Co roku na świecie ponad 900 tysięcy osób zapada na jedną z chorób nowotworowych krwi. Tylko w Polsce co godzinę ktoś słyszy diagnozę – białaczka, która obok chłoniaka i szpiczaka jest najczęstszym z nowotworów krwi. Terapią ratująca życie chorych na nowotwory krwi jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych.
Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi
Fundacja DKMS Polska zachęca wszystkich, aby w dniu 28 maja – ustalonym, jako Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi / World Blood Cancer Day – zamanifestowali solidarność z chorymi na nowotwory krwi pacjentami i popierali wszystkich, którym idea dawstwa komórek macierzystych nie jest obojętna.
W takim dniu głośno mówi się o problemie, jakim jest zachorowalność na nowotwory krwi oraz dostępnych metodach leczenia. Z tej okazji Fundacja DKMS Polska zleciła TNS Polska badanie, którego celem było dokładne poznanie postaw Polaków wobec chorób nowotworowych, a także jaka jest ich świadomość tego, czym są nowotwory krwi. Ważnym elementem badania było również zrozumienie postaw Polaków wobec dawstwa komórek macierzystych krwi i szpiku oraz rozpoznanie potrzeb społecznej edukacji na ten temat. Raport z badania opini publicznej opracowany przez TNS Polska dostępny jest na stronie www.dkms.pl
Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi – 28 maja, ma przypominać, że często najlepszym lekarstwem na nowotwór krwi jest dar innej osoby, niespokrewnionego Dawcy (przeszczep komórek macierzystych krwi lub szpiku). DKMS chcąc dać szansę na wyzdrowienie każdemu choremu, apeluje, szczególnie w tym dniu, by potencjalnych Dawców nieustannie przybywało.
Im więcej zarejestrowanych Dawców – mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz prezes Fundacji DKMS – tym większa szansa, że każdy chory otrzyma pomoc – przeszczep komórek macierzystych krwi lub szpiku od zgodnego genetycznie Dawcy.
Aktualnie na świecie zarejestrowanych jest ponad 27 milionów niespokrewnionych dawców. Mimo tej liczby co 5 pacjent pozostaje bez swojego Dawcy i tym samym bez szansy na powrót do zdrowia, a nawet życie.
Polski krajowy rejestr niespokrewnionych dawców prowadzony przez POLTRANSPLANT, skupiający wszystkie 15 polskich Ośrodków Dawców Szpiku, w kwietniu tego roku odnotował rejestrację milionowego dawcy, pochodzącego z bazy Fundacji DKMS Polska.
Sprawdź dział >> BIZNES
Dzięki temu polski rejestr jest już 3 w Europie i 6 miejsce na świecie wśród wszystkich 73 światowych rejestrów – zaraz po USA, Niemcach, Brazylii, Wielkiej Brytanii i Chinach.
Dziś 66 % polskich pacjentów otrzymuje przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych od polskiego Dawcy. Teraz Polska ma możliwość spłacić dług innych państwom , które kiedyś ratowały naszych pacjentów darem swoich Dawców. Dziś aż 60 % polskich dawców szpiku ratuje życie zagranicznym pacjentom. Idea dawstwa szpiku to najbardziej ponadnarodowa idea i procedura medyczna. Wszyscy pomagają wszystkim, bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie. Ważna jest zgodność genetyczna między dawcą a biorcą. Nasz bliźniak genetyczny może być każdej narodowości, dlatego może się okazać, że nasz dar poleci do potrzebującej przeszczepienia Francuzki, Kolumbijczyka, Australijczyka, a nasi bliscy zostaną uratowani dzięki przeszczepowi od Niemca, Holendra lub Amerykanina.
Właśnie ze względu na potrzebę tej różnorodności genetycznej dawców, Fundacja DKMS, która obchodzi dziś 25 lecie, założyła organizacje siostrzane w różnych częściach świata. Dziś w bazie Rodziny DKMS zarejestrowanych jest ponad 6 milionów niespokrewnionych dawców pochodzących z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Indii, Polski a wkrótce z Chile. Każdy, kto chciałby pomóc może zarejestrować się przez Internet na www.dkms.pl lub przyjść na jedną z akcji rejestracji prowadzonych przez Fundację DKMS .
Dołącz do nas! Zostaw swój znak! Uratuj życie! www.dkms.pl/worldbloodcancer
REJESTRACJA
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, a polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, będzie mogło dojść do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
FUNDACJA DKMS POLSKA
- Największa w Polsce baza niespokrewnionych potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku – prawie 900 tysięcy zarejestrowanych osób, z których już ponad 3 tysiące zostało dawca faktycznym.
Polecamy również:
>> Social media pełne krwi, czyli krwiodawstwo w sieci
>> Patriotyzm gospodarczy w Polsce – obowiązek, moda, czy ksenofobia?