Miliardowe długi polskich firm

Miliardowe długi polskich przedsiębiorstw

Spis treści

Około 226 tys. – tyle firm widnieje w Krajowym Rejestrze Długów, które muszą oddać swoim wierzycielom około 885 tys. zł wynikających ze zobowiązań na kwotę niemal 7 mld zł. Takie niepokojące informacje znalazły się w badaniu przygotowanym przez KRD z Konfederacją Przedsiębiorców Finansowych w Polsce – „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, które pokazuje problemy przedsiębiorstw działających na terenie sześciu regionów Polski.

Miliardowe długi polskich firm – najgorzej jest w centralnej Polsce

Region centralny jest dobrze rozwinięty pod względem dróg i torów. Stanowi bardzo duży rynek zbytu. Sytuacja nie maluje się jednak tam tak różowo biorąc pod uwagę zadłużenie działających na jego terenie firm. Najgorzej wypadają woj. mazowieckie i łódzkie. Już ponad 55 tys. przedsiębiorstw znalazło się w bazie danych KRD BIG. Swoim wierzycielom muszą oddać ponad 1,7 mld zł. Jak wynika z badania, ponad 50% wystawionych w nich faktur stanowią należności nieuregulowane w terminie.

Miliardowe zadłużenie polskich firm
globalgoodgroup.com

Zadłużenie polskich firm – co się dzieje na południu Polski?

Region południowy (woj. małopolskie i woj. śląskie) to głównie firmy, w których czas oczekiwania na zapłatę wydłużył się o blisko 2 tygodnie. Śląsk i Małopolska wskoczyły na II miejsce w rankingu zadłużenia regionów. W KRD BIG SA znalazło się ponad 180 tys. zobowiązań. Natomiast 45 tys. firm z tych województw ma do oddania swoim wierzycielom blisko 1,5 mld zł.

Długi polskich firm – sytuacja na wschodzie

W przypadku 93% badanych firm regionu wschodniego (woj. podkarpackie, woj. lubelskie, woj. podlaskie i woj. świętokrzyskie) istnieje problem z egzekwowaniem należności. Przedstawiciele co czwartej firmy informują, że kłopoty te narastają.

Kłopoty finansowe polskich firm – Dolny Śląsk i Opolszczyzna

Tu pod lupę zostały wzięte (woj. dolnośląskie i woj. opolskie). W tym regionie przedstawiciele co szóstej firmy przyznają, iż problem z wyegzekwowaniem należności się zwiększa. Niepokojąco przedstawia się także czas oczekiwania na zapłatę. Wydłużył się i wynosi teraz średnio 3 miesiące i 9 dni. Co druga firma alarmuje, ze brak płatności na czas, znacznie utrudnia jej regulację zobowiązań.

Długi polskich przedsiębiorstw – na trzecim miejscu pod względem zadłużenia jest północny zachód

Woj. wielkopolskie, woj. zachodniopomorskie i woj. lubuskie zajęły trzecie miejsce w rankingu zadłużenia regionów. Okazuje się, że ponad 40 tys. firm z tej części kraju ma na swoim koncie blisko 150 tys. wpisanych zobowiązań. Te dają kwotę 1,2 mld zł.

Zadłużenie polskich firm – najlepiej na północy

Na terenie regionu północnego, czyli woj. warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego średni czas oczekiwania na zapłatę to 2 miesiące i 24 dni. W zestawieniu z innymi regionami naszego kraju, jest on najkrótszy.

Redakcja

Powiązane artykuły