Monety kolekcjonerskie – wyjątkowe, piękne i cenne

Spis treści

Monety kolekcjonerskie wzbudzają ogromne zainteresowanie nie tylko wśród kolekcjonerów, ale również inwestorów i osób, które chcą zabezpieczyć swój majątek. Wpływ na to ma wiele czynników, główne z nich to unikalność, walory estetyczne, a także również wysoka wartość wynikająca z kunsztu wykonania. O czym należy pamiętać, kupując monety kolekcjonerskie? Jakie monety kolekcjonerskie wypuszcza NBP? Gdzie kupować monety kolekcjonerskie? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z tymi wyjątkowymi numizmatami w artykule.

Monety kolekcjonerskie i ich wyjątkowe walory

Monety kolekcjonerskie najczęściej emitowane są przez banki centralne w celu upamiętnienia postaci albo wydarzeń ważnych dla całego kraju lub lokalnych społeczności. W związku z tym polskie monety kolekcjonerskie emituje Narodowy Bank Polski. Pomimo tego, że takie monety mają swoją wartość, może być ona zgodną z nominałami monet lub banknotów obiegowych, ich rzeczywista wartość często wielokrotnie przewyższa tę podaną na awersie.  Monety kolekcjonerskie są bowiem emitowane w ograniczonych nakładach – im ten jest niższy, tym wyższą wartość może osiągnąć moneta. Wykonane są też z cennych kruszców – srebra lub złota – a nie z pospolitych metali, które wykorzystuje się w produkcji monet obiegowych. Nie można również zapomnieć o walorach estetycznych i kunszcie wykonania. Monety kolekcjonerskie produkowane są przy użyciu maszyn o bardzo wysokiej dokładności. Z tego powodu czas powstawania monety kolekcjonerskiej jest wydłużony, bo proces ten poddawany jest ścisłej kontroli.

Polskie monety kolekcjonerskie – wybitne postaci, ważne wydarzenia, ciekawe miejsca

Oferta polskich monet kolekcjonerskich emitowanych przez NBP jest bardzo szeroka i atrakcyjna. Coś dla siebie znajdzie z pewnością zarówno zapalony kolekcjoner , jak i inwestor, który poszukuje raczej monet o największej wartości. Jednymi z najpopularniejszych monet kolekcjonerskich, które można znaleźć obecnie na rynku, są z pewnością te dotyczące 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Są wśród nich między innymi srebrne 10-złotówki z postaciami, które walnie przyczyniły się do odzyskania wolności. To jednak nie koniec, bo serii odnoszących się do ważnych postaci, jak „Wielcy polscy ekonomiści” czy „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” jest więcej, a do tego dochodzą liczne mniejsze kolekcje lub nawet pojedyncze wzory monet odnoszące się na przykład do lokalnych wydarzeń lub postaci. Każdy z pewnością będzie mógł znaleźć monety kolekcjonerskie wartościowe zarówno pod kątem tematycznym, jak i inwestycyjnym.

Zakup monet kolekcjonerskich – tylko w sprawdzonych źródłach

Początkujący kolekcjonerzy z pewnością zastanawiają się, gdzie najlepiej kupować monety kolekcjonerskie. Jeśli nie ma się jeszcze dużego doświadczenia w ocenie wartości monet lub ich autentyczności, trzeba zrezygnować z zakupu w źródłach, które wymagają fachowej weryfikacji produktu. Chodzi między innymi o kupowanie monet i numizmatów od prywatnych kolekcjonerów lub przez Internet. Zdecydowanie lepiej postawić na sprawdzone źródła, głównie producentów, co zawsze jest gwarancją najatrakcyjniejszej ceny i autentyczności. Przykład takiej oferty można znaleźć między innymi pod linkiem: https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-kolekcjonerskie/monety/. Dopiero wraz ze zdobywaniem wiedzy, doświadczenia i poznawania trendów na rynku można pokusić się o szukanie monet kolekcjonerskich w celach inwestycyjnych.


Artykuł sponsorowany. Źródło zdjęcia: inwestycje.mennica.com.pl 

Redakcja

Powiązane artykuły