Co decyduje o pierwszym wrażeniu?

Co decyduje o pierwszym wrażeniu?

Spis treści

Co decyduje o pierwszym wrażeniu? Wrażenie jakie wywieramy na innych osobach. Jeżeli zależy nam na powodzeniu spotkania, nie ważne czy to biznesowego, czy też bardziej osobistego, dobrze jest poświęcić trochę czasu przed wyjściem swojemu wyglądowi. Powinien być on schludny i zadbany, ponieważ nie przez przypadek powstało powiedzenie ,,Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Warto przy tym zwrócić uwagę na odpowiedni strój, m.in. na czyste obuwie.

Dobre wrażenie możesz zrobić tylko w kilka sekund, lecz złe – odbudujesz po latach

Mówi się, że pierwsze wrażenie trwa od 4 do 6 sekund. W tak krótkim czasie oceniamy drugą osobę, naszego rozmówcę, jak również sami jesteśmy oceniani. Jest to brutalna rzeczywistość, ale mając tego świadomość możemy przygotować się na spotkanie. Jeżeli zaś, będziemy chcieli odbudować dobre wrażenie na naszym rozmówcy może nam to zająć nawet kilka lat.

W takim razie co decyduje o pierwszym wrażeniu?

Przede wszystkim największą rolę odgrywa w tym przypadku wygląd, bo aż 55%. Nie chodzi tu tylko o to, w co będziemy ubrani, ale jak jest on do nas dopasowany, czy wyglądamy schludnie, nasz zarost, fryzura, wszystko co jest widoczne na pierwszy rzut oka. Drugim ważnym elementem jest głos, wynosi on 38%, nie znaczy tu o tyle jaki mamy, ale jak nim operujemy, czy go kontrolujemy w mniejszym, bądź większym stopniu. Zalicza się tu także nasz nastrój i entuzjazm, ważne aby były w jak najlepsze. Ostatnim zaś elementem, który mógłby nam wydawać się najważniejszy to treść wypowiedzi, jest to tylko 7%.

>> Zapraszamy do działu mężczyzna

Żelazne zasady męskiego stylu

Przede wszystkim pamiętajmy, że nie powinniśmy ubierać krawatów do koszul z krótkim rękawem, nawet jeżeli chcielibyśmy wyglądać nieco mniej formalnie, w stylu business casual. Zaleca się więc ubieranie koszul z długim rękawem, ewentualnie podwinięcie rękawów.

Wiele także o człowieku mówi stan jego obuwia. Powinno ono być czyste, lśniące oraz dopasowane do okoliczności. Dlatego też schludny oraz elegancki mężczyzna powinien każdego wieczora poświęcić od kilku do kilkunastu minut na wyczyszczenie oraz wypastowanie swojego obuwia. Pamiętajmy również, że do garnituru ubieramy tylko buty sznurowane. Przed wyjściem zwróćmy także uwagę na kolor naszego paska, powinien on być dopasowany do koloru jak i struktury naszego obuwia.

Ważnym elementem są również nasze skarpetki. Powinniśmy pamiętać, że skarpetki powinny być koloru naszych spodni. Do tego w pozycji stojącej spodnie powinny zasłaniać nasze skarpetki, zaś w pozycji siedzącej muszą one zakrywać nasze łydki.

Co decyduje o pierwszym wrażeniu?
fot. pixabay.com / Co decyduje o pierwszym wrażeniu?

O czym powinniśmy pamiętać, a czego unikać podczas spotkania?

  • pamiętajmy o odpowiednio dobranym stroju,
  • mowa ciała tzn:
    • postawa – w czasie rozmowy powinniśmy wystrzegać się postawy zamkniętej, nadmiernej gestykulacji, strojenia min. Pamiętajmy o tym, że każde gesty są odczytane przez naszego rozmówcę i mówią mu o tym jakimi ludźmi jesteśmy.
    • Kontakt wzrokowy – utrzymywanie kontaktu wzrokowego ma w naszej kulturze duże znaczenie. Jest oznaką szacunku, pewności siebie oraz próbą znalezienia porozumienia pozawerbalnego. Ważne jest przy tym wyważenie – kontakt wzrokowy powinien być utrzymany przez 40–60% czasu trwania rozmowy. Kiedy będzie go mniej rozmówca może uznać, że coś ukrywamy i nie jesteśmy godni zaufania, ale jeżeli będzie go za dużo, wtedy może odczuć dyskomfort.
    • Aktywne słuchanie – charakterystycznymi elementami niewerbalnymi aktywnego słuchania są: potakiwanie, uśmiech, afirmacja słów czy też np. zdziwienie wyrażone odpowiednią mimiką twarzy.

Wystrzegać się zaś powinniśmy:

  • przerywania rozmówcy,
  • zbyt bliskiej odległości od rozmówcy,
  • odbierania telefonu komórkowego,
  • jedzenia, albo żucia gumy,
  • znudzonej postawy i tonu głosu,
  • częstego spoglądanie na zegarek,
  • narzekania,
  • spóźniania się.

Przeczytaj również:

>> Wskazówki które pomogą Ci stać się prawdziwym mężczyzną
>> Na której ręce nosi się zegarek?
>> W jaki sposób dbać o buty?

Redakcja

Powiązane artykuły