Pierwsze wzmianki o makaronie pochodzą z Chin i sięgają 4000 lat wstecz. W Europie danie pojawiło się w XIII wieku za sprawą Marco Polo – odkrywcy Azji, który przepis na makaron przywiózł z Chin do Włoch. W XV wieku jego produkcja rozwinęła się na dużą skalę, a słoneczna Italia stała się europejską „matką” dania. Włochy to niekwestionowani mistrzowie w produkcji makaronów, którzy wprowadzili na światowe rynki jego różnorodne kształty i rodzaje.
Jak wybrać najlepszy makaron? Miłośnicy kuchni włoskiej szybko sprawdzą, z jaką jakością produktu mają do czynienia, bo dobry makaron od przeciętnego różni się składem i sposobem produkcji. Bezpiecznym rozwiązaniem jest wybór makaronów bio, np.
https://ecowybrane.pl/pl/menu/produkty-sypkie-i-zbozowe/makarony-bio-4513, które mają nie tylko ekologiczny charakter, ale są też wartościowe pod względem odżywczym. Smak i odpowiednią konsystencję zapewniają: wysokogatunkowa mąka, świeże jaja i czysta, nieskażona woda.
Dobry i zły makaron – czym się różnią?
Makaron dobrej jakości ma odpowiednią sprężystość, co oznacza, że po ugotowaniu zachowuje swój kształt. Po włożeniu do wody, nitki czy muszelki zaczynają pęcznieć i nabierają miękkiej, wilgotnej konsystencji, ale jednocześnie są elastyczne. Niskiej jakości makaron po ugotowaniu robi się mdły i gumowaty. Sprężystość jest ważna, gdyż wpływa na jakość i smak potraw, które przygotowujesz.
Dobry makaron jest wykonany z najlepszych składników, zapewniających smak i konsystencję makaronu. Do jego produkcji wykorzystywane są również tradycyjne metody produkcji, takie jak suszenie na powietrzu, co pozwala zachować naturalność i właściwą teksturę produktu. Tańsze marki stosują suszenie w piekarniach, co wpływa na gorszą jakość makaronu – produkt łamie się i jest mniej smaczny po ugotowaniu. Mąka niższej jakości lub sztuczne dodatki jak barwniki czy aromaty, również wpływają na niekorzystny smak produktu.
Dobry makaron ma gładką powierzchnię i jest jednorodny w strukturze. Zachowuje swój kształt i konsystencję podczas gotowania. Zły wyróżnia się niejednolitą powierzchnią, klei się i pęka podczas gotowania, co wpływa na jakość dania końcowego.
Makaron pierwszej klasy – czym się charakteryzuje jego produkcja?
Włosi – mistrzowie makaronu – podkreślają, że oprócz jakościowych składników, ważny jest sam proces wyrabiania ciasta. Ręczne zagniatanie, bez użycia maszyn, pozwala na kontrolowanie konsystencji i elastyczności ciasta, co jest ważne przy produkcji różnych kształtów, a także rodzajów makaronu.
Kluczową sprawą jest suszenie makaronu na powietrzu, co pozwala zachować naturalny smak i aromat. Gwarantuje to przede wszystkim równomierność suszenia i zapobiega klejeniu się makaronu. Ponadto produkt zachowuje swój kształt, ma odpowiednią teksturę i wygląd. Makaron suszony na powietrzu cechuje dłuższy czas przechowywania. Taki proces ponadto nie wymaga dodawania konserwantów lub innych sztucznych substancji.
Jeśli chcesz raczyć się wyśmienitym daniem makaronowym, postaw na sprawdzone marki lub produkt bio. Masz pewność wtedy, że makaron jest wytwarzany z surowców pochodzących z kontrolowanych upraw, które nie są chemizowane i nie zawierają sztucznych nawozów ani pestycydów. To wpłynie korzystnie na Twoje zdrowie, ponieważ jakościowy makaron ma wyższą zawartość błonnika, witamin i minerałów – te składniki są naturalnie obecne w ziarnach, z których jest wytwarzany.
Oprócz korzyści zdrowotnych, makarony bio mają również pozytywny wpływ na środowisko. Uprawy ekologiczne są bardziej przyjazne dla gleby i ziemi, a także zapewniają bezpieczeństwo dla roślin, zwierząt i ludzi, którzy korzystają z tych terenów. Jakościowy makaron smakuje lepiej, ponieważ składniki użyte do jego produkcji są naturalne i pochodzą z ekologicznych upraw.