Kosy zyskują sobie na popularności. Coraz więcej osób stawia na angielski trawnik, zarówno z wygody, jak i dużych korzyści dla środowiska. Dużo łatwiej utrzymać taki efekt z pomocą kosy niż kosiarki. Drugą kwestią jest to, że wykaszarka jest niezbędna wszędzie tam, gdzie kosiarka nie wjedzie: przy wysokiej roślinności, na zboczu albo w trudno dostępnych miejscach.
Rynek oferuje bardzo zróżnicowane modele:od prostych wykaszarek elektrycznych z linkami nylonowymi po kosy hybrydowe albo z wymiennymi głowicami do cięcia różnego typu roślin. Aby wybrać wykaszarkę lub kosę dostosowaną do Twoich potrzeb, należy przejrzeć następujące trzy kryteria:
Rodzaj silnika: elektryczny czy napędzany paliwem?
Pierwszym, ważnym kryterium wyboru kosy jest to, czy wolisz silnik spalinowy czy napęd elektryczny. Oba rozwiązania mają swoje zalety i dlatego nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Jeśli mieszkasz w miejscu o zwartej zabudowie, masz niewielką powierzchnię do koszenia, masz stały dostęp do źródła zasilania w dowolnym momencie i nie lubisz hałasu – model elektryczny jest dla Ciebie. Jeśli wolisz większą mobilność, ale pozostałe zmienne są w mocy – wybierz kosę akumulatorową.
Z kolei o kosie spalinowej powinni pomyśleć wszyscy ci, którzy planują koszenie mniej utrzymanych powierzchni. To idealny wybór dla rolników, sadowników, ogrodników z większym areałem. Kosą spalinową skosimy nie tylko wysoką trawę,ale także mniejsze drzewka, krzewy oraz wyrośnięte chwasty.
W każdym razie – wybór należy do ciebie. Jeśli chcesz porównać możliwości kos elektrycznych i spalinowych, sprawdź ofertę sklepu: https://www.narzedzia.pl/kosy-wykaszarki,c11913/.
Przeznaczenie kosy
Przeznaczenie i sposób użycia kosy lub wykaszarki pełni świetną rolę w podejmowaniu decyzji. Jeśli planujesz używać kosy głównie do utrzymania w porządku rzadko koszonych terenów: rowów, miedzy, sadu albo nieużytków, bo warto rozważyć zakup wydajnej kosy, zaopatrzonej w szelki na plecy. Głowica natomiast powinna być wyposażona w tarczę tnącą lub ostrza metalowe.
Jeśli planujesz używać kosy jedynie w swoim ogrodzie to sprawdzą się modele z niskiej i średniej półki. Kosa powinna posiadać co najmniej pasek na ramię. W przypadku głowicy tnącej starczy taka na nylonową żyłkę, poradzi sobie z mniej wymagadającymi zadaniami. Jeśli nie masz dużego doświadczenia z koszeniem wykaszarką – wybierz model elektryczny o niewielkiej wadze. Łatwiej będzie Ci utrzymać kosę, a także zadbać o jej konserwację.
W przypadku osób, które zawodowo zajmują się pielęgnacją zieleni i koszą długie godziny, warto pomyśleć nie tylko o modelu z szelkami, ale także zaopatrzone w specjalne kółko jezdne. “Rowerek” odciąża plecy, ułatwia równe koszenie. Warto także rozważyć kosę z systemem antywibracyjnym, po wielogodzinnej pracy plecy na pewno odczują różnicę.
Częstotliwość użytkowania
Częstotliwość użytkowania kosy jest bardzo ważnym kryterium przy wyborze. Jeśli planujesz kosić swoją nieruchomość zaledwie kilka razy w ciągu roku – wystarczy ci niedrogi model na żyłkę, którą można kupić już za 200 złotych. Dla osób, które kosę zamierzają puszczać w ruch co najmniej raz na dwa tygodnie zdecydowanie bardziej potrzebny będzie wytrzymały i solidny model spalinowy, najlepiej z głowicą z tarczą tnącą. To już wydatek sięgający tysiąca złotych. Jednak poświęcenie odpowiedniej uwagi wyborowi kosy w sklepie sprawi, że posłuży ci wiernie przez kilka sezonów.