Jak dbać o skórę wrażliwą?

Jak dbać o skórę wrażliwą? Business Empire

Spis treści

Czerwona, podrażniona skóra, która piecze i swędzi – kojarzysz to? Jeśli po użyciu kosmetyków albo nagle z nieznanej przyczyny, dostajesz czerwonych plamek i podrażnień, przygotowaliśmy specjalny poradnik. Jak dbać o skórę wrażliwą? Jakich kosmetyków używać?

Skóra wrażliwa jest skłonna do alergii i pękających naczynek. Często podrażnienia występują pod wpływem zimna lub gorąca, stresu, warunków atmosferycznych, niektórych pokarmów i napojów oraz stosowania nieodpowiednich kremów czy peelingów.

Wybierz odpowiedni krem!

Jeśli chodzi o cerę, najważniejszy jest dobór kosmetyków. Najlepiej, jeśli są one z apteki, dobrane odpowiednio dla Twojej skóry. Nie ulegaj namowom koleżanek, bo ze skórą wrażliwą nie ma żartów! Kremy powinny zawierać takie składniki jak: pantenol, kwasy tłuszczowe, witaminę E i kwas hialuronowy. Łagodzą skórę i wzmacniają naskórek. Zimą stosuj kremy tłuste, aby tworzyły na skórze ochronny filtr, a latem takie, które mają filtry przeciwsłoneczne. Unikaj kremów, które posiadają w składzie wyciągi z roślin. Nie ulegaj także nowościom i eksperymentom. W przypadku skóry wrażliwej najlepiej stosować znane i sprawdzone kosmetyki. Cery nie myj mydłem! Do tego należy używać wody termalnej lub przegotowanej. Makijaż zmywaj tylko takim mleczkiem lub płynem micelarnym, który nie będzie Cię podrażniał. Nie trzyj za mocno skóry w trakcie demakijażu.

Jak dbać o skórę wrażliwą? Business Empire
Źródło: foter.com

Nie daj się oszukać!

Czasem kremy, toniki albo inne specyfiki proponowane przez znanych producentów w drogeriach, posiadają alkohol, który bardzo mocno podrażnia wrażliwą skórę, mimo, że na opakowaniu napisano o przeznaczeniu do skóry wrażliwej. Kosmetyk do Twojej skóry nie powinien pachnieć i posiadać sztucznych barwników. Unikaj także podkładów i pudrów, chociaż często jest to niemożliwe. Chcesz malować się tak jak każda kobieta? Istnieją kolorowe kosmetyki, które są przeznaczone specjalnie do skóry wrażliwej. Jeśli nie jesteś pewna, czy będą Cię podrażniać lub uczulać, zapytaj o próbkę. Puder możesz stosować transparentny albo taki, jaki stosuje się dla dzieci. Efekt matowienia idealny, a skóra mniej podrażniona!

Jak dbać o skórę wrażliwą? Business Empire
Źródło: pexels.com

Należy pamiętać o tym, żeby nie podrażniać skóry mechanicznie, czyli szczotkami do mycia cery albo peelingami z drobinkami. Spowodujesz, że skóra będzie mocno podrażniona i zaczerwieniona. Najlepiej używać peeling enzymatyczny, a zabiegi kosmetyczne stosować u specjalistów, po wcześniejszej konsultacji o indywidualnych potrzebach skóry.

Uważaj na całe ciało!

Podczas kąpieli możesz podrażnić całą skórę i dostać czerwonych plam. Przy myciu skóry nie korzystaj z mydła! Stosuj takie żele pod prysznic, które Twoja wrażliwa skóra będzie tolerować – hipoalergiczne albo przeznaczone dla dzieci. Do kąpieli unikaj kosmetyków pachnących i silnie pieniących się. Te, które zawierają perfumy, często uczulają i podrażniają skórę. Do kąpieli możesz użyć olejków lub natłuszczających oliwek.

Jak dbać o skórę wrażliwą? Business Empire
Źródło: pixabay

Dodatkowo pij dużo wody. Nawilżanie, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz jest bardzo istotne. W ten sposób odbudowuje się warstwa ochronna.

Jeśli masz dodatkowo suchą skórę, polecamy zapoznać się z tym artykułem 🙂

Redakcja

Powiązane artykuły