WallArtNow – wystawa Fotograficzne Listy ze świata

WallArtNow - wystawa Fotograficzne Listy ze świata

Spis treści

Od soboty, 23 września w DG Studio (The Designer Gallery w warszawskiej Galerii Mokotów)  będzie można oglądać wystawę fotografii podróży artystów WallArtNow. Zobaczymy na niej kilkanaście prac stanowiących efekt wypraw do różnych zakątków ziemi, a jednocześnie obrazy zapraszające do odkrywania intymnych światów utkanych z emocji czy osobistych historii twórców. Prezentacja potrwa do połowy października.

Aparat fotograficzny jest niemal stałym elementem ekwipunku, który zabieramy na czas podróży, wycieczek, wypraw, czy po prostu wakacji. W dobie telefonów komórkowych wyposażonych w funkcję robienia zdjęć, wykonujemy ich miliony. Przede wszystkim dla siebie, na pamiątkę, zaznaczając wybranym kadrem naszą obecność w danym miejscu i w danym czasie. Dzielimy się nimi z przyjaciółmi, rodziną prawie natychmiast, wysyłając poprzez urządzenia mobilne. Wydaje się, że każdy z nas ma odruch fotografowania. Rytuał ten udziela się wszystkim i stanowi ciekawe zagadnienie socjologiczne.

Jedną z fenomenalnych cech fotografii jest to, że może ona zostać wykonana w określonym miejscu i czasie, a następnie być pokazana w zupełnie odmiennej przestrzeni, po wielu latach. Jest pewnego rodzaju tunelem, poprzez który możemy przenosić się do innej czasoprzestrzeni. Świadomy fotograf i artysta pokazując szerszej publiczności swoje zdjęcia, odkrywa nie tylko to, gdzie i kiedy znalazł się z aparatem fotograficznym, ale także emocje, które mu wówczas towarzyszyły. Jego prace naznaczone są cechami jego osobowości. Poprzez wybór odpowiednich parametrów, pory dnia, naturalnego światła, techniki, kolorystyki, czy danego kadru stara się przekazać nie tylko zarejestrowany wycinek rzeczywistości, ale również coś, co dostrzegł, co go poruszyło i co postanowił „zapisać”, a następnie pokazać nam – oglądającym. To rola fotografa i wartość medium fotografii, dzięki którym możemy oglądać zdjęcia.

Prezentowane na wystawie „Listy ze świata” fotografie, są wynikiem podróży twórców skupionych wokół WallArtNow. Podróży w miejsca niezwykłe, wyjątkowe i wypraw, często okupionych wysiłkiem, niewygodą, zmęczeniem i ryzykiem. Z pewnością każdemu z tych obrazów towarzyszyć mogłaby opowieść, w jaki sposób fotograf dotarł do miejsca wykonania zdjęcia i jakich zabiegów użył, aby właśnie tak pokazać to, co go urzekło. Nagrodą są niezwykłe fotografie. Czytamy je, jak dawniej czytalibyśmy ręcznie napisane listy. Obraz może bowiem przekazać tak samo ważne treści, a nawet być bardziej otwarty na indywidualne interpretacje i wyobraźnię oraz dopowiedzieć to, czego nie można opisać słowem.

Artyści biorący udział w wystawie:

Marcin Dobas, Katarzyna Fortuna, Francoise Gaujour, David Kaszlikowski, Agnieszka Murak, Maciej Osiewała, Jacek Poremba, Tone Elin Solholm, Florian Spring, Nina Staff

Partnerzy wydarzenia: The Designer Gallery, Olympus, Artinfo.pl, Holy-Art

Wystawa otwarta dla zwiedzających od pon.-sob. w godzinach 10-22., w nd. w godz. 10-21.

WallArtNow: fotograficzny concept store oferujący zdjęcia utalentowanych twórców młodego pokolenia wyselekcjonowane przez grono ekspertów oraz prace uznanych artystów, na których dorobek składają się liczne wystawy, publikacje i obecność w prestiżowych kolekcjach. WallArtNow to nowoczesna inicjatywa, dzięki której odbiorcy mogą stykać się ze sztuką w nietuzinkowym kontekście. Concept store systematycznie organizuje wystawy dyskutujące z tradycyjną formułą white cube’u, nakierowane na dialog i bliski kontakt z widzem. Misją WallArtNow jest propagowanie wartościowej fotografii artystycznej poprzez organizację warsztatów edukacyjnych oraz blog tematyczny: www.wallartnow.eu

Redakcja

Powiązane artykuły