Wiosenny salon, czyli urządzamy taras

Spis treści

Pogoda coraz bardziej zaczyna nas rozpieszczać. Warto więc wykorzystać ciepłe dni i zacząć przygotowania do sezonu „tarasowego”. Taras już niebawem stanie się sercem naszego ogrodu, a nawet domu. Warto więc, aby był urządzony ze smakiem. Na co zwrócić uwagę by wypita na nim poranna kawa była jeszcze smaczniejsza niż zwykle?

Taras stanowi zarówno uzupełnienie posesji, jak i łączy w sobie niezwykły klimat domu oraz ogrodu. Często nazywany jest także letnim salonem. Zanim więc zaczniesz go aranżować, zwróć uwagę na kilka szczegółów. Jakich?

Urządzamy taras – po pierwsze zachowaj spójność

Aby taras rzeczywiście stał się wizytówką naszego domu warto pamiętać o tym, aby stanowił on przedłużenie strefy mieszkalnej. W związku z tym zatroszcz się o to, żeby urządzić go w podobnej stylistyce, która dominuje w przylegającym do niego pomieszczeniu.

Aranżacja tarasu: koncepcja roślin i podłoże

Taras aranżacja
homedit.com

Aby taras prezentował się okazale, warto przemyśleć nasadzenie roślin, które się przy nim znajdą. Po pierwsze wybierz te o wysokości, które nie będą zasłaniały widoku na resztę ogrodu. Możesz pomyśleć także o zbudowaniu wokół niego murku oporowego porośniętego roślinnością. Nie mniej okazale prezentuje się także oczko wodne.

Jeśli Twój taras znajduje się w na terenie bloku mieszkalnego, możesz postawić na tuje. Ustaw je przy barierkach, a zafundujesz sobie wrażenie przytulności i prywatności. Reszta roślin – masz pełną swobodę, ogranicza Cię tylko estetyka i to, czy potrafisz dobrze zająć się kwiatami.

Pamiętaj także, aby podłoga na którą się zdecydujesz była wykonana z materiału odpornego na wilgoć. Nie chodzi tu jedynie o warunki atmosferyczne, ale także o np. plamy po winie, sokach i innych napojach. Ciepłe dni sprzyjają do grillowania, jedzenia obiadów na świeżym powietrzu, a to tylko krok do zabrudzeń podłogi.

Taras: dodatki oraz meble mają znaczenie

aranżacja tarasu
architecturaldigest.com

Kolejna kwestia to meble. Warto postawić na drewno, które jest zarówno trwałe, jak i dobrze się prezentuje. Ich kolorystyka powinna być utrzymana w tonie pomieszczenia sąsiadującego, o czym już wspominaliśmy.  Oczywiście ważne są także dodatki. To one tworzą w dużej mierze tarasowy klimat. Różnego rodzaju poduszki, pledy, świeczki, ładne doniczki…słowem – elementy tworzące niesamowite wrażenie i dopełniają całości. Takie, który sprawia, że przebywanie na tarasie staje się ucztą już nie tylko dla ciała, ale i dla ducha.

fot. główne: homedit.com

Redakcja

Powiązane artykuły