Pompy bocznokanałowe są powszechnie stosowane w zastosowaniach wymagających wysokiego ciśnienia, między innymi podczas napowietrzania, suszenia czy transportu pneumatycznego. Jak działają pompy tego typu?
Jak zbudowana jest pompa bocznokanałowa?
Obecnie pompy bocznokanałowe – https://www.garenpost.com.pl/pompy-bocznokanalowe.html stosowane są bardzo często w różnych zastosowaniach wymagających transportowania gazów. W jaki sposób działają tego rodzaju pompy?
Kluczowym elementem pompy bocznokanałowej jest jej wirnik, który jest obracającą się tarczą z łopatkami. Wirnik jest umieszczony mimośrodowo w obudowie pompy. Obudowa zawiera również szereg bocznych kanałów, które są oddzielone nieruchomymi ścianami.
Pompa zasysa gaz z wlotu, zwykle pod stosunkowo niskim ciśnieniem. Gdy gaz wpływa do pompy, styka się z łopatkami wirnika. Następnie transportowany jest na zewnątrz przez obrót wirnika, gdzie wchodzi do kanałów bocznych między ścianami. Te kanały boczne są zaprojektowane w taki sposób, że stopniowo się zwężają, powodując przyspieszenie gazu.
Prędkość, z jaką porusza się gaz, pomaga płynowi uzyskać energię i ciśnienie, gdy przechodzi przez wiele kanałów bocznych. Powtarzająca się recyrkulacja i przyspieszanie gazu w kanałach bocznych powoduje stopniowy wzrost ciśnienia.
Gaz pod ciśnieniem jest następnie odprowadzany z wylotu pompy, skąd można go skierować do zamierzonego zastosowania, na przykład w procesach przemysłowych lub systemach przenoszenia cieczy pod wysokim ciśnieniem.
Jakie są główne zalety pomp bocznokanałowych?
Swoją popularność pompy bocznokanałowe zawdzięczają licznym zaletom, jakie wynikają z ich konstrukcji i sposobu pracy. Czym się one charakteryzują?
Jedną z zalet pomp bocznokanałowych jest ich zdolność do generowania stosunkowo wysokich ciśnień przy jednocześnie kompaktowej konstrukcji.
Są również znane ze swoich zdolności samozasysania i zdolności do obsługi różnego rodzaju gazów, co przekłada się na ich szerokie zastosowanie.
Również pompy bocznokanałowe nie wymagają specjalnej konserwacji, ponieważ nie wykorzystują one tarcia i nie muszą być smarowane od wewnątrz. To powoduje, że są one bardzo wytrzymałe i żywotne, dlatego mogą służyć na długi czas.
Dodatkowo pompy bocznokanałowe nie powodują generowania znacznej ilości hałasu, co sprawia, że są one najlepszym wyborem w miejscach, gdzie istotne jest zredukowanie nadmiaru dźwięków.
Tak wiele korzyści powoduje, że obecnie pompy bocznokanałowe są chętni wybierane w różnych celach, gdy konieczne jest efektywne transportowanie różnego rodzaju gazów w instalacjach czy w maszynach.