic (rzeczywisty)
T – Time (określony w czasie)

Jak już wyżej wymieniłem, cel musi być prosty – czyli musimy wiedzieć dokładnie, do czego dążymy, co chcemy osiągnąć – ale również musi być ambitny. Prostym celem jest zainteresowanie jednej osoby Twoim produktem, systemem pracy, planem wynagrodzeń, ale czy ten cel jest ambitny?

Jak efektywnie wyznaczyć cel - Business Empire
fot. batterjeesteel.com

Kolejnym ważnym czynnikiem dobrego celu jest mierzalność – w tym wypadku konkretna załóżmy liczba klientów, których potrzebujemy, aby zrealizować swoje założenia. Cel również musi być rzeczywisty, a nie wyciągnięty z kapelusza. Jaki sens ma przygotowanie czegoś, co na starcie jest skazane na porażkę? Jaki sens jest przykładowo planowanie osiągnięcia awansu na poziom dyrektora w firmie w przeciągu pierwszego miesiąca współpracy? No właśnie. Ostatnim podpunktem jest określenie naszego celu w czasie, ponieważ zamknięcie założeń w ramach czasowych zawsze pozwala sprawdzić stan realizacji naszego celu. Jak efektywnie wyznaczyć cel

Przykład

Jeżeli chcesz schudnąć, to musisz dokładnie wiedzieć, co zamierzasz osiągnąć. Przykładowo chcesz zejść z poziomu 65 kg na 59kg. Czy jest On ambitny? W jakimś stopniu na pewno. Czy jest mierzalny? Tak, bo konkretnie wiesz, ile potrzebujesz zrzucić na wadze, żeby osiągnąć ten cel. Czy jest rzeczywisty? To zależy od założenia w czasie, ale zakładamy, że mamy rozpisaną profesjonalną dietę lub świadomość, ile czasu potrzebujemy na schudnięcie kilograma, to wtedy jest rzeczywisty. Ciężko, żeby możliwym było schudnąć 10 kg w 2 dni. Czy jest określony w czasie? Załóżmy, że dajemy sobie na to pół roku, wiec tak.

5 rzeczy, które Ci pomogą zrealizować swój cel

Zapisz go na kartce! Jak efektywnie wyznaczyć cel

Bardzo ważne! Trzeba cel konkretnie rozpisać, miesiąc po miesiącu, tydzień po tygodniu, a mając plan diety treningu – nawet dzień po dniu. Dzięki temu będziemy wiedzieć, co każdego kolejnego dnia musimy zrobić, aby posunąć się do przodu.

Powieś kartkę z celem w widocznym miejscu np. nad łóżkiem

Stymulowanie mózgu pozytywną wizją wpływa na motywacje, dlatego jeżeli pierwszą myślą jaka dostarczysz do swojego mózgu będzie Twój cel, to dużo łatwiej będzie Ci go osiągnąć. To samo kładąc się spać. Wtedy też możemy zrobić:

Analiza Jak efektywnie wyznaczyć cel

Czy ten dzień przybliżył nas, czy oddalił, od osiągnięcia wymarzonych rezultatów. Jeżeli oddalił – trzeba braki nadgonić w następnych dniach. Jeżeli przybliżył – super! Możesz spokojnie iść spać ze spokojnym sumieniem i motywacją, by następnego dnia zrobić kolejny krok! A co do kroków, warto robić milowe.

Milowe kroki

Sposób który ja używam w realizacji celów to milowe kroki. Skoro mamy wyznaczony cel końcowy – załóżmy niech to będzie sprzedać w lutym 8 produktów/usług mojej firmy – to warto rozdzielić go na tygodnie czyli tzn. kroki. Wtedy jesteśmy w stanie stwierdzić, iż potrzebujemy tygodniowo sprzedać 2 usługi. Skoro zaś wiemy, że mamy skuteczność około 50%, możemy stwierdzić, iż potrzebujemy 4 spotkania biznesowe tygodniowo. Takim oto sposobem jesteśmy wstanie dojść do końca miesiąca z celem zrealizowanym!

Checkpoint

Przystanki w realizacji celu to bardzo istotna rzecz. Pozwalają usiąść, odpocząć i spojrzeć z innej perspektywy na cały tydzień pracy. Trzeba wtedy rozliczyć się sumiennie z naszych założeń. Jeśli w pierwszym tygodniu nie zrealizowałeś swojego kroku, to musisz nadrobić! To oznacza kolejne 3 umowy w kolejnym tygodniu, to oznacza 6 spotkań, to oznacza 12 telefonów (zakładając znów skuteczność 50%). Takim checkpointem często jest stawanie na wadze i sprawdzanie rezultatów. Większość ludzi ćwiczących na siłowni robi to podświadomie, ale nie zawsze ma wyznaczony cel i nie zawsze wie po co 🙂

Podsumowanie

Dowiedzieliście się dzisiaj jak sformułować cel, że trzeba go zapisać, analizować i rozłożyć na czynniki pierwsze, ale jest jeszcze jedna ważna rzecz. Najważniejsza rzecz. Cytując Michała Wawrzyniaka (polecamy jego książki do kupienia w naszym sklepie):

Jeżeli nie podejmiesz decyzji, nie zrobisz tego, to nikt tego za Ciebie nie zrobi.
~Michał Wawrzyniak

Dużo osób odpuszcza, bo uważa, że ktoś za kogoś coś zrobi. Nie! Dopóki Ty nie weźmiesz swojego życia w swoje ręce, to zawsze będziesz żył jak żyjesz! Nic się nie zmieni, dlatego życzę Ci, żebyś konsekwentnie wziął się za działanie, a już niedługo kolejny poradnik – jak zarządzać sobą w czasie, który ułatwi Ci realizacje swoich celów!

Śledź nas na Facebooku, żeby nie pominąć kolejnego poradnika i zaglądaj na stronę codziennie 🙂 Zakładka http://samorozwoj.businessempire.pl/ jest dla Ciebie!

Redakcja

Powiązane artykuły