Reprodukcje obrazów znanych malarzy w Twoim domu

Spis treści

Dzieła znanych malarzy mogą ozdobić ściany salonu czy sypialni i nie trzeba wydawać na nie wysokich sum. Reprodukcje obrazów łatwo wpasować w każdą aranżację wnętrza i tym samym codziennie obcować ze sztuką najwyższej jakości. To efektowny sposób na wyjątkową dekorację, dzięki której dane pomieszczenie nabiera indywidualnego charakteru.

Dekoracyjny charakter obrazów na płótnie

Reprodukcje obrazów cenionych malarzy są ciekawą propozycją na dekorację ścienną. Bardzo ważne jednak, aby nie popaść w banał i przede wszystkim dobrze dopasować kolorystykę, tematykę i formę reprodukcji do stylu konkretnego pomieszczenia. Mona Lisa Leonarda da Vinci jest niewątpliwie fascynującym dziełem, ale w salonie minimalistycznym lub rustykalnym będzie wyglądać dość groteskowo. Z kolei nawet najpiękniejsza surrealistyczna kompozycja nie wkomponuje się dobrze w charakter wnętrza klasycznego z antycznymi meblami. Estetycznie zaaranżowane wnętrze wymaga zatem zachowania pewnego ładu – wszystkie elementy muszą tworzyć spójną całość i dotyczy to również dekoracji, a taki charakter ma obraz na płótnie.

Nastrojowe reprodukcje do sypialni

Sypialnia to wnętrze wymagające spokojnych barw i dekoracji, które będą pozytywnie wpływać na relaks, wręcz pomagać w szybkim zaśnięciu. W klimat sypialni dziecka doskonale się wkomponuje reprodukcja jednego z obrazów Stanisława Wyspiańskiego przedstawiająca śpiące dzieci. Z kolei do sypialni rodziców będzie pasować impresjonistyczny nastrój wyczarowany przez Claude’a Moneta, którego obrazy działają niezwykle relaksująco albo niezwykła wizja przedstawiona w reprodukcji Trwałość pamięci genialnego Salvadora Dalego w bardzo stonowanej kolorystyce, niemal usypiającej. Z pewnością też do gustu powinny przypaść nastrojowe, bardzo ulotne w wyrazie reprodukcje Edgara Degasa, który tworzył piękne portrety tańczących baletnic. Wyjątkowo delikatne barwy oraz subtelna kompozycja idealnie wpisuje się w aranżację sypialni.

 

Obraz na płótnie do salonu

Po reprodukcje znanych obrazów (KLIK) szczególnie chętnie sięga się przy wybieraniu elementów dekoracyjnych do salonu. Wbrew pozorom nie tylko wnętrze w stylu klasycznym nabiera wtedy wyjątkowego oblicza, ale nawet minimalistyczny wystrój można wzbogacić ciekawym obrazem.

Klasyka może mieć różny charakter. Piękno salonu w starej kamienicy z meblami antycznymi lub stylizowanymi na antyczne podkreśli reprodukcja obrazu jednego z malarzy holenderskich. Mogą to być wyważone w formie i stonowane w ekspresji dzieła Rembrandta albo dość oszczędne i statyczne w kompozycji, a zarazem w chłodnej, harmonijnej kolorystyce obrazy na płótnie Vermeera. W takich aranżacjach sprawdzi się również elegancka martwa natura.

Z kolei wnętrze w stylu glamour jest wręcz wymarzonym miejscem na zawieszenie reprodukcji jednego z obrazów Gustava Klimta. Jego ociekające (dosłownie) złotem dzieła cudownie wkomponują się w luksusową aranżację pełną blasku i kontrastów. To również niebanalna propozycja na pomieszczenie dość klasyczne z prostymi meblami drewnianymi. Mimo że na pierwszy rzut oka tak dynamiczne dzieła wydają się nie pasować do surowych wnętrz industrialnych, to mogą stanowić bardzo ciekawy kontrapunkt dla szarości betonu. Równie interesującym zabiegiem estetycznym będzie ożywienie pewnej monotonii industrialnej, ale i pomieszczeń minimalistycznych, efektownymi abstrakcjami. Geometryczne układy z uporządkowaną kompozycją składającą się różnej wielkości kół, figur oraz dynamicznie nakreślonych linii obrazów Kandinsky’ego czy kubistyczne wizje Pabla Picassa wprowadzają do salonu niesamowitą energię, szczególnie gdy reprodukcja jest w dużym formacie.

 

Możliwości jest zatem wiele (sprawdź np. ofertę marki FOTEKS), wystarczy tylko zastanowić się, jaki obraz będzie pasować do pomieszczenia i stanowić jego oryginalną dekorację.

Redakcja

Powiązane artykuły