Ile razy chodziłaś w upalne dni w spodniach, bo wstydziłaś się swojej przesuszonej skóry na nogach? Często, prawda? Nie jesteś sama, wiele kobiet zmaga się z problemem suchej skóry.
Zapewne niejedna z was zauważyła, że podczas golenia się, wychodzenia na mróz albo opalania się na słońcu lub w solarium, nasza skóra zmienia swój wygląd, staje się bardziej wysuszona i chropowata w dotyku. Traci ona swoje nawilżenie oraz elastyczność i przez to nie jest już taka piękna, jak wcześniej. Co zrobić, żeby przywrócić jej blaski i świeżość? Odpowiedź jest oczywista. Należy ją odpowiednio pielęgnować i nie mam tutaj na myśli odpowiednich kosmetyków, ale kolejność z jaką należy je stosować. O to 4 kroki w walce z suchą skórą.
Krok 1. Zwilżenie i zmiękczenie
Możemy to zrobić poprzez prysznic lub kąpiel. Woda powinna być wtedy ciepła, aby pory mogły się otworzyć, a skóra oczyścić z zanieczyszczeń i toksyn. Trzeba pamiętać, że taka kąpiel nie może trwać dłużej niż 15 min, ponieważ jest to dla twojej skóry przygotowanie do kolejnego etapu i nie może być ona zbyt rozmiękczona (pomarszczona).
Krok 2. Złuszczanie martwego naskórka
Tutaj bez dwóch zdań najlepiej sprawdzi się peeling (drobnoziarnisty) połączony z masażem. Pielęgnacja i rozkosz w jednym. Do tego zabiegu możecie użyć rękawic, szczoteczki lub gąbki z szorstką powierzchnią. Masować powinniśmy miejsca, które najbardziej nam się przesuszają np. pięty, łokcie. Masaż pobudza mikrokrążenie oraz pracę układu limfatycznego, co wpływa dobrze na cellulit.
Krok 3. Maseczka
Teraz czas na dużą dawkę nawilżenia, która ujędrni i wygładzi zmarszczki. Maseczkę możemy kupić w dowolnej drogerii, np. z algami morskimi lub wykonać samemu, ważne żeby była do suchej skóry.
Maseczka na suche łokcie:
- cytryna
- oliwa z oliwek
Cytrynę kroimy na dwie części. Z jednej połówki wyciskamy sok do miseczki i dodajemy oliwę z oliwek i mieszamy. Następnie przelewamy to do wyciśniętej wcześniej połówki cytryny i smarujemy okrężnymi ruchami po łokciach. Ok 5 min. na łokieć. Druga połówka z cytrynki może być wykorzystana do herbaty.
Maseczki sprawiają, że skóra staje się miękka i delikatna w dotyku.
Krok 4. Dostarczenie odżywczych składników
To już ostatni etap odżywiania naszej skóry, który jest najważniejszy. Dzięki poprzednim wykonanym krokom nasza skóra będzie mogła wchłonąć najważniejsze dla niej składniki w swoje najgłębsze warstwy. Dlatego ważne jest, aby balsam, który nałożysz, miał jak najwięcej składników odżywczych np. nawadniających, regenerujących. Można także nałożyć olejek bogaty w różne cenne minerały dla naszej skóry. Świetnie się tutaj sprawdzi olej kokosowy lub balsam własnej roboty.
Balsam czekoladowo – pomarańczowy do ciała:
- 1/2 szklanki oleju kokosowego
- 1/2 szklanki masła kakaowego
- 25-35 kropel olejku eterycznego z pomarańczy
- mikser
W garnku podgrzej masło kakaowe i olej kokosowy. Podgrzewaj, aż się roztopi. Uważaj, żeby nie przypalić składników. Następnie przełóż powstałą masę do miseczki i dodaj olejek eteryczny z pomarańczy, wymieszaj. Potem włóż miskę na 5-10 min do zamrażalnika, aby masa troszeczkę stężała. Po upływie wyznaczonego czasu wyjmij miskę, włącz mikser na średnie obroty i przez 5-8 min miksuj masę aż stanie się lekka i puszysta. Podczas miksowania należy zbierać co minutę odłamki masy osadzające się na brzegach naczynia, dzięki temu unikniemy grudek. Tak powstały krem możemy włożyć do szklanego lub plastikowego pojemniczka i szczelnie zamknąć. Balsam powinniśmy przechowywać w temperaturze pokojowej.
Zapamiętaj
Przy skórze suchej nie należy używać silnie działających środków myjących, gdyż pozbawiają one skórę jej naturalnych lipidów, przez co staje się bardziej narażona na wiele czynników zewnętrznych, które powodują jej wysuszenie.
Mam nadzieję, że wasze kłopoty z suchą skórą już nie będą takie straszne 🙂