Z jakich profili zrobić słupki ogrodzeniowe?

slupki ogrodzeniowe

Spis treści

Do wykonania najprostszego ogrodzenia panelowego potrzebne są zarówno panele, jak i słupki ogrodzeniowe. W sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów ażurowych paneli ogrodzeniowych wykonanych z prętów stalowych o różnej grubości i gęstości ułożenia. Na rynku dostępne są również gotowe słupki ogrodzeniowe. Słupki bez problemu można wykonać również samodzielnie, sięgając po profile prostokątne ocynkowane, ewentualnie zamawiając ich wersję surową, przeznaczoną do malowania.

Profile stalowe prostokątne i kwadratowe

Szukając odpowiedniego rodzaju profili stalowych na słupki ogrodzeniowe, można wybierać pomiędzy ich wersjami o przekroju prostokątnym i kwadratowym. Stalowe profile prostokątne ocynkowane co prawda częściej wybierane są na ozdobne balustrady, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by używać ich również jako słupków ogrodzeniowych. Ważne jedynie, by prostokątny profil w ocynku był dobrze usadowiony w gruncie, najlepiej zabetonowany, dzięki czemu nie będzie się odkształcał pod ciężarem przytwierdzonego do niego panelu ogrodzeniowego. Profile o przekroju prostokątnym najlepiej sprawdzą się w roli słupków środkowych. Jako słupki narożne i końcowe warto wybierać profile kwadratowe.

Profile ocynkowane i do malowania

Pomijając kształt profili stalowych użytych do wykonania słupków ogrodzeniowych, zawczasu warto pomyśleć o odpowiednim ich zabezpieczeniu przed rdzewieniem. Można od razu zdecydować się na zakup kwadratowych lub prostokątnych profili ocynkowanych, lub zainwestować w profile surowe, które trzeba samodzielnie pomalować antykorozyjną farbą. Trzeba przy tym podkreślić, że profile prostokątne ocynkowane są mniej podatne na korodowanie niż profile malowane metodą na mokro, pędzlem, wałkiem lub natryskowo. Warstwy cynku chroniącej przed rdzewieniem stali nie trzeba również odnawiać. Ocynk jest mniej podatny na uszkodzenia i zabezpieczony nim element stalowy powinien wytrzymać w niezmienionej kondycji przez dziesiątki lat. W przypadku konstrukcji stalowych malowanych, powłoki ochronne trzeba co pewien czas odnawiać, co jest uciążliwe i kosztowne.

Do wykonania słupków ogrodzeniowych pod panele ażurowe najczęściej wykorzystuje się kwadratowe lub prostokątne profile ocynkowane, dużo rzadziej rury o przekroju okrągłym lub profile wykonane z aluminium. Zaletami profili stalowych w ocynku, prostokątnych i kwadratowych, jest niska cena, duża wytrzymałość mechaniczna, łatwość obróbki oraz odporność na rdzewienie. W przypadku tanich ogrodzeń panelowych takie słupki sprawdzają się najlepiej.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły