Jak zaprojektować idealną szafę wnękową?

Spis treści

Szafy wnękowe jakiś czas temu stały się prawdziwym hitem. Wiele osób decyduje się na nie, ponieważ można je dostosować do naszych indywidualnych preferencji. Jednak niektórzy mogą myśleć, że zaprojektowanie perfekcyjnej szafy jest, podobnie jak zaprojektowanie kuchni na wymiar, za trudne i wahają się, czy to na pewno dobre rozwiązanie. Tak naprawdę, wystarczy tylko dokładnie wszystko przemyśleć i przygotować odpowiedni projekt, a będziemy zadowoleni. O czym powinniśmy pamiętać?

Zastanów się nad wyposażeniem szafy

Podstawą idealnej szafy wnękowej jest jej odpowiednie wyposażenie. Warto pamiętać, że nie ma uniwersalnego rozwiązania, a wszystko zależy od naszych potrzeb. Podstawą każdej szafy wnękowej są oczywiście półki oraz drążek. Jednak szczegóły z nimi związane zależą od tego, co planujemy przechowywać w szafie. Dlatego najlepiej powiedzieć wykonawcy, jakie będzie dokładne przeznaczenie naszej szafy i wspólnie z nim ustalić wielkość oraz liczbę półek. Jeśli zamierzamy wykorzystać ją jako schowek na sezonowe rzeczy, sprzęt sportowy czy inne większe przedmioty, to nie powinniśmy zapominać o szufladach, haczykach, pojemnikach oraz wysuwanych koszach. Dzięki takim rozwiązaniom w naszej szafie zapanuje porządek i nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem w niej poszczególnych przedmiotów.

Ustal rozmiary szafy wnękowej

Rozmiary szafy wnękowej są bardzo ważne. Jeżeli nie przemyślimy dobrze tej kwestii, nasz nowy mebel może okazać się bezużyteczny. Najbardziej praktyczne szafy wnękowe mają minimum 50-60 cm głębokości, ale im więcej, tym lepiej. Dlatego jeśli dysponujemy dużą przestrzenią, to warto ją odpowiednio zagospodarować. Wtedy nie będziemy musieli się martwić, że w naszej szafie jest za mało miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest również podzielenie wysokości na kilka części. Potrzebne nam będzie miejsce na ubrania, a osobne na buty. Nie zapominajmy też o pawlaczu, w którym można przechowywać walizki i plecaki.

Pamiętaj też, że drzwi są bardzo ważne

Na koniec zastanów się, jakie drzwi będą dla Ciebie najwygodniejsze. Największą popularnością cieszą się przesuwne, ale nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Idealnie się one sprawdzają, gdy szafa jest szersza niż 150 cm. Jednak w innych przypadkach mogą stanowić problem i pojawią się kłopoty przy ich otwieraniu. Dlatego przy mniejszych szafach, lepiej wybrać drzwi uchylne, które nie zajmują zbyt wiele przestrzeni. Pozostałe parametry takie, jak materiał lub kolor, możemy dopasować do naszego gustu. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, więc mamy duże możliwości wyboru. Jednak warto pamiętać, że najbardziej sprawdzonymi materiałami pozostają płyta oraz szkło.

Redakcja

Powiązane artykuły