Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

Spis treści

Co roku na świecie ponad 900 tysięcy osób zapada na jedną z chorób nowotworowych krwi. Tylko w Polsce co godzinę ktoś słyszy diagnozę – białaczka, która obok chłoniaka i szpiczaka jest najczęstszym z nowotworów krwi. Terapią ratująca życie chorych na nowotwory krwi jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych.

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

Fundacja DKMS Polska zachęca wszystkich, aby w dniu 28 maja – ustalonym, jako Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi / World Blood Cancer Day – zamanifestowali solidarność z chorymi na nowotwory krwi pacjentami i popierali wszystkich, którym idea dawstwa komórek macierzystych nie jest obojętna.

W takim dniu głośno mówi się o problemie, jakim jest zachorowalność na nowotwory krwi oraz dostępnych metodach leczenia. Z tej okazji Fundacja DKMS Polska zleciła TNS Polska badanie, którego celem było dokładne poznanie postaw Polaków wobec chorób nowotworowych, a także jaka jest ich świadomość tego, czym są nowotwory krwi. Ważnym elementem badania było również zrozumienie postaw Polaków wobec dawstwa komórek macierzystych krwi i szpiku oraz rozpoznanie potrzeb społecznej edukacji na ten temat. Raport z badania opini publicznej opracowany przez TNS Polska dostępny jest na stronie www.dkms.pl

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi28 maja, ma przypominać, że często najlepszym lekarstwem na nowotwór krwi jest dar innej osoby, niespokrewnionego Dawcy (przeszczep komórek macierzystych krwi lub szpiku). DKMS chcąc dać szansę na wyzdrowienie każdemu choremu, apeluje, szczególnie w tym dniu, by potencjalnych Dawców nieustannie przybywało.

Im więcej zarejestrowanych Dawców – mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz prezes Fundacji DKMS – tym większa szansa, że każdy chory otrzyma pomoc – przeszczep komórek macierzystych krwi lub szpiku od zgodnego genetycznie Dawcy.

Aktualnie na świecie zarejestrowanych jest ponad 27 milionów niespokrewnionych dawców. Mimo tej liczby co 5 pacjent pozostaje bez swojego Dawcy i tym samym bez szansy na powrót do zdrowia, a nawet życie.

Polski krajowy rejestr niespokrewnionych dawców prowadzony przez POLTRANSPLANT, skupiający wszystkie 15 polskich Ośrodków Dawców Szpiku, w kwietniu tego roku odnotował rejestrację milionowego dawcy, pochodzącego z bazy Fundacji DKMS Polska.

Sprawdź dział >> BIZNES

Dzięki temu polski rejestr jest już 3 w Europie i 6 miejsce na świecie wśród wszystkich 73 światowych rejestrów – zaraz po USA, Niemcach, Brazylii, Wielkiej Brytanii i Chinach.

Dziś 66 % polskich pacjentów otrzymuje przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych od polskiego Dawcy. Teraz Polska ma możliwość spłacić dług innych państwom , które kiedyś ratowały naszych pacjentów darem swoich Dawców. Dziś aż 60 % polskich dawców szpiku ratuje życie zagranicznym pacjentom. Idea dawstwa szpiku to najbardziej ponadnarodowa idea i procedura medyczna. Wszyscy pomagają wszystkim, bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie. Ważna jest zgodność genetyczna między dawcą a biorcą. Nasz bliźniak genetyczny może być każdej narodowości, dlatego może się okazać, że nasz dar poleci do potrzebującej przeszczepienia Francuzki, Kolumbijczyka, Australijczyka, a nasi bliscy zostaną uratowani dzięki przeszczepowi od Niemca, Holendra lub Amerykanina.

Właśnie ze względu na potrzebę tej różnorodności genetycznej dawców, Fundacja DKMS, która obchodzi dziś 25 lecie, założyła organizacje siostrzane w różnych częściach świata. Dziś w bazie Rodziny DKMS zarejestrowanych jest ponad 6 milionów niespokrewnionych dawców pochodzących z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Indii, Polski a wkrótce z Chile. Każdy, kto chciałby pomóc może zarejestrować się przez Internet na www.dkms.pl lub przyjść na jedną z akcji rejestracji prowadzonych przez Fundację DKMS .

Dołącz do nas! Zostaw swój znak! Uratuj życie! www.dkms.pl/worldbloodcancer


REJESTRACJA

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, a polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, będzie mogło dojść do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

FUNDACJA DKMS POLSKA

  • Największa w Polsce baza niespokrewnionych potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku – prawie 900 tysięcy zarejestrowanych osób, z których już ponad 3 tysiące zostało dawca faktycznym.

Polecamy również:
>> Social media pełne krwi, czyli krwiodawstwo w sieci

>> Patriotyzm gospodarczy w Polsce – obowiązek, moda, czy ksenofobia?

BEmpire.pl – Pierwszy mutliblog w Polsce

Redakcja

Powiązane artykuły