Kawa – sposoby podawania oraz jej rodzaje

Kawa - sposoby podawania oraz jej rodzaje

Spis treści

Kawa jest jednym z naszych ulubionych napojów. Sprawdza się w czasie spotkań towarzyskich, bądź biznesowych, jak również rozmów o modzie, a dzień często rozpoczynamy właśnie dzięki niej. Warto pamiętać, że etykieta serwowania kawy mówi nam nie tylko jak ją przyrządzić, ale także jak podawać. Sposobów podawania oraz rodzajów kawy jest wiele, ja zaś skupię się tylko na pięciu z nich, które są najpopularniejsze.

Wielu smakoszy kawy może czuć się czasami nieco zdezorientowanych. Pod nazwami tego napoju kryją się często niespodzianki. Zdarza się, że w różnych miejscach na świecie inaczej podchodzi się do serwowania jak i do samego jej sporządzania.

Równie ważne, jak np. dobieranie kieliszków do wina, jest serwowanie kawy w odpowiednich naczyniach. Etykieta kawowa między innymi mówi nam jakie naczynia powinniśmy dobierać do poszczególnych rodzajów kawy. Warto także zwrócić uwagę na pewien szczegół, że grubsze ścianki filiżanek dłużej utrzymują ciepło płynu. Godnym polecenia obyczajem jest nagrzanie naczynia tuż przed nalaniem do niego kawy.

Sposobów serwowania kawy jest wiele i często są one uzależnione od umiejętności, czy wyobraźni baristy. Niezależnie od tego jak smakuje podany napar, jego bazą jest espresso, które pije się również bez żadnych dodatków. Poniżej przedstawiam pięć najpopularniejszych oraz tradycyjnych sposobów podawania włoskich kaw.

>> Zobacz również nasze inne ciekawostki!

Espresso

Najbardziej klasyczna kawa, która jest esencją smaków i aromatów. Jest również bazą dla wielu innych napojów kawowych. Klasyczne włoskie espresso serwuje się w porcelanowych filiżankach, w kształcie cylindra o pojemności 50 ml, lecz napełnia się ją tylko do połowy, w niektórych restauracjach espresso podawane jest w szklanej filiżance. Często do espresso podawany jest kieliszek lub szklanka wody, która służy do przepłukiwania kubków smakowych, również podaje się do niej niewielki kawałek kruchego herbatnika jako dodatek. Samo espresso nie ma w sobie żadnych właściwości pobudzających, gdyż w filiżance tego naparu znajduje się niewielka ilość kofeiny. W przypadku tym ważną rolę odgrywają doznania, przede wszystkim aromat oraz smak. Dobrze przyrządzone espresso z wysokiej jakości ziarna poznaje się po grubej, ciemno brązowej piance, zwanej cremą. Espresso można pić z cukrem, jak i bez, możemy również dodać kakao, wiórki czekoladowe, wanilię lub cynamon.

Poprawne espresso:
– ma ok. 20-30 ml pojemności
– zaparzone jest z 7-9 g kawy (drobno, świeżo zmielonej kawy)
– zaparza się je w czasie 20-30 sekund

Kawa - sposoby podawania oraz jej rodzaje
fot. pixabay.com

Espresso macchiato kawa

Kawa ta bazuje na aromatycznym naparze z klasycznego espresso. Natomiast oba te rodzaje różni fakt, że do espresso macchiato dodajemy odrobinę spienionego mleka (ciepłego lub zimnego). W praktyce często mleko dodawane jest w stosunku 1:1. Macchiato podaje się podobnie jak tradycyjne espresso, czyli w niedużych filiżankach z porcelany albo w szklanej filiżance.

>> Zapraszamy do działu mężczyzna

Cappuccino

Ten znany nakpój wywodzi się z Włoch i najczęściej serwowany jest ze spienionym mlekiem lub bitą śmietaną na szczycie. Dla ozdoby można również użyć sypkiej czekolady lub kakao. Niekiedy cappuccino podawane jest również z gałką lodów, co nadaje mu orzechowy kolor. Ten sposób serwowania kawy jest niezwykle popularny we Włoszech. Włosi piją ten rodzaj kawy jedynie rano, albo przed południem do śniadania wraz ze słodką przekąską, ciastkiem, albo rogalikiem. Będąc we Włoszech po zamówieniu cappuccino po południu możemy dostrzec zdziwienie na twarzy baristy, ponieważ takie zachowanie nie jest wśród nich popularne. Włoskie cappuccino również podaje się w porcelanowych filiżankach o grubych ściankach i pojemności ok. 150-200 ml. Ten napój kawowy ma przeciętnie objętość 140-160 ml, jednak właściwie przyrządzone, klasycznie włoskie cappuccino powinno mieć 150 ml. Jeżeli chcemy ze smakiem wypić cappuccino, trzeba kawę po otrzymaniu dokładnie wymieszać, aby zmieszała się z pianką, ponieważ wtedy będzie mieć to, co jest w niej najlepsze, tzn. aksamitną konsystencję oraz głębię smaku napoju. Powierzchnię napoju często posypuje się cynamonem, kakao albo tartą czekoladą.

Poprawne cappuccino ma:
– na jedno cappuccino przypada jedno poprawnie zaparzone espresso
– podane w temperaturze ok. 65-70 st C – temperatura od razu do picia. Spienione mleko podgrzane do temperatury 70 st C jest naturalnie słodkie, więc takiej kawy nie trzeba słodzić
– mleko przed spienieniem powinno mieć 100 ml objętości, jednak poddane procesowi – 125 ml
– wysokość pianki – wynosi średnio 1-2 cm grubości
– konsystencja – kremowa, pozbawiona pęcherzy powietrza, bardzo pożądany jest efekt „lśnienia” mleka na powierzchni, charakterystyczny połysk – świadczy też o tym, że podana kawa jest świeża
– tradycyjne włoskie cappuccino zawiera 25 ml espresso i 125 ml spienionego mleka

Kawa – sposoby podawania oraz jej rodzaje
fot. pixabay.com

Caffè latte

Najczęściej podawana jest w trochę okrojonym stanie i posiada dwie warstwy. Na dole espresso, a na górze spienione mleko, w proporcjach 1/3 espresso i 2/3 spienionego mleka. Prawdziwa zaś latte powinna mieć trzy warstwy. Na samym dole mleko uprzednio podgrzane na parze, następnie wyodrębnione espresso, a na powierzchni ubita piana ze spienionego mleka. Ten rodzaj kawy podaje się w wysokich szklankach lub dużych filiżankach wraz z łyżeczką o długiej rączce. Kawa ta serwowana jest głównie w godzinach porannych. Ja osobiście do latte preferuję francuskie rogaliki croissanty.

Kawa – sposoby podawania oraz jej rodzaje
fot. pixabay.com

Latte Macchiato

Latte macchiato jet to z kolei napój mleczny, który powstaje na bazie gorącego mleka, do którego dolewa się kawę espresso. Całość pokrywana jest mleczną pianką. Poprawnie zrobiony ten rodzaj kawy składa się z trzech charakterystycznych warstw. Od dołu: podgrzane mleko, espresso i na górze spienione mleko, co nadaje mu ciekawy wygląd. Taka kawa jest wyjątkowo łagodna ze względu na dużą zawartość mleka. Latte macchiato klasycznie podawana jest w wysokich szklankach o pojemności 250 ml z przezroczystego szkła, aby było widać trójwarstwową strukturę kawy. Serwowana w wysokich szklankach zachwyca nie tylko smakiem, ale i wyglądem. Do napoju podaje się łyżeczki na długim trzonku. Co więcej, przed podaniem powierzchnię napoju można posypać cynamonem, wiórkami czekoladowymi albo kakao. Do latte można podawać syropy i alkohole, które tworzą wtedy czwartą warstwę na samym spodzie szklanki. Niektórzy podają do latte słomkę, ale jest to spory błąd w sztuce.

Potrzebujemy:
– świeżo zaparzone espresso ok. 20-30 ml
– ok. 200-220 ml mleka
– wysoka szklanka (średnio o pojemności 220-250 ml) z długą łyżeczką
– ekspres lub kawiarka

Sposób przyrządzenia:
– najpierw na dno naczynia wlewamy podgrzane mleko – optymalna temperatura to 60 st C
– potem spieniamy resztę mleka i umieszczamy na jego powierzchni pianę
– a na końcu delikatnie po ściance wlewamy gorące espresso tak, by znalazło się ono w środkowej warstwie i nie opadło na dno

Kawa – sposoby podawania oraz jej rodzaje
fot. pixabay.com

Polecamy również:
>> Co decyduje o pierwszym wrażeniu?
>> Garnitur – 6 powodów dlaczego warto nosić

Redakcja

Powiązane artykuły